Nedavna izjava člana konservativne evroskeptične poljske stranke Janusza Korwina-Mikkeja je razburkala javnost.
O tem ni nobenega dvoma. Vprašanje pa je ali medijska pozornost njegovi očitni podcenjevalni drži zares premika meje kolektivne družbene odgovornosti. Kolektivne, zakaj? Ker se praktični feminizem, ki je hotel narediti žensko enakopravno moškemu, ne sprašuje o tem, ali z nenehnim prizadevanjem za enakost ne rušimo naravnega reda stvari in resnice o tem, da je moška energija hočeš nočeš – dominantna.
Seveda to ne pomeni, da bi ženskam moral pripadati submisiven položaj v smislu nižje plače, nižjega življenjskega standarda ali inferiornega položaja na splošno, pomeni le to, da agresivna, ali kot bi dejale feministke, asertivna drža pri premagovanju pozicije moči, ki jo hočejo vzpostavljati politiki, kot je Mikke, kaže na to, da igrajo igro, ki jo želi igrati on.
»Tak poslanec mora zapustiti evropski parlament!«
O njegovi izjavi so se izrekli številni še pred izrekom kazni. Tako na primer zaslužna profesorica dr. Lucija Čok, ki je dejala, da si brutalni izbruh sovražnega in diskriminatornega govora proti ženskam na visokem političnem mestu zasluži več kot grajo, saj je v svojem javnem nastopu v Evropskem parlamentu 1. marca 2017 med drugim dejal: »Seveda morajo ženske zaslužiti manj kot moški. Šibkejše so in manjše, manj inteligentne so. Morajo zaslužiti manj.« »Podobne zavržne in stereotipne besede o ženskah, morda celo hujše, je brez obžalovanja ponovil tudi pred novinarji ob izhodu iz parlamenta.« Tako Čokova.
Zaslužna profesorica se sprašuje tudi o tem, zakaj bi se morale slovenske izobraženke in raziskovalke, torej tisti del ženske populacije, ki hodi pri svojem delu ob boku moških kolegov po trnovi poti zagotavljanja boljše, bolj konkurenčne, na znanstvenih odkritjih in inovacijah tlakovane bodočnosti svoje države in sveta, odločno odzvati na tak incident? Pravi, da poljski evroposlanec ne le izjavlja, kar je v nasprotju s temeljnim načelom Evropskega parlamenta o enakosti spolov, tepta vse strateške načrte in orodja, ki jih sprejema Evropska komisija v smeri zagotavljanja enakopravnosti med spoloma, ampak tudi ruši vero v humanizem. Čokova: »To, da bo Janusz Korwin-Mikke dobil denarno kazen ali mu bodo začasno odvzete glasovalne pravice in bo prejel prepoved sodelovanja v dejavnostih parlamenta, je premalo. Tak poslanec ne more biti v evropskem najvišjem telesu odločanja, kjer se gradi in oblikuje prihodnost 28 evropskih držav. Tak poslanec mora zapustiti Evropski parlament!«
»Dejanske enakosti ni!«
Za mnenje o omenjeni izjavi smo povprašali tudi antropologinjo dr. Karmen Šterk s Fakultete za družbene vede, ki pa je dejala, da Janusz Korwin-Mikke nima dignitete sogovornika.
Katja Zabukovec Kerin iz Društva za nenasilno komunikacijo na vprašanje o tem, ali se ji zdi, da so moški in ženske enakopravni, pravi, da smo, saj naj bi bili pred pravom vsi enaki. »Dejanske enakosti pa ni, v tem je težava. To pa pomeni, da v resničnosti nimamo enakih možnosti, da smo drugače obremenjene, in to se kaže na vseh področjih življenja. V družbi ne obstaja manjvrednostni kompleks žensk, ampak naučena nemoč. Gre namreč za to, da smo deklice od malega spodbujane k drugačnim dejavnostim, k drugačni vrsti moči.«
O izjavi evropskega poslanca Janusza Korwina-Mikkeja meni, da je povsem nesprejemljivo, da se kaj takšnega pojavi v današnjem času v evropskem parlamentu. »Podpisala sem peticijo, ki zahteva odpoklic tega poslanca, ker se mi zdi, da ne more imeti glasa v parlamentu nekdo, ki ima o ženskah tako diskriminatorne predstave.« Zabukovčeva upa, da tako kot Mikke o ženskah ne misli veliko moških. Želi si samo, da se glasneje sliši ženski glas. Poudarja pa še, da ni samo od žensk odvisno, kako se bo razpletel boj za ženske pravice.
Za mnenje o omenjeni diskriminatorni izjavi smo povprašali tudi evropsko poslanko Tanjo Fajon. Odgovarja takole: »Izjava poljskega poslanca je žaljiva in ponižujoča, diskriminatorna in v nasprotju s temeljnimi vrednotami Evropske unije, ki so zapisane tudi v Pogodbi o EU. Za tovrstne žaljive, ksenofobne, rasistične in podobne izpade Statut Evropskega parlamenta predvideva sankcije in predsednik Evropskega parlamenta Antonio Tajani je proti poslancu Mikkeju že uvedel disciplinski postopek (op. a. zasegli mu bodo dnevnice za trideset dni, kar znese 9.210 evrov, deset dni se ne bo smel udeleževati parlamentarnih dejavnosti in leto dni ne bo smel zastopati parlamenta), ni pa ga možno 'odpustiti', saj gre za izvoljenega predstavnika države.«
»Hvala bogu, da so ženske!«
Zmago Jelinčič iz Slovenske nacionalne stranke pa: »Poljski poslanec je res izpadel kot bedak, vendar pa je treba njegovo eskapado gledati najprej s stališča lokalne poljske politične scene, potem pa še s stališča svetovne promocije. Njegove izjave, ki jih ne bi bilo treba sploh komentirati, so doživele svetovni odmev zaradi odzivov nekaterih poslank v Evropskem parlamentu. Pametneje bi bilo, če bi se le zasmejale in zamahnile z roko, pa bi Poljak izginil v nespoznavnosti. Tako pa je dobil svetovno promocijo. Mediji, ki so to v veliki meri sproducirali, pa so glavni krivci za vse skupaj. Edina pametna izjava bi bila: Vsakdo ima pravico do svojega mnenja, enako pravico pa ima tudi, da je bedak. Kar se tiče evolucije, vam moram kot naravoslovec dejati, da je narava naredila vse v skladu s pravilnim razvojem človeškega rodu, res pa je, da ravno človeški rod ruši te osnove. Lahko bi rekel, da je človeški rod največja sprdačina božjega načrta, ampak ne bi pa nikoli zamenjal tega, kar imamo, za karkoli drugega. Hvala bogu, da so ženske!
Manjvrednost žensk nam poskušajo predočiti zgolj kakšni politični bedaki, ki uvajajo ženske kvote in podobno. Kvaliteta žensk je jasna sama po sebi in njihovo omalovaževanje žensk z raznimi kvotami kaže na seksistični mačizem tistih, ki to proklamirajo. Le od kod slovenski pregovor, da ženska drži pokonci tri vogale v hiši? Iz spoznanja in pameti prejšnjih rodov! Danes je vse preveč kilavosti ravno pri tistih, ki zganjajo zlagani feminizem.«
Za mnenje smo povprašali tudi igralko Mestnega gledališča ljubljanskega Ajdo Smrekar. Takole pravi: »Vse, kar lahko rečem je, da je ta izjava najbolj ostudna reciklaža že davno iztrošene embalaže. Mislim, da je skrajni čas, da se gospod upokoji.«
Besedilo: Saša Bešter
Fotografije: Shutterstock
Novo na Metroplay: ""Prebivalec Sardinije in prebivalec Ljubljane se razlikujeta v tisoče stvareh" | Leon Bedrač, 3. del