Jah, novodobna tehnologija je vsepovsod, tudi v naših domovih in v tistih kotičkih, kjer bi bilo bolje, da je ne bi bilo.
Mobitel je stalnica našega vsakdana. S seboj ga jemljemo vsepovsod, če ga pozabimo doma, pa je takoj čista panika, saj imamo na njem vse stike, spletno banko, e-pošto, družbena omrežja ... Že tako daleč smo šli, da si nekateri niti odhoda na stranišče ne predstavljajo brez tega pripomočka. A to nikakor ni dobro.
Vzeti telefon na stranišče je res kar malce bizarna razvada. Je res treba med opravljanjem potrebe brskati po spletu - in to ravno takrat, ko bi se vaše roke morale približati nekemu drugemu dela telesa? Strokovnjaki za zdravje pravijo: ne. Poglejmo, zakaj.
Telefon je dovolj umazan že brez vaših (potencialno patogenih) delcev iztrebkov. Dejanska količina bakterij na telefonu vsake osebe se sicer razlikuje in na žalost primanjkuje trdnih, obsežnih raziskav na to temo. Vsaj strokovnjaki vam lahko rečejo, da je vaš telefon precej umazan.
"Ni neobičajno, da na mobilnih telefonih zaznamo 100.000 bakterij in virusov, zaradi česar so eno najbolj škodljivih okolij, s katerimi smo vsak dan v stiku," pravi mikrobiologinja Kelly Reynolds, izredna profesorica za okolje in zdravje pri delu na Univerzi v Arizoni.
No, zaradi vseh teh mikrobov in bakterij ne boste zboleli, skrbeti vas mora le za patogene bakterije, ki povzročajo bolezni. Te pa se lahko skrivajo v fekalnih snoveh, kot sta zelo nalezljiva norovirus in rotavirus, ki lahko povzročita zastrupitev s hrano in želodčno gripo, skupaj z virusi prehlada in gripe, pravi Reynoldsova.
Na vašem telefonu so lahko tudi bakterije, kot so E. coli, campylobacter in shigella, dodaja, ki lahko povzročijo zastrupitev s hrano. V kopalnici oziroma na stranišču se dotikate površin, ki so se jih dotaknili drugi ljudje, pogosto potem, ko so bile njihove roke v bližini intimnih delov telesa. To poveča verjetnost, da boste pobrali mikrobe od drugih ljudi in jih prenesli na svoj telefon.
Poleg tega vsakič, ko splaknete straniščno školjko z odprtim pokrovom, se v zrak razprši oblak razpršenih mikrobov. Ti mikrobi lahko nato pristanejo na površinah v vaši kopalnici, zaradi česar so ta področja zelo umazana, pravi Reynolds. "Če telefon postavite na katero koli od teh površin, ga lahko zlahka kontaminirate," pravi.
Navsezadnje je končni rezultat ta, da bi približevanje telefona obrazu lahko prineslo s seboj tudi mikrobe drugih ljudi. Ko ste vse to prebrali in bi telefon najraje vrgli v smeti, naj vas vseeno pomirimo. Zadeva le ni tako zelo grozna, saj bi sicer bili skorajda vsi nenehno bolni. Razlogi, zakaj zbolite ali ne zbolite, ko ste izpostavljeni patogenom, so različni, pravi Reynolds: "Kako pogosto se dotikate telefona, drugih površin in obraza – vse to vpliva na tveganje izpostavljenosti." Tu pridejo v poštev tudi vaš splošni imunski sistem, navade pri umivanju rok in pogostost razkuževanja telefona, pravi.
Nekatere bakterije, kot je staphylococcus aureus, lahko povzročijo zastrupitev s hrano in tudi akne. Prvo pomeni, da je lahko prisoten v kopalnici, potem ko se nekdo, ki se je zastrupil s hrano, pokaka ali bruha, drugo pa pomeni, da lahko na obrazu pride do aken. "Pogosto vidim, da so akne hujše na eni strani obraza v primerjavi z drugo in ko jih vprašajo, večina pacientov prizna, da je to na strani, kjer držijo telefon," pravi Gary Goldenberg, MD, asistent profesorja dermatologije na Icahn Medicinska šola na Mount Sinai v New Yorku.
Zato ljudem priporoča, da se čim več pogovarjajo prostoročno, skrbijo za dobro higieno rok, si dovolj pogosto umivajo obraz in redno razkužujejo telefone. Razkuževanje telefona se mora začeti z branjem navodil proizvajalca, v katerih mora biti omenjeno, kako to storiti varno. Najbolje je, da uporabite izdelek, ki je zasnovan posebej za čiščenje zaslonov telefonov. Poskusite lahko tudi zmešati razredčeno alkoholno raztopino in jo nanesti s krpo iz mikrovlaken.