Gastroenterolog je opzoril ljudi, ki pijejo sodo bikarbono (po svoji odločitvi in doziranju), da tega ne počnejo, če sumijo, da imajo povišano kislino.
Dr. Vojislav Perišić, srbski specialist, je za portal Nova.rs pojasnil, da to ni učinkovit način "zdravljenja" in da dolgoročno ne rešuje težav. Težavo reši trenutno, dokler delovanje ne mine. Namesto tega je dal smernice, če sumite, da vam določena hrana povzroča zvišanje kisline.
"Gre za stari trik. Pojeste nekaj, kar vam ne odgovarja, pa vzamete tableto proti kislini. Če vam je po 45 minutah boljše, je to res kislina. Kakšna soda bikarbona?! Ta nevtralizira kislino za pol ure, potem pa konec. Treba je jemati zdravila, ki imajo podaljšan učinek, soda bikarbona je trenutna pomoč," je bil odločen gastroenterolog.
"Obstajajo tudi tihe kisline, pri katerih verjetno ne čutite zgage, a vam je slabo. Takrat je najboljše, da spijete čaj. Pred zajtrkom čaj od šentjanževke, po zajtrku pa metin čaj. Dobro bi bilo, če bi čez dan spili štiri do pet skodelic metinega čaja," je poudaril.
Kaj narediti, če nas stalno boli želodec?
"Ne pijte mineralne vode z mehurčki, povročila bo težave," je dejal zdravnik in izpostavil nekaj nasvetov za prehrano. Pravi, da bi bilo treba obroke razporediti čez dan in biti pozoren na nekaj sestavin.
"Pet majhnih obrokov dnevno z malo maščobami. Jejte lahke ogljikove hidrate, pire krompir, korenčkov pire, naredite jabolčno čežano, pojejte banano. Prav tako kuhano piščančje meso. Odlično je, čeprav ne vsebuje maščob, ki bi nas "zadovoljile," ko jo prebavljamo," pravi zdravnik. Seveda pa se je treba pri ponavljajočih se težavah ali hujših bolečinah takoj obrniti na zdravnika in ne posegati po samozdravljenju! Tako si namreč lahko naredite še večjo zdravstveno škodo.