Na dan prihaja, kdo nas gleda iz skrite pisarne, ko skeniramo izdelke v trgovinah, mnogi bodo v šoku

16. 4. 2025
Deli
Na dan prihaja, kdo nas gleda iz skrite pisarne, ko skeniramo izdelke v trgovinah, mnogi bodo v šoku (foto: Profimedia)
Profimedia

Čeprav zveni skoraj distopično, je tovrstna tehnologija danes povsem običajna praksa.

Vsak, ki skenira izdelke na samopostrežnih blagajnah, pogosto niti ne sluti, kaj se v resnici dogaja: detektivi in telesni skenerji natančno spremljajo vsak njihov gib. Kamere, nameščene z zgornje perspektive, snemajo kupce v supermarketih, medtem ko senzorji beležijo obliko in velikost teles obiskovalcev diskontnih trgovin.

Čeprav zveni skoraj distopično, je tovrstna tehnologija danes povsem običajna praksa v nemških trgovinah. Cilj je jasen: preprečiti kraje in prepoznati sumljivo vedenje kupcev na samopostrežnih blagajnah, s čimer želijo zmanjšati finančne izgube. V trgovini Edeka v Regensburgu je denimo zaposlen detektiv, ki iz skrite pisarne spremlja kupce, ko ti skenirajo izdelke. Kamera nad njihovimi glavami v realnem času beleži vsak gib.

Pri večjih nakupih se zlahka zgodi, da se kakšen izdelek pozabi skenirati – kar lahko vodi v neprijetne situacije, ko osebje ustavi kupca zaradi suma kraje.

Telesni skenerji na blagajnah – kaj tehnologija zaznava

Oblak puščavskega prahu nad Slovenijo, prilagodite gibanje na prostem

V nekaterih trgovinah uporabljajo umetno inteligenco, ki spremlja kupca od vstopa v trgovino pa do izhoda. Eden takšnih sistemov se imenuje „Sesame“, uporablja pa ga okoli 200 trgovin po vsej Nemčiji.

Po besedah Klausa Schmidta, direktorja podjetja ITAB za Nemčijo, »senzor zazna višino in obliko telesa, a te podatke hrani le toliko časa, dokler je oseba znotraj območja zaznavanja.« Sistem lahko zazna tudi, če se nekdo skloni ali si sname klobuk, vendar prepoznavanje obraza ni vključeno.
 
Povečan nadzor v supermarketih: kraje na samopostrežnih blagajnah vse večji problem

V trgovinah, kjer uporabljajo nadzor z umetno inteligenco, blagajniško osebje prejema diskretna opozorila, če pride do sumljivega skeniranja izdelkov.
Kupce lahko nato ustavijo še preden zapustijo trgovino. Po besedah Franka Horsta iz raziskovalnega inštituta EHI, se je problem kraje drastično povečal po pandemiji koronavirusa. Obenem pa samopostrežne blagajne zdaj ustvarijo med 30 in 40 odstotkov celotnega prometa – kar je skoraj dvakrat več kot leta 2015.