Lučka Kajfež Bogataj s knjigo Planet Voda o vodi, brez katere nas ne bi bilo!

28. 3. 2015
Deli

Pred dnevi so v Konzorciju predstavili knjigo Planet Voda, ki jo je podpisala raziskovalka, klimatologinja in profesorica dr. Lučka Kajfež Bogataj. Knjigi, ki je izšla v nakladi 600 izvodov, svoj edinstveni pečat dodajajo tudi lične ilustracije akademskega slikarja in doktorja filozofije, Izarja Lunačka.

  • 'Voda. Je del vsega in vse je vedno del nje.'

Knjiga dr. Lučke Kajfež Bogataj se tematike loteva strokovno, a hkrati dovolj poljudno, da jo bodo poleg zainteresirane strokovne javnosti v roke z veseljem vzeli tudi sleherniki. Planet Voda namreč govori o nas, ljudeh, 'ki smo rojeni iz vode in brez nje ne moremo živeti, a imamo do nje vse manj spoštljiv odnos.'

Lučka Kajfež Bogataj s knjigo Planet Voda o vodi, brez katere nas ne bi bilo!

"Voda z življenjem ni povezana le v biološkem, ampak tudi v družbenem, kulturnem, verskem in gospodarskem pogledu. Na svetu ni kulturnega izročila, ki ne bi prepoznalo te pomembne vsakodnevne človekove spremljevalke, ki mu nudi pijačo, hrano, ki ga očisti in ga spremlja ob vseh veselih in žalostnih dogodkih v življenju. Vsa verstva sveta prepoznavajo vodo kot sveto prinašalko življenja in ponovnega rojstva ter ji priznavajo tudi uničujočo moč. Umetnikom je voda navdih, medij ali celo prizorišče," piše dr. Kajfež Bogataj.

A čeprav jo poznamo, o njej mnogo premalo vemo in jo premalo cenimo, kar se v 21. stoletju lahko izkaže kot velika strateška napaka.

"Voda je čudovito preprosta, najbolj uporabna in uporabljana snov na svetu," je v knjigi vzensena dr. Lučka Kajfež Bogataj. "Je odlično hladilo, topilo, razredčilo, hranilo, zdravilo, transportni medij in transportno sredstvo. Nepogrešljiva je v energetiki, ustvarja vreme in v veliki meri odloča o našem podnebju. Z življenjem je povezana ne le v biološkem, ampak tudi v družbenem, kulturnem, verskem in gospodarskem pogledu. Na svetu ni kulturnega izročila, ki ne bi prepoznalo te pomembne vsakodnevne človekove spremljevalke, ki mu daje pijačo, hrano, ga očisti in spremlja ob vseh veselih in žalostnih dogodkih v življenju."

Knjiga Planet Voda je zato nastala prav z mislijo, da moramo svoj odnos do vode čim prej spremeniti, in ne pozabi opozoriti na prihodnost vodnega kroga, ki ga bodo zaznamovale podnebne in demografske spremembe, ter na čas, ko bo čista pitna voda postala najbolj iskan naravni vir na planetu.

Nekaj zanimivosti o vodi iz knjige Planet Voda:

  • Ste vedeli, da zrak v ozračju ni nikoli povsem suh, temveč da vselej vsebuje nekaj vlage - vodne pare? Glavni vir vodne pare, ki se nahaja v ozračju, je voda iz toplih oceanov. Voda ima pomemben vpliv na podnebne značilnosti planeta. Vodna para deluje v ozračju kot izredno močan toplogredni plin in svetovni oceani so velik rezervoar toplote, ki z morskimi tokovi prerazporejajo toploto po celi obli. Leden površine na Zemlji pa z odbojem sončne svetlobe odločajo, kako mrzla bodo ta območja in posredno kakšno bo podnebje na vsej obli. Tudi vreme kot takšno je dejansko le posledica vsebnosti vode v ozračju in kroženja vode na planetu.
  • V svetovnem merilu se bodo podnebne spremembe kazale kot daljša sušna obdobja, pozimi bo manj dni s snežno odejo, ledeniki pa se bodo krčili še naprej. Več utegne biti tudi zelo močnih nalivov in posledično poplav. Talil in krčil se bo grenlandski ledeni pokrov, zmanjšala se bosta obseg in debelina morskega arktičnega ledu in gladina morja bo še naraščala. Predvideni dvig gladine morja bo lahko spremenil tudi morske tokove.
  • Slovenija je z vodo bogata dežela, saj je povprečna leta količina padavin približno 1580 litrov na kvadratni meter, kar je dvakrat več kot povprečje, ki velja za celotno Zemljo. Povprečna letna količina izhlapele vode je 717 litrov na kvadratni meter in zato povsod pade več vode, kot je izhlapi. Čeprav ima Slovenija v primerjavi z mnogimi deželami veliko vode, utegnejo podnebne spremembe vplivati tudi na naše vodne vire in oskrbo z vodo. Spremenili se bodo časovni in geografski poplavni vzroci in pogosteje bo prihajalo do suš. Zaradi dviga morske gladine bo poplavano ogrožena vsa naša obala. Zaenkrat na srečo še velja, da je stanje voda v Sloveniji - rek, podzemnih in tudi stoječih voda - v povprečju dobro. Glede kakovosti vode so najbolj ogrožena vzhodna Slovenija, Prekmurje, osrednja Štajerska in Kras. Najbolj onesnažene reke v Sloveniji so Ljubljanica, Voglajna, Ščavnica, Ledava, Sava skozi Zasavje in Sora. Stopnja onesnaženosti zaradi industrije je največja na Savi in Dravi, zaradi kmetijstva pa na Muri.
  • V mnogih krajih sveta vode že od nekdaj manjka. Na svetu je že več milijonov ljudi, ki so zaradi pomanjkanja vode postali begunci. zaradi vse bolj neenakomerne razporejenosti padavin, pojava suš in izjemnih vremenskih pojavov je tudi podnebnih beguncev z vsakim dnem več. Z leti problem primanjkovanja pitne vode postaja vse večji, istočasno pa je kar 70 odstotkov vse pitne vode na planetu v ledenih pokrovih. Že dolgo zato obstaja ideja, da bi velike ledene gore, ki jih najdemo v bližni Grenlandije in južnega pola, prepeljati v kraje, kjer vodo nujno potrebujejo. A vprašanje je, če lahko to naredimo?

'Z današnjo tehnologijo je mogoče ledeno goro hitro 'uloviti' s sateliti, jo pritrditi na vlačilce in odvleči kamor koli. Obstajata pa dve veliki težavi, ki nam ju še ni uspelo rešiti. Prvi problem je taljenje. Vemo, da se ledena kocka zelo hitro stali, če čeznjo teče voda. Če bi poskušali zvleči ledeno goro na primer do Afrike, bi se ta stalila davno pred ciljem, zato bi jo morali oviti v trpežno in za povrh še ogromno ovojnico, ki zadržala staljeno vodo. Druga težava je globina ugreza ledene gore. Izraz 'vrh leden gore' prihaja iz dejstva, da se večina ledene gore nahaja pod morsko gladino. Velikost tako onemogoča, da bi jo pripeljali blizu kopnega. Za reševanje obeh problemov bi bilo morda lažje kopati ledene kocke na Arktiki in z njimi polniti super tankerje. Sodobni super tankerji lahko skladiščijo okoli 380 milijonov litrov tekočeni. To je sicer kaplja v morje v primerjavi s 75 milijardami litrov v ledeni gori, toda tako bi lahko veliko hitreje in lažje premikali vodo. Mogoče bomo v prihodnosti doživeli tudi kaj takega.'

Lučka Kajfež Bogataj s knjigo Planet Voda o vodi, brez katere nas ne bi bilo!
  • Ker je na našem planetu večina vode slane (kar 97 odstotkov vse vode na planetu), te pa ljudje in večina živali ne more piti brez resnih posledic za zdravje, se ljudje že stoletja trudijo najti rešitev za pitno vodo z razsoljevanjem. To je danes sicer že mogoče in obstaja kar nekaj postopkov, vendar pa je razsoljevanje zaenkrat še predrago, energetsko potratno in okoljsko obremenjujoče.
Lučka Kajfež Bogataj s knjigo Planet Voda o vodi, brez katere nas ne bi bilo!
  • Ustekleničena voda je najpopularnejša pijača na svetu in njena prodaja narašča, še zlasti prodaja pitne vode iz plastenk. Vodni industriji je s spretnim in agresivnim oglaševanjem uspelo ljudi prepričati, da je ustekleničena voda boljša, predvsem pa bolj zdrava kot voda iz pipe.

Priporočamo v branje!

Lučka Kajfež Bogataj - Planet Voda

Planet Voda je knjiga o vodi, pa tudi knjiga o življenju, ki se je začelo v njej in se z njo nadaljuje. Govori o našem modrozelenem planetu, ki ga od vseh drugih loči prav obilje tekoče vode. Voda je čudovita snov z mnogoterimi enkratnimi lastnostmi. Je odlično hladilo, topilo, razdredčilo, hranilo, zdravilo, transportni medij in transportno sredstvo. Nepogrešljiva je v energetiki, ustvarja vreme in v veliki meri odloča o našem podnebju.

Avtorica, dr. Lučka Kajfež Bogataj, je raziskovalka na področju klimatologije in metereologije. V znanstvenih in poljudnih publikacijah ozavešča civilno družbo in še posebej mladino o globalnih in lokalnih okoljskih vprašanjih. Je redna profesorica in predavateljica na Biotehniški fakulteti, Fakulteti za matematiko in fiziko in Fakulteti za arhitekturo Univerze v Ljubljani ter vodja Centra za biometereologijo na Biotehniški fakulteti. Mednarodno deluje od leta 2002 kot članica IPCC (Medvladnega odbora za podnebne spremembe) in od lea 2012 kot članica upravnega odbora GWP (Globalno partnerstvo za vodo) v Stockholmu. Njeno delo potrjujejo številna priznanja.

Lučka Kajfež Bogataj s knjigo Planet Voda o vodi, brez katere nas ne bi bilo!

Poleg na tem mestu predstavljene knjige Planet Voda Lučke Kajfež Bogataj, je te dni izšla še ena knjiga slovenskega avtorja. France Bučar je s knjigo Prelom, do katerega ni prišlo popisal družbeno stvarnost, ki sta jo v Sloveniji v preteklih dvajsetih letih 'tranzicije' ustvarile politična, gospodarska in znanstvena elita, ki so izkoristile zmedenost in pasivnost vseh državljanov mlade države.

Mladinska knjiga je knjižne police obogatila tudi za pronicljivo delo švedskega kolumnista, blogerja in pisatelja Frederika Backmana, ki je bila velika uspešnica že na Švedskem. Mož z imenom Ove proslavi nenavaden in na videz neprijeten lik, ki pa v sebi skriva tudi svojo nežnejšo plat. Ove je junak, ki vam bo gotovo prirasel k srcu.

Med knjižnimi novostmi gre omeniti še italijanski roman o medosebnih odnosih Popolna akustika, ki ga je napisala Daria Bignardi, pa odlično in dovršeno pisanje enega najpomembnejših nizozemskih pisateljev Arnona Grunberga, ki je izšlo pod naslovom Tirza. Tu je še prvenec nemške pisateljica Astrid Rosenfeld Adamova zapuščina, Ime vetra Patricka Rothfussa, roman Poročni zaplet Jeffreya Eugenidesa, pa drugi del serije o družini Hathaway Zapelji me ob zori Lise Kleypas in ljubezensko - erotično branje Temna strast J. Kenner.

Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču