Najlepše evropske knjižnice

20. 11. 2016 | Vir: Jana
Deli

Ko boste prihodnjič v bližini teh knjižnic, boste nedvomno stopili vanje. Odkrivamo vam, kako bogato, dih jemajočo notranjost skrivajo.

Knjižnica univerze Trinity: Dublin, Irska

Prečudovita knjižnica dublinske univerze Trinity je največja knjižnica na Irskem ter hrani kopije vseh knjig in publikacij, objavljenih na Irskem. Najbolj znana je njena 65 metrov dolga mistična dvorana z arkadami iz temnega lesa, v kateri hranijo 200 tisoč najstarejših irskih knjig, in spominja na prizore iz filmov o Harryju Potterju. Med njimi je najbolj dragocen rokopis keltskih menihov iz leta 800, imenovan Book of Kells, znan po izjemnih dekoracijah in ornamentih. Leta 2014 je knjižnica kupila pomembno zbirko pisem Samuela Becketta.

Državna francoska knjižnica: Pariz, Francija

14 milijonov knjig, 2.700 zaposlenih, 40 milijonov predmetov, med njimi stare znamke, patenti, risbe, glasbeni posnetki in rokopisi so številke, ki pričajo o neprecenljivem bogastvu državne francoske knjižnice, nekoč največje na svetu. Najbolj znana je velikanska ovalna Bralna soba s tremi nadstropji knjig, arkadami in zastekljeno kupolo, ki spušča v prostor dnevno svetlobo. Tudi zunanjost knjižnice – za številne Parižane kontroverzna zgradba – je postala prepoznaven simbol Pariza. V Parizu vstopite vsaj še v javno knjižnico Sainte Geneviève z znamenitim kovinskim dvoarkadnim stropom.

Avstrijska državna knjižnica: Palača Hofburg, Dunaj, Avstrija

Največja avstrijska knjižnica, ki so jo leta 1723 zgradili Habsburžani, hrani 7,4 milijona knjig. V njej so kar štirje muzeji z redkimi knjigami, papirusi, starimi tiski in zemljevidi. Njeni visoki marmorni stebri, kupola, poslikana s freskami, in dragoceni kipi spominjajo na razkošno cerkev. V Avstriji si je vredno ogledati še vsaj dve čudoviti baročni knjižnici. Belo knjižnico z zlatimi ornamenti benediktinskega samostana Admont Abbey v Admontu, ki velja za največjo samostansko knjižnico na svetu, in knjižnico samostana Melk, ki hrani neprecenljive srednjeveške rokopise.

Knjižnica samostana Strahov, Češka

To čudovito dekorirano samostansko knjižnico so začeli graditi že pred 860 leti, svojo sedanjo podobo pa je dobila leta 1679. V svoji zgodovini je bila pogosto žrtev požarov, plenjenj in vojn, vseeno je knjižnici uspelo pridobiti nazaj večino del, odtujenih v zadnjih stotih letih. Knjižnica hrani večino pomembnejših srednjeevropskih del izpred 18. stoletja. Obiskovalce navdušujeta tudi dva skrivna prehoda, ki sta – tako kot v filmih – skrita za lažnimi knjigami. Na Češkem si oglejte še 400 let staro, ravno tako lepo Državno knjižnico v Pragi, ki poleg zgodovinskih primerov češke literature hrani tudi osebne Mozartove predmete.

Knjižnica El Escorial: San Lorenzo de El Escorial, Španija

45 kilometrov severozahodno od Madrida je osupljiva kraljeva rezidenca San Lorenzo de El Escorial, v kateri ob samostanu, cerkvi, muzeju, univerzi in bolnici deluje tudi dih jemajoča knjižnica s prelepo poslikanim stropom. Vsaka izmed fresk predstavlja po eno vejo umetnosti in znanosti: retoriko, dialektiko, glasbo, slovnico, aritmetiko, geometrijo in astronomijo. Knjižnica je pod Unescovo zaščito in hrani 40 tisoč del. V Španiji vas bo navdušila še knjižnica univerze Salamanca, ki velja za eno najstarejših univerz v Evropi.

Knjižnica Joanina na Univerzi Coimbra, Portugalska

Zgolj beseda veličastno ne opiše dovolj dobro ene najlepših in najbolj nenavadnih knjižnic na svetu. Knjižnica iz leta 1728 je delo znanega arhitekta Gasparja Ferreire. Sestavljajo jo tri baročne sobe, prehode med njimi krasijo grbi fakultete. Sobe so obdane z vrtoglavo visokimi lesenimi knjižnimi policami, okrašenimi z rdečimi in zlatimi okraski in izrezljanimi vzorci. Čudovito poslikan strop je delo lizbonskih umetnikov Antonia Simoesa Ribeira in Vicenta Nunesa, med knjižnimi policami so tudi poslikave umetnika Manuela de Silve. Knjižnica danes velja za neprecenljivo portugalsko dediščino. Na Portugalskem velja obiskati še knjižnico v državni palači Mafra.

Knjižnica samostana St. Gallen, Švica

Knjižnica čudovitega samostana St. Gallen iz leta 719 velja za eno najstarejših in najpomembnejših samostanskih knjižnic na svetu. Čeprav je bil samostan leta 937 v požaru uničen, je knjižnica ostala nedotaknjena. Danes sta tako samostan kot knjižnica pod Unescovo zaščito. Zbirka v tej knjižnici je nastarejša v Švici, hrani kar 2100 rokopisov od 8. do 15. stoletja in 1.650 knjig, natisnjenih pred letom 1500. Knjižnica navduši z bogatim lesenim pohištvom, stropnimi poslikavami, balkoni, štukaturami in z vzorci dodelanim parketom.

Besedilo: Sanja Macur // Fotografije: Shutterstock

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord