Močne podražitev še pred božičem: Tole bo že kmalu občutno dražje

5. 11. 2025
Močne podražitev še pred božičem: Tole bo že kmalu občutno dražje (foto: Profimedia)
Profimedia

Mnoge bo ta podatek precej razžalostil.

Ljubitelji sladkarij bodo letos morda občutili udarec po denarnicah – marcipan bo pred božičem dražji. Dva nemška proizvajalca sta že potrdila podražitve, razlog pa se skriva v rasti proizvodnih stroškov, predvsem zaradi dražjih mandljev in kakava.

Preberite še: Dvig gotovine na bankomatu: Kdaj je pametno pritisniti rdečo tipko?

Znano podjetje Niederegger iz Lübecka, ki dnevno predela okoli 30 ton marcipana, je za Bild potrdilo, da so svoje izdelke že podražili.

Zakaj so cene narasle?

  • Mandlji: dražijo se zaradi večjega povpraševanja na svetovnem trgu in trgovinskih napetosti z ZDA.

  • Kakav: njegova cena je poskočila zaradi slabih letin v afriških državah proizvajalkah, ki so posledica neugodnih vremenskih razmer.

Nekomu na Koroškem se je na Eurojackpotu nasmehnila sreča

Podražitve tudi v diskontih

Po pisanju Bilda je cena pakiranja osmih marcipanovih pralinj v trgovinah Edeka zrasla z 2,95 evra na 4,45 evra.

Poleg Niedereggerja podražitve prizadenejo tudi druge proizvajalce, na primer Erasmi & Carstens, dobavitelja diskontnih verig. Tam se je cena izdelkov zvišala z 1,79 evra na 1,99 evra – kar je 11-odstotno povečanje.

Sladkarije vse dražje

Podatki kažejo, da so cene sladkarij v Nemčiji že nekaj časa v porastu:

  • za čokolado so potrošniki leta 2024 plačevali kar 39,9 % več kot leta 2020,

  • čokoladne ploščice so se podražile za 31,8 %,

  • čokoladice za 45,9 %,

  • žvečilni gumiji in gumijasti bomboni pa za 39,1 %.