Napovedana gradnja nove džamije na noge pognala številne občane, tukaj naj bi stala

29. 4. 2025
Napovedana gradnja nove džamije na noge pognala številne občane, tukaj naj bi stala (foto: Profimedia)
Profimedia

Medtem ko bi združenje s tem storilo pomemben korak k uresničitvi svojega načrta, se v soseski že kaže velik odpor.

Na jugu avstrijskega Gradca povzroča nov gradbeni projekt preglavice mestnim oblastem. »Združenje Bošnjakov Štajerske« je uradno vložilo vlogo na mestni gradbeni urad za gradnjo velike džamije. Medtem ko bi združenje s tem storilo pomemben korak k uresničitvi svojega načrta, se v soseski že kaže velik odpor.

Skrb prebivalcev temelji na dosedanjih izkušnjah z obstoječo stavbo združenja na Gmeinstraße v Gradcu. Tam živahno delovanje združenja – zlasti ob koncih tedna, ko potekajo poročna slavja in različni tečaji – že zdaj povzroča nezadovoljstvo. Mestni svetnik FPÖ iz Gradca, Günter Wagner, ki se predstavlja kot glas prizadetih sosedov, govori o »stalnem hrupu« in izraža veliko zadržanost do načrtovane gradnje džamije.

Skrb prebivalcev

Druga točka spora je napeta situacija s parkiranjem okoli stavbe združenja. Dominik Hausjell, predsednik okrajnega odbora FPÖ iz Puntigama, opozarja na težave s številnimi nepravilno parkiranimi vozili, kar se še poslabša med svetim mesecem ramazanom. Mestna uprava Gradca je medtem potrdila prejem vloge za gradnjo in napovedala javno obravnavo, na kateri bodo lahko tudi prebivalci soseske izrazili svoja stališča.

Stefan Herzog iz urada mestnega svetnika za finance iz vrst KPÖ, Manfreda Ebera, poudarja, da bosta tematiki hrupa in prometne obremenitve ključna vidika te razprave. Za odobritev projekta bi bilo lahko odločilno, ali bo stavba v prvi vrsti opredeljena kot verski objekt ali kot center za dogodke – razlika, ki bi bistveno vplivala na pravila glede parkiranja.

Zanimivo je, da se le približno 1500 metrov od predvidene lokacije že nahaja največja džamija na Štajerskem. FPÖ namerava na naslednji seji mestnega sveta predložiti obsežen niz vprašanj, med drugim tudi o financiranju projekta. Kljub temu Herzog že zdaj jasno poudarja, da finančna udeležba mesta ni mogoča.

Predlogi rešitev združenja

Elvedin Omerčević, predsednik Združenja Bošnjakov, kaže pripravljenost za dialog in že ponuja rešitve za kritizirane točke. Tako naj bi podzemna garaža ublažila problem parkiranja. Načrtovani molitveni prostor naj bi imel kapaciteto za 600 oseb, odprtje pa je predvideno do leta 2030. Financiranje projekta bodo v celoti zagotovili člani združenja.

Zgodovinski kontekst v Gradcu

Mesto Gradec že več kot desetletje zaznamujejo ponavljajoče se razprave o gradnji džamij. Podobne napetosti so obstajale tudi pri načrtovanem razširjanju prostorov turške skupnosti na Lazarettgasse, kar do danes ni bilo uresničeno. Trenutna razprava se tako vklaplja v daljšo zgodovino lokalnih nesoglasij glede islamskih gradbenih projektov.

S približno 800 družinami muslimani, zbrani v bošnjaški džematski skupnosti, po lastnih podatkih predstavljajo največjo muslimansko versko skupnost na Štajerskem. Njihova obstoječa džamija, kot tudi druge v nemško govorečem prostoru, ne služi le kot prostor molitve, temveč tudi kot družbeni in kulturni center skupnosti. V Avstriji trenutno obstaja približno trideset džamij s klasičnimi kupolami in/ali minareti. Novi projekti gradnje džamij v več pokrajinah so večkrat sprožili lokalne proteste prebivalcev, pri čemer se – tako kot v Gradcu – kot glavni argumenti proti takim projektom redno navajata hrup in pomanjkanje parkirnih mest.