Med prenovo si je sosed zgradil balkon, dvakrat večji od ostalih, stanovalci pa v šoku

28. 7. 2025
Med prenovo si je sosed zgradil balkon, dvakrat večji od ostalih, stanovalci pa v šoku (foto: profimedia)
profimedia

Stavba na Preradovićevi ulici v Zagrebu se prenavlja v lastni režiji. Kar ne bi bilo nič posebnega, če tekom prenove ne bi kot pritiklina k enemu od stanovanj zrasel balkon, ki ji dvakrat večji od ostalih.

"Zaenkrat je prenovljen del stavbe, kjer živita predstavnik stanovalcev in njegova žena, balkon, ki očitno presega dovoljene dimenzije, pa je njun. Verjetno sta to storila v dogovoru s spodnjimi sosedi, saj zagotovo nihče ne bi dovolil, da bi se takšna dela izvajala nad njim. Celoten podvig je zelo nevaren, ker moti statiko stavbe, poleg tega pa je bil izveden brez gradbenega dovoljenja. Predstavnik stanovalcev pa trdi, da je za to plačal sam. To je primer, kako lahko postopek samoprenove postane problematičen," opozarjajo zaskrbljeni stanovalci s Preradovićeve.

Pravijo, da pri začetku postopka niso bili vsi vključeni, saj je za samostojno prenovo dovolj zbrati soglasje lastnika 51 odstotkov površine stavbe. Poleg tega najemniki ugotavljajo, da večina od njih ni bila na noben način vključena v postopek zbiranja dokumentacije niti v izbiro projektantov in izvajalcev.

"Ni jasno, zakaj se je predstavnik odločil za samostojno prenovo, ko je sosednja stavba šla skozi postopek organizirane prenove. Ko je bil izvajalec izbran, nas je pripeljal pred dokončano dejstvo, nismo videli niti seznama podjetij, ki so nas kontaktirala, niti zneskov, ki so jih ponudili. Predstavnik najemnika je za izvajalca izbral podjetje, ki je že prej opravljalo nekaj del za nas, na koncu pa se je izkazalo, da je lastnik podjetja sosedov sorodnik. To podjetje je moralo spremeniti svojo ponudbo, da bi bilo najugodnejše. Za nadzor je bilo izbrano podjetje z enim zaposlenim, ustanovljeno leta 2023. On pa se je razglasil za koordinatorja, pa sploh ni znano, ali ima za to kvalifikacije. Ne gre za šalo, gre za strukturno prenovo, ki se ne sme 'ponarediti'," pravijo najemniki.

Srbski NBA-zvezdnik v solzah: oboževalci opazili zanimiv detajl

Nekateri sosedje, dodajajo, so se obrnili na upravnika stavbe, Mestno stanovanjsko-komunalno upravo (GSKG), da bi se pritožili nad delom predstavnikov solastnikov in načinom izvajanja samoprenove.

"Rečeno je bilo, da bi morali to preprosto spremeniti, kar ni enostavno, ker je v naši stavbi le 13 stanovanj. Kar zadeva nadzor, pa so rekli, da ga lahko naredijo, ampak če vprašamo," naj bi še povedali.

Novinarji Večernjega lista so kontaktirali t.i. predstavnika najemnika kot tudi njegovo ženo, profesorico na Pravni fakulteti in nedavno kandidatko za ustavno sodnico, a nista želela dati komentarja.

Obrnili so se tudi na državni inšpektorat, torej na njegovo gradbeno inšpekcijo, in vprašali, ali so seznanjeni s primerom in če so, ali ukrepajo. Poslali so jim tudi fotografijo balkona in vprašali, ali so takšni postopki dovoljeni, vendar odgovora še niso prejeli.

Poslali so tudi poizvedbo na ministrstvo za gradbeništvo, kjer so jim povedali, da so 13. maja sprejeli sklep o finančni pomoči za stavbo na naslovu Preradovićeva 42/1 in da so od njenega upravitelja, torej GSKG, prejeli zahtevo za obnovo.

"V teku je postopek podpisa pogodbe o sofinanciranju prenove med upraviteljem in ministrstvom. Določila bo medsebojne pravice in obveznosti ter roke za izplačilo finančne pomoči za upravičene stroške strukturne prenove stavbe na podlagi izdanih računov za posamezno opravljena dela. Do tega trenutka je bil iz načrtovanih sredstev za obnovo te stavbe izplačan le znesek finančne pomoči za koordinacijo samoobnove v višini 10.617,82 evra," so po poročanju Telegraf Biznis sporočili z ministrstva.