Estetsko zobozdravstvo: Nasmeh je najboljši make up

19. 9. 2020 | Vir: Story
Deli

Čeprav nasmeh po navadi traja zgolj trenutek, ta v spominu lahko ostane za vedno.

Kaj je lep in zdrav nasmeh in kaj nam poleg osnovnih zobozdravstvenih storitev ponuja estetsko zobozdravstvo, smo se pogovarjali z dr. Andrejo Kuliš, dr. dent. med., specialistko zobne protetike. Andreja rada poudari, da je njen izziv spreminjati, vračati in risati nasmehe, saj kot je dejala že Marilyn Monroe – nasmeh je najboljši make up.

Ali se pogosto smejete? In kaj je tisto, kar vam najpogosteje nariše nasmeh na obraz?

Mislim, da se. Nasmeh mi izzovejo prijaznost, predvsem, ko je ne pričakuješ, družba prijetnih ljudi, otroci in živali pa seveda tudi sreča pacientov.

Bi lahko rekli, da pri drugih ljudeh najprej opazite nasmeh? Je to nekakšna poklicna deformacija?

O ja, ne vem pa, ali je to resnično poklicna deformacija. Morda podzavestno analiziram, ali za nelepim nasmehom tiči parodontalna bolezen, slaba higiena, travma zob v otroštvu ... Toda lep nasmeh, ki ga krasijo zdravi in beli zobje, verjetno občudujem enako kot vsi drugi.

Ali obstaja korelacije med belimi in zdravimi zobmi?

Znanost v resnici pravi, da naj bi bili zelo beli zobje manj odporni proti kariesu. Toda naša percepcija je drugačna. Mladost povezujemo z zdravjem in lastnosti mladega človeka so svetleča koža in lasje ter beli, nedotaknjeni zobje. Zato bomo bele in neobrabljene zobe povezovali z zdravjem in si jih želimo poustvariti, ne glede na svojo dejansko starost. In prisotnost takih zob v ustih dejansko izboljša našo percepcijo starosti človeka.

Vse bolj se v svetu uveljavlja estetsko zobozdravstvo, ki nam lahko z različnimi postopki hitro in brez bolečin povrne lep nasmeh. Nam lahko o različnih možnostih zaupate malo več?

To je res. Danes lahko tudi v najbolj brezupni situaciji s pomočjo novih postopkov v kirurgiji, ortodontiji in protetiki naredimo popoln nasmeh. Če grem od najbolj konservativnih metod k bolj invazivnim, bom začela z beljenjem. Naslednji korak je definitivno ortodontija, saj pogosto s premiki zob izboljšamo estetiko, ustvarimo kost in poravnamo dlesen. Danes je na voljo nevidna ortodontija (prvi tak sistem, ki je tudi najbolj podprt s kliničnimi študijami, je ameriški Invisalign). Leta 2007, ko sem se vrnila iz Nemčije s specializacije iz protetike, sem v sodelovanju z nemškim ortodontom, dr. Hellingom, v Slovenijo prvič pripeljala sistem Invisalign. Odkar pa se je mlajša sestra izšolala iz ortodontije v Avstriji, se z njo ukvarja ona. Že več kot 20 let je v protetiki prisotna terapija s porcelanskimi luskami. Brez pretiravanja lahko rečem, da je tu stomatologija prvič uspešno dohitela naravo, saj z močjo vezave, kakršno je bila do zdaj sposobna ustvariti le evolucija, vežemo tanke in krhke porcelanske luske na zobe in s tem postanejo kot nova plast sklenine. Poleg tega pa tudi na zunaj delujejo kot povsem naraven zob. Velikokrat moji stažisti ne vedo, kaj je luska in kaj je zob. Seveda je tu izrednega pomena talentiran zobni tehnik z umetniško nadarjenostjo. In če nadaljujem z bolj invazivnimi postopki: znamo dograjevati kost, presajevati tkiva in narediti nov zob z implantati.

Se vas je med kariero kakšna zgodba še posebej dotaknila?

Ja, gospod pri 54 letih. Ko je bil že tretjič pri meni, a so bili zobje še vedno umazani, sem hotela zaključiti najino terapijo. V umazanih ustih namreč nima smisla delati. Sem mu že rekla, da ne morem nadaljevati, pa mi je nekaj reklo, naj se ustavim. Vzela sem ščetko in nitko v roko, in mu kazala, kot osnovnošolcu, kako se čistijo zobje. Od takrat je imel brezhibno čistočo in ugotovila sem, da nekateri resnično ne znajo pravilno čistiti zob. Do takrat je izgubil približno 12 zob, od tistega dne (pred 14 leti) pa niti enega več. Pred kratkim pa dekle, z uničenimi zobmi in takim strahom pred posegi, da je hotela v splošno anestezijo. Zdaj z njo delamo vsi v ekipi in se z njo veselimo vsakič, ko pride. Resničen preskok.

Še vedno je pri večini čutiti konservativen pristop do estetskih posegov, kot je beljenje zob, uporaba porcelanastih lusk … Je strah pred uničenjem zob upravičen? Kako so postopki skozi leta napredovali?

Zobna medicina je del splošne medicine z enakim načelom: primum non nocere. Torej predvsem ne škoditi. In vsi postopki, pri katerih je namen izključno estetski, so podvrženi še bolj rigoroznim zahtevam po trajnosti in neškodljivosti. Seveda pa je vedno pomembno, kako in kdo opravi svoje delo.

Pri vas ste specializirani na številnih zobozdravstvenih področjih; ste področja razdelili med različne strokovnjake, tako da vsak na svojem področju sledi najnovejšim trendom in zagotavlja sodobne rešitve?

Da, lepo je ostati širok in združevati znanja z več vej zobne medicine. Tak način nam preprečuje zdrs v rutino in nam dela poklic zanimivejši. Vendar pa so tehnike dela in tehnologija tako napredovali, da ena glava in dve roki ne moreta več dosegati perfekcije na vseh področjih. Zato smo se v timu razdelili na več področij: moj brat je ustni higienik, kot sem omenila, sestra pokriva ortodontijo, imamo zobozdravnico, ki je vrhunska v endodontiji, jaz pa sem kot protetik s strastjo do kirurgije vseeno nekatera kirurška področja prepustila kolegu specialistu maksilofacialne kirurgije. En zobozdravnik, ki je izreden praktik, pa gre po moji poti.

Koliko je v zobozdravstvu kreative in ustvarjalne svobode? Zaupajte nam, morda skrivate še kakšen talent, ki ni povezan z vašim delom?

Netipičnih situacij je sploh v protetiki zelo veliko. Takrat smo lahko zelo kreativni pri iskanju rešitev. Ustvarjalnosti je veliko, svobode manj. A moram reči, da je delo tako kompleksno in težko, da smo veseli, da imamo neka pravila in ideal, ki nas vodi do rešitve. Uživam pa tudi v lepih oblekah in čevljih, ki jih imam žal premalo priložnosti nositi, absolutno pa obožujem šport. To je ventil za stres, antidepresiv, napolni mi telo in dušo.

Napisala: Tina Fujs, Fotografije: Shutterstock, Pr - Gradivo

Novo na Metroplay: Alya o trenutkih, ki so jo izoblikovali, odraščanju in ljubezni do mnogih stvari v življenju