Martina Weiss: Sodbe o drugih niso namenjene njim, ampak nam

29. 7. 2019
Deli
Martina Weiss: Sodbe o drugih niso namenjene njim, ampak nam (foto: profimedia)
profimedia

Vsi ocenjujemo druge. In oni ocenjujejo nas. Včasih so sodbe pozitivno naravnane in brez slabega namena, žal pa imajo največkrat negativen prizvok in se za njimi skriva zavist.

Zakaj pravzaprav presojamo obnašanje in dejanja drugih ljudi? Temu vprašanju se je posvetila Martina Weiss, ki sicer vodi delavnice za ženske, ki se želijo osvoboditi pretiranih pričakovanj in sodb ter zaživeti po lastnih merilih.

Razlogov za sodbe je veliko, najpogostejši pa so:

  • osebe (še) ne poznamo dovolj dobro;
  • ne ujamemo se z razmišljanjem, vrednotami ali obnašanjem druge osebe;
  • oseba na nek način ogroža naš vzorec, kako dojemamo sebe.

Martina Weiss meni, da največkrat posežemo po prvem razlogu, saj naš um želi poenostaviti obdelavo informacij. »Ko pa sama presojam ljudi na podlagi drugega in tretjega razloga, se mi nakopiči veliko negativnih čustev in misli o drugih. Skušam biti objektivna, zato sem se potrudila, da bi se tega odvadila. V veliki meri mi je uspelo, še zmeraj pa se mi kdaj zalomi, zato me čaka še nekaj dela,« je spregovorila o lastnih izkušnjah.

In kakšne so bile njene sodbe prej, kakšne pa so danes? »Včasih sem pogosto negativno ocenila ljudi, še zlasti nezveste moške. To mi je vzbudilo odpor in v meni se je kopičila jeza. V mislih sem jih začela žaliti, če pa sem imela na voljo kakšnega sogovornika, sem včasih svoje mnenje tudi prelila v besede. Danes se mi to redko primeri, kajti vem, da ni dobro sklepati izključno na osnovi posameznikovih dejanj. Vsakdo naredi kakšno napako, nekateri pa se preprosto obnašajo drugače in se ne more vsakdo ujeti z njimi,« je povedala Weissova.

Še vedno se ji zdi neprimerno varati partnerja, a nezvestoba ne vpliva več na njeno vrednotenje človeka. Še več, zdaj ve, od kod izvira njen močan negativen odziv: »Nekoč me je nekdo varal, kar mi je povzročilo veliko bolečin. Posledično sem si oblikovala precej togo mnenje o tej temi.«

V preteklosti je Weissova strogo ocenjevala tudi ženske. Na piki je imela predvsem izredno privlačne predstavnice nežnejšega spola, ob katerih se je počutila ogrožena. Z njimi se je primerjala in prevzel jo je strah, da jim ni konkurenčna. Danes ve, da je bila to posledica nizke samopodobe. »Oh, poglej si to dekle v rdeči obleki. Čvrsto telo in popolne obline. In kako se giblje, zanesljivo je deležna velike pozornosti in občudovanja pri moških. Gotovo je zelo arogantna,« je opisala svoj takratni miselni vzorec.

Njen notranji monolog je s prstom pokazal na pravo težavo – pomanjkanje samozavesti. Najprej se je začela primerjati z žensko, ki je bila po njenem mnenju na oko mnogo lepša in privlačnejša, potem se je odločila, da se z njo ne more primerjati. Zaradi tega se je počutila ogroženo. Sodba je bila nujno negativna, s posploševanjem pa je našla napako na »tekmici«, zato da si je izboljšala občutek o sebi.

Kako lahko ukrepate? Več ljubezni do sebe oklesti sodbe o drugih. Ko se tega zavedate in prepoznate, da se počutite iz kakršnegakoli ogroženi, stopite korak nazaj in se vprašajte, ali je vaša prva ocena resnična. »Skoraj vedno se moram sprijazniti z dejstvom, da ni. Samo zato, ker je neka ženska privlačna, še ni arogantna,« je bistvo ponazorila Weissova. To seveda ne pomeni, da morate opustiti vse sodbe. Najbrž to niti ni mogoče, saj smo ljudje preveč povezani med sabo, da bi se lahko temu povsem izognili. In včasih so sodbe tudi koristne. Dobro pa je, da vemo, da so naše sodbe večinoma povezane z nami, ne z ljudmi, ki jih ocenjujemo. Enako velja, ko drugi presojajo nas.

V večini primerov presojamo druge zato, da bi se sami bolje počutili. Vzrok je preprost – ne sprejemamo se takšnih, kot smo, in premalo se imamo radi. Mislite, da bi še toliko ocenjevali druge, če bi se naučili sprejeti sebe? Verjetno ne, kajti ne bi čutili več potrebe, da nekoga podcenimo zato, da bi povzdignili sebe.

To je le eden od mnogih razlogov, zakaj je ljubezen do sebe tako pomembna in močna. Če bi se vsi naučili ljubiti sebe, bi bil naš svet obarvan z mnogo več sočutja in manj sodbami.

Vir: tiny buddha

 

Novo na Metroplay: Alya o trenutkih, ki so jo izoblikovali, odraščanju in ljubezni do mnogih stvari v življenju