Najlepša popotnica za otroka - program za starše predšolskih otrok

25. 2. 2018 | Vir: Jana
Deli
Najlepša popotnica za otroka - program za starše predšolskih otrok (foto: Shutterstock)
Shutterstock

Program Neverjetna leta je serija samostojnih programov za starše, otroke in učitelje, ki se med seboj dopolnjujejo.

Osnovni program so treningi starševstva, namenjeni staršem predšolskih otrok, ki se srečujejo s težavnim vedenjem svojih otrok. Obsegajo 16–18 vodenih tedenskih dveinpolurnih srečanj staršev, ki si izmenjajo izkušnje in stališča. Starši tako usvajajo in izboljšujejo svoje starševske veščine.

Dokazano učinkovit program

Bistvo programa je krepitev pozitivnega odnosa s svojim otrokom, pri čemer starše spodbujajo, da pozornost usmerjajo na otrokova pozitivna vedenja, k vsakodnevni igri z otrokom, k pohvalam in dnevnim rutinam. Program se je v več kot 50 kontroliranih raziskavah pokazal kot kratkoročno in dolgoročno klinično in stroškovno učinkovit. V mednarodnem prostoru je prepoznan kot program z največ dokazi o učinkovitosti v zmanjševanju vedenjskih težav otrok ter spodbujanju njihovega čustvenega in socialnega razvoja. Izvaja se v več kot 30 državah po svetu. V Sloveniji je koordinatorica projekta dr. Marija Anderluh, dr. med., sicer predstojnica Službe za otroško psihiatrijo v UKC Ljubljana.

Program je finančno podprla država

»Že med pilotnim izvajanjem projekta je program dobil podporo javnosti, stroke in Ministrstva za zdravje ter Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti,« pojasnjuje Anderluhova. Treninge starševstva so namreč začeli izvajati v treh centrih za socialno delo. Pokazalo se je, da je vsebinsko povezovanje različnih strok izjemno dobrodošlo, praktično in najpomembnejše – učinkovito. »Pozitivno in zdravo starševstvo želimo predstaviti kot ključno za otroke, saj vemo, da pozitivno in konsistentno starševstvo pomeni boljše duševno zdravje otrok, boljšo šolsko uspešnost, manj težav z učenjem. Staršem pa daje jamstvo za pravilno ravnanje z otroki.« Nedosledno starševstvo vpliva na vedenje otrok in povzroča vedenjske težave. Če teh pri najmlajših otrocih ne znamo pozdraviti, se praviloma razvijejo v dolgoročne vedenjske težave, ki so za družbo velik izziv. Takšni otroci namreč zrastejo v nesamostojne odrasle posameznike, brezposelne osebe, ki se velikokrat znajdejo tudi pred roko pravice. Program Neverjetna leta je Ministrstvo za zdravje septembra lani uvrstilo med programe krepitve duševnega zdravja, ki jih država tudi sofinancira. Do zdaj je bilo v program vključenih več kot 400 staršev, s pomočjo države pa naj bi jih vključili še 300 in okoli 600 otrok.

Vključili bodo tiste, ki pomoč najbolj potrebujejo

V programe se bodo trudili vključiti najranljivejše starše – tiste, ki imajo šibko socialno mrežo, finančne in zdravstvene ter telesne težave. »Ne gre za odkrivanje tople vode,« je jasna Anderluhova. »Veliko staršev čuti olajšanje, ko vidijo, da niso edini s težavami. Delavnice pa so prostor, kjer lahko preizkusijo veščine, ki jih pozneje krepijo s svojimi otroki. Denimo, kako otroka spraviti v posteljo vsak večer ob isti uri, kako otroka pravočasno pripeljati v šolo.« Ko veščine utrdijo, ko starši dosežejo uspeh, to pozitivno vpliva tudi na njihovo duševno zdravje.

V načrtu so novi programi

Programi so zdaj za otroke od tretjega do osmega leta starosti, v prihodnosti pa načrtujejo tudi programe za otroke od osmega do dvanajstega leta. »Veliko časa namenimo prepoznavanju čustev otrok in staršev. Pravo navdušenje je spremljati, kakšni eksperti postanejo starši, ko jih opolnomočimo.« Ključni del so seveda aktivnosti doma, brez tega ni sprememb na bolje.

Najlepša popotnica za otroka

Zanimanje je veliko

Staršev, ki bi se radi vključili v program, je veliko. Temu primerna je čakalna doba. »Radi bi se odzvali na vse potrebe, a v letu dni nam ne bo uspelo sprejeti vseh.« Takšna je realnost, čeprav bo država za program do leta 2019 namenila skoraj 330 tisoč evrov. »Srečujemo se z ogromnim številom otrok, ki ne pridejo do primerne in ustrezne obravnave ali pridejo, ko je že prepozno.« Tudi zato programa ne oglašujejo, a dober glas, pravijo, seže v deveto vas. V Mali ulici – Centru za otroke in družine v Ljubljani, pravijo, da se dober glas o programu širi od ust do ust, povpraševanje pa le raste. Obstaja tudi knjiga Neverjetna leta, ki je odličen priročnik, ni pa to trening na delavnicah, kjer starši pridobljeno znanje utrdijo. Osipa na treningih skoraj ni, starši, ki se v program vključijo, ga tudi končajo. In zanimivo je še, da v večini primerov trening obiskujeta oba starša.

Kdaj program za vse starše?

V idealnih razmerah bi program ponudili vsem staršem. Na Norveškem, denimo, je tako. »Če bi v program želeli vključiti najbolj potrebne pomoči, potem govorimo o 10–20 odstotkov otrok. Naš načrt predvideva 30 vzporednih centrov, kjer bi se izvajali programi treninga starševstva. Tako bi lahko tisoč otrokom na leto odprli vrata v program.« Ostajamo torej še daleč od Norveške, zato si bodo po letu 2019 prizadevali za sistemsko ureditev programa. Ena od možnosti je v predlogu resolucije o nacionalnem programu duševnega zdravja, ki med drugim predvideva 25 centrov za duševno zdravje otrok in mladostnikov, pa tudi programe starševstva.

Besedilo: Maja Sodja // Fotografije: Shutterstock, Goran Antley

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord