"V dobrem in slabem, v zdravju in bolezni," očitno ne zdrži, če zboli žena.
Nova raziskava razkriva neprijetno resnico o zakonskih odnosih v zrelih letih Zdravstvene težave, finančni stres in tradicionalne spolne vloge so glavni razlogi, zakaj se starejši pari v Evropi vse pogosteje ločujejo.
Italijanska študija, ki je zajela podatke zadnjih 18-tih let, kaže, da največje tveganje za ločitev obstaja pri parih, kjer zboli ženska, moški pa ostane zdrav.
Strokovnjaki opozarjajo, da huda bolezen enega partnerja pogosto prinese stres, socialno izolacijo in zmanjšano zadovoljstvo v zakonu. Skrb za bolnega partnerja, izguba dohodkov in dodatne finančne težave še dodatno obremenijo odnos.
Med ključnimi dejavniki, ki povečujejo tveganje za ločitev v zrelih letih (50–64 let), so:
- slabo samoocenjeno zdravje,
- telesne omejitve,
- duševne težave, kot je depresija,
- finančne stiske in nezaposlenost enega od partnerjev,
- tradicionalne vloge, kjer se pričakuje, da je ženska glavna skrbnica.
Zanimivo je, da so bili pari bolj stabilni, kadar je imel hude zdravstvene težave mož, ženska pa je ostala zdrava. Obratna situacija – ko je imela omejitve žena – je pomenila večjo verjetnost za ločitev.
Zastarelo in nerealno
Psiholog Mark Travers je za Psychology Today ta trend komentiral takole: "Globoko zakoreninjeno pričakovanje, da bo žena vedno skrbela za nemoteno delovanje doma, je tako močno, da se vsak odmik od te vloge lahko dojema kot prelom v zakonski zvezi."
Nato pa dodal, da je pričakovanje, da bodo ženske same nosile to breme, zastarelo in nerealno ter da bi morali biti ti odgovornosti vedno enakomerno porazdeljene med partnerjema.
'Srebrne ločitve' vse pogostejše
Staranje prebivalstva in daljše življenje z boleznimi pomenita, da so starejši pari pogosteje soočeni s preizkušnjami, ki jih prinašajo bolezni in skrb za partnerja.
Avtorji raziskave opozarjajo, da bo zaradi daljšega življenjskega obdobja z boleznimi in socialnih sprememb teh 'srebrnih ločitev' v prihodnje še več.
Vir: Mint, Psychology Today