Papež Frančišek, ki je umrl v ponedeljek, je imel neformalen, sproščen način govora, včasih je celo ustvarjal besede, ki so bile mešanica njegove materne španščine in italijanščine, ki jo je govoril kot papež.
Za vas smo zbrali nekaj njegovih najbolj znanih citatov, misli, pripovedi, anekdot, ki so se mnogim za vedno vtisnile v spomin.
Nekaj njegovih nepozabnih citatov:
🔹 Preprosto, začetno pozdravno sporočilo
»Bratje in sestre, dober večer!« – Prve besede Frančiška, izrečene z lože bazilike svetega Petra po njegovi izvolitvi za papeža, 13. marca 2013.
🔹 Poziv k spominu na revne
»Ko so glasovi dosegli dvotretjinsko večino, je sledil običajen aplavz, saj je bil izbran novi papež. In objel me je, me poljubil in rekel: 'Ne pozabi na revne!' Te besede so me zadela: revni, revni. In takoj sem pomislil na Frančiška Asiškega. Potem sem pomislil na vse vojne, medtem ko so še šteli glasove. Frančišek je tudi mož miru. Tako mi je ime prišlo v srce: Frančišek Asiški. … Kako zelo si želim Cerkev, ki je revna in za revne!« – Frančišek novinarjem 16. marca 2013, ko je opisoval, kako mu je kardinal Claudio Hummes dal navdih za izbiro imena Frančišek.
🔹 Poziv k usmiljenju
»Te dni sem imel priložnost prebrati knjigo kardinala – kardinala Kasperja, dobrega teologa – o usmiljenju. In ta knjiga mi je zelo dobro dela, čeprav ne mislite, da delam reklamo za knjige svojih kardinalov! Ni tako. A mi je res dobro dela. Kardinal Kasper je rekel, da občutek 'usmiljenja' spremeni vse. To je najboljše, kar lahko občutimo: spremeni svet. Malo usmiljenja naredi svet manj hladen in bolj pravičen.« – Prva molitev Angel Gospodov iz papeževega okna, 17. marca 2013.
🔹 Pozdrav Benediktu
»Sva brata.« – Frančišek, ob prvem srečanju z upokojenim papežem Benediktom XVI. po izvolitvi, v papeški poletni rezidenci v Castel Gandolfu, 23. marca 2013.
🔹 Pozdrav, ki odpira vrata
»Kdo sem jaz, da sodim?« – Frančišek kot odgovor na vprašanje o domnevno homoseksualnem duhovniku, komentar, ki je zaznamoval bolj vključujoč ton papeževanja do LGBTQ+ katoličanov, 28. julija 2013.
🔹 Pozdrav patriarhu
»Sva brata.« – Frančišek, patriarhu Kirilu, ob prvem srečanju papeža z vodjo Ruske pravoslavne cerkve, na letališču v Havani, 13. februarja 2016.
🔹 Sporočilo o zakramentih
»V določenih primerih to lahko vključuje pomoč zakramentov. Zato 'želim duhovnike opomniti, da spovednica ne sme biti mučilnica, ampak srečanje z Gospodovim usmiljenjem.' Opozoril bi tudi, da evharistija 'ni nagrada za popolne, ampak močno zdravilo in hrana za slabotne.'« – Opomba 351 v okrožnici »Amoris Laetitia« (»Radost ljubezni«), 8. april 2016.
🔹 Nagovor islamu
»Srečanje je sporočilo.« – Frančišek, ob srečanju s šejkom Ahmedom al-Tayebom, velikim imamom Al-Azhara, prestižnega središča sunitskega islama, po dolgem zastoju v odnosih, 23. maja 2016.
🔹 O kritikah
»Čast je, če me Američani napadajo.« – Šala Frančiška francoskemu novinarju in avtorju Nicholasu Senezeju, glede ameriških konservativnih kritik, na papeževem letalu, o knjigi Kako Amerika želi spremeniti papeža, 4. septembra 2019.
🔹 O pandemiji
»Zavedli smo se, da smo vsi v istem čolnu, vsi ranljivi in zmedeni, a hkrati pomembni in potrebni, vsi poklicani, da veslamo skupaj, vsak od nas potrebuje tolažbo drugega.« – Frančišek, ob molitvi za konec pandemije covida-19 na Trgu svetega Petra, 27. marca 2020.
🔹 O staroselcih
»Žal mi je. Prosim za odpuščanje, zlasti zaradi načinov, kako so številni člani Cerkve in verskih skupnosti sodelovali, ne nazadnje s svojo brezbrižnostjo, v projektih kulturnega uničenja in prisilne asimilacije, ki jih je spodbujala takratna vlada, kar se je končalo v sistemu internatskih šol.« – Frančišek, opravičilo za zlorabe staroselcev v Kanadi, v nekdanji šoli v Maskwacisu, Alberta, 25. julija 2022.
🔹 O Argentini
»Ne vem, če poznate to teološko-kulturno zgodbo, a angeli varuhi nekaterih držav naj bi se jezili na Boga in mu rekli: 'Oče, bil si nepravičen do nas ... vsaki državi si dal nekaj: živino, kmetijstvo, rudnine. Argentincem pa si dal vse. Vse! Imajo vse bogastvo.' In pravijo, da je Bog malo pomislil. 'Ampak, da sem uravnotežil, sem Argentini dal Argentince.'« – Frančišek, v intervjuju za Associated Press, 24. januarja 2023.
🔹 O homoseksualnosti
»Biti homoseksualec ni zločin.« – Frančišek, v intervjuju za Associated Press, glede držav, ki kriminalizirajo homoseksualnost, 24. januarja 2023.
- Preberite si tudi: Ko umre papež: Konklave in postopek izbire novega voditelja Katoliške cerkve