Štetje je ljudem prineslo toliko dobrega. In toliko zanimivega. Saj smo že kot otroci prešteli vse tovornjake na poti do morja. Ali dinarje in pare, da je bilo dovolj za sladoled. Pozneje smo začeli šteti ovce pred spanjem, dneve osamosvojitvene vojne in mesece za odplačilo kredita. Natančno so znana tudi število dinastij na Kitajskem in leta, ko so v naših krajih vladali Rimljani. V zgodovini, ki smo jo že zdavnaj razdelili na pred našim štetjem in po njem.
V letu Gospodovem nam pri štetju pomagajo tudi imenitne iznajdbe in naprave. Nekateri zato prisegajo na fitnes zapestnice ali aplikacije, ki štejejo korake. Sledilci aktivnosti beležijo tudi naše zamahe med plavanjem ali udarce z veslom, utrip srca in krvni tlak. Še več. Vse te zanimive podatke odslej lahko tudi z lahkoto seštevaš in odštevaš ter deliš s številom kalorij, oreščkov, kosmičev in tabletk za pomiritev, da dobiš natančen podatek, koliko življenja je sploh še pred tabo. Žal se tudi leta seštevajo hitreje, kot nam je ljubo.
Kot nadobudna kolesarka sem si pred kratkim na mobilnik namestila aplikacijo, ki prijazno spremlja, kolikokrat zjutraj poženem pedale in s kakšno hitrostjo pridrvim do službe. Moj osebni rekord je 180 km na uro, ker aplikacija pomotoma beleži tudi podvige, ko v avtu drvim po obvoznici. Zadnjič sem tako pokurila izjemnih sto kalorij.
A človek ne šteje samo kot posameznik, temveč tudi kot del skupnosti. Tako so Newyorčani že pred leti prešteli drevesa na Manhattnu, Nemci vrste klobas, prebivalci Carigrada pa število trgovin na Velikem bazarju. Pri tem velja omeniti, da neki Mustafa Kadiş tam snema tudi najdaljši dokumentarni film na svetu. Dolg bo natanko 22 ur. Ker ima tudi tržnica 22 vhodov. In 4.000 trgovin, ki jih letno obišče več ljudi, kot je prebivalcev v Sloveniji. Vse to so podatki za najbolj fantastično zbirko številk vseh časov, Guinnessovo knjigo rekordov, kjer tudi nekaj šteje, če te objavijo.
Kako lepo, da je na svetu še toliko stvari za prešteti. Število turistov letos v Ljubljani, denimo. Nove stolpnice v Dubaju. Ali brisače, s katerimi ljudje že zjutraj markirajo svoj teritorij na plaži.>
Štetje tako lepo pomirja. Dokler enkrat ne izgubimo prištevnosti.
Novo na Metroplay: Novinar izza nagrade | N1 podkast s Suzano Lovec