Narava morda že ve, kako upočasniti staranje – in odgovor je v tem hranilu

23. 7. 2025
Narava morda že ve, kako upočasniti staranje – in odgovor je v tem hranilu (foto: profimedia)
profimedia

Predstavljajte si, da bi lahko upočasnili staranje, ohranili zdravje in plodnost v starosti in celo znatno podaljšali svoje življenje. Zdi se kot sanje, a znanstveniki verjamejo, da je narava že pokazala, da je to mogoče – in to z enim najbolj nenavadnih primerov: matico čebele. 

Ambiciozen britanski projekt bi lahko odprl vrata revolucionarnim terapijam za podaljšanje človeškega življenja in upočasnitev staranja.

Čeprav imajo matice in delavke skoraj identično DNK, so razlike v njihovem življenju ogromne: matice so bistveno večje, so plodne vse življenje in lahko živijo več let, medtem ko delavke preživijo le nekaj mesecev.

Dolgoživost čebelje matice

Ta fascinantna razlika je navdihnila novo vejo raziskav – znanstveniki zdaj podrobno preučujejo biologijo čebel, da bi odkrili, kaj maticam omogoča tako dolgo in kakovostno življenje. Cilj je nekega dne to znanje prenesti v terapije, ki bi lahko podaljšale človeško življenjsko dobo in ohranile plodnost v starosti.

To raziskavo vodi Agencija za napredne raziskave in izume (ARIA) – britanski vladni organ, ustanovljen za podporo tveganim, a potencialno revolucionarnim znanstvenim raziskavam.

Za te projekte je bilo dodeljenih kar 800 milijonov funtov. "Prav te na videz 'nore' ali nenavadne ideje lahko spremenijo življenja vseh nas," pravi Jannik Wurm, direktor enega od programov ARIA in nekdanji profesor evolucijske genomike na Univerzi Queen Mary v Londonu.

Heroj s slovenske ceste v neurju pomagal mladi družini

Izvaja raziskave o čebelah, mravljah, osam in termitih, da bi izkoristil njihove naravne mehanizme v korist človekovega zdravja.

Zakaj matice živijo tako dolgo?

Matice se parijo med letom in shranjujejo spermo več samcev v posebnem organu, imenovanem spermateka. Skozi vse življenje uporabljajo to spermo za oploditev jajčec.

Hranijo se z matičnim mlečkom, hranilom, bogatim z vitamini in antioksidanti, kar velja za enega od razlogov za njihovo dolgo življenjsko dobo.

Zanimivo je, da je znanstvenikom uspelo podaljšati življenje navadnih delavskih čebel s prenosom črevesne mikroflore iz matic, kar dodatno potrjuje pomen mikrobioma za zdravje in dolgoživost.

Raziskave se medtem še nadaljujejo, Jannik Wurm pa še pravi: "Morda nam bodo prav čebele – ti tihi geniji narave – pomagale bolje razumeti lastna telesa in proces staranja. Če bi lahko vsaj delček njihove modrosti prenesli v sodobno medicino, bi lahko spremenili potek življenja, kot ga poznamo danes. Čeprav je pot dolga, polna negotovosti in neuspehov, lahko že ena sama odlična ideja sproži revolucijo. In če ta ideja pomaga ljudem živeti dlje, bolj zdravo in bolj izpolnjeno življenje – bo vsaka ovira na tej poti vredna truda."