Marko Geršak je izkušen trener fitnesa, ki v upravnem odboru Fitnes zveze Slovenije spremlja kakovost usposabljanja strokovnih kadrov. Vodi tudi številne fitnese v okviru društva Bodifit tako v Mariboru kot drugih mestih po Sloveniji.
Marko dela kot predavatelj na licenčnih tečajih FZS in skrbi za strokovna izobraževanja prihodnjih trenerjev. Njegovo znanje o športu in prehrani je obsežno, saj se s fitnesom ukvarja že več kot 20 let.
"Resno sem se začel s športom ukvarjati v 1. letniku srednje šole. Takrat sem se začel zavedati, da je moje počutje odvisno od tega, kaj pojem. Nisem bil razvajen otrok in nisem brez razloga zavračal raznovrstne bogate hrane, ampak sem jedel vse, kar je bilo dobro in zdravo. Ob srečanju s fitnesom in bodibildingom pa je hrana postala osnova. Še danes si ne znam predstavljati dneva brez energetsko polnovrednih obrokov," pojasni in doda: "Fitnes je nedvomno močno povezan s prehrano. Veliko znanja sem dobil na različnih izobraževanjih, usposabljanjih, pri delu. Kariera me je pri 20 letih popeljala v Avstrijo in Nemčijo, kjer sem bil osebni trener, nato v Brazilijo (Sao Paolo, Rio de Janeiro), Anglijo, na Florido in potem na križarke, na katerih sem bil fitnes direktor. Vso svojo kariero se učim na različnih koncih sveta in pridobivam nova znanja s tega področja."
Zdravje
Z osvojenim znanjem Marko danes pomaga številnim, ki si želijo izboljšati zdravje in počutje.
"Pravzaprav je zanimivo, da sem kot otrok zelo bolehal za astmo. Ko smo v OŠ imeli teste, na kaj smo alergični, bi bilo najbrž bolje, da bi opravil test, na kaj nisem alergičen, saj je bilo zame skoraj vse alergeno. Vendar sem v odrasli dobi s svojim predanim življenjskim slogom našel ravnovesje in nimam več tovrstnih težav. Ker redno skrbim za svoj imunski sistem na višji ravni, zadnjih nekaj let sploh nisem zbolel, torej nisem imel zdravstvenih težav. Me pa še danes spremlja otroška poškodba – resna poškodba hrbtenice, imam namreč hernijo hrbtenice, za kar redno skrbim z jogo, s pilatesom in z drugimi vajami zase, ki jih prenašam na svoje varovance s podobnimi težavami. Kot osebni trener zagovarjam in svoje vadeče učim, da vadijo redno, tedensko, to pomeni vsaj tri- do štirikrat na teden. Dejstvo je, da le ob rednem gibanju telo deluje brezhibno. Sam opravim vsaj štiri vadbene termine na teden, to so termini, ko treniram sam, le zase. A ne treniram le v fitnesu. Cilj je tudi čim več gibanja zunaj, kar pa žal težko usklajujem s svojim tempom in naravo dela," pravi. "Vsak šport, vsako gibanje, če je preventivno in če ni preveč obremenjujoče (na telesu ne pušča poškodb(ic)), je dobro. Ne zagovarjam pa pretiravanja, čeprav pri profesionalnih športnikih skoraj ne gre drugače, a zanje je na prvem mestu rezultat, in ne telo kot za nas. Absolutno torej priporočam fitnes, pilates, skupinsko vadbo pod strokovnim vodstvom. To so zelo primerne vadbe, saj lahko intenzivnost prilagajamo svojim sposobnostim."
Pravilna prehrana
Prehrana je zelo pomembna za pravilno delovanje človeškega sistema in seveda posledično tudi za zdravje.
"Držim se osnovnega pravila, da je zajtrk kralj, svoj dan namreč začnem s skrbno izbranim zajtrkom, ki ga pripravim tudi za družino. Zajtrk mi da temelj za nadaljnje obroke, ki si sledijo na dve do tri ure, kar v celotnem dnevu znese pet do šest obrokov, ki so čim bolj kompleksno izbrani," razloži.
"Vsekakor je prehranjevanje eden od treh temeljnih segmentov življenja. Hrana (sem uvrščam tudi vodo), gibanje in zrak so nujni za preživetje. Ker je hrana torej temelj našega obstoja, moramo biti zelo pozorni na to, kako se prehranjujemo. Telesu moramo zagotoviti širok spekter hranil, med katerimi lahko izbira, da vzame, kar v nekem trenutku potrebuje. Prav zato bi moral biti osnovni cilj ravnovesje! Iskati svoje ravnovesje, ga najti in mu slediti – to je pomembno za odlično počutje. Svoje telo moramo poslušati, moramo opazovati njegove odzive na hrano, ki jo zaužijemo. Nisem zagovornik zgolj praškov oziroma prehranskih dopolnil, ampak zagovarjam kombinacijo vsega. Vem, se zgodi, da si preprosto ne moreš privoščiti sveže utrganega, odrezanega, izruvanega sadja oziroma zelenjave z vrta, takrat pač nadomestiš energetski primanjkljaj z različnimi pripravki, izvlečki, semeni, a vsekakor le kot del uravnoteženega prehranskega režima.
Gobe reiši
Tudi Marko ima svoj skriti recept, s katerim si pomaga pri uravnovešanju svojega zdravja.
"Ne bom omenjal domačih zdravil, ampak delovanje rastline, ki jo sam uspešno uporabljam že nekaj časa. Gre za svetlikave pološčenke, Japonci jim pravijo reiši, po latinsko pa se imenujejo Ganoderma lucidum. Gre za zdravilno gobo, ki so jo uporabljali že stari Kitajci, znana pa je predvsem v vzhodni medicini, kjer jo cenijo kot gobo nesmrtnosti. Pripisujejo ji številne pozitivne lastnosti. Pomaga pri harmoniziranju telesnih funkcij in zdravljenju organov. Je bogat vir vitaminov in mineralov. Telo očiščuje toksinov, krepi naravno odpornost in pripomore k splošnemu dobremu počutju in fizični moči."
Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču