Prvič v zgodovini je miški brez biološke matere uspelo preživeti do odrasle dobe – izjemen znanstveni podvig, ki so ga dosegli raziskovalci na Kitajskem. Ta prelomni poskus je vodil molekularni biolog Zhi-kun Li s Kitajske akademije znanosti (CAS) z uporabo natančne tehnologije izvornih celic.
In to niti ni prvi primer, ko je znanstvenikom uspelo ustvariti miško z dvema biološkima očetoma.
Že leta 2023 so japonski raziskovalci z drugačno tehniko dosegli podoben rezultat, vendar so bili ti poskusi ustvarjanja jajčec iz moških matičnih celic večinoma neuspešni. Pri potomcih so se kasneje razvile resne razvojne anomalije, zato njihovo življenje ni bilo dolgega veka.
Nove kitajske 'bi-paternalne' miši pa so se izkazale za bistveno bolj vzdržljive. Čeprav so sterilne in se ne morejo razmnoževati, jim je uspelo preživeti do odrasle dobe brez usodnih težav z dihanjem ali hranjenjem, kar je pogosta težava pri tovrstnih poskusih. Vendar pa ostajajo pomembne omejitve – polovica mladičev ni dosegla odrasle starosti in skoraj 90 % zarodkov ni preživelo rojstva. Kar pomeni, da so za povečanje učinkovitosti tehnike potrebne nadaljnje izboljšave.
Kako ta poskus pomaga človeški genetiki?
Čeprav je znanost še daleč od uporabe te tehnologije pri ljudeh, Li in njegova ekipa poudarjata, da lahko njihova raziskava prispeva k boljšemu razumevanju prirojenih genetskih motenj, ki nastanejo na podoben način.
Povzeto po Science Alert.
Novo na Metroplay: Pižama in strokovnjakinja za prehrano Lana Trampuš razbijata mite o proteinih | Več vem, bolje jem