Negovanje trate: Pazite na posebnosti!

15. 7. 2018 | Vir: Jana
Deli
Negovanje trate: Pazite na posebnosti! (foto: shutterstock)
shutterstock

Trata potrebuje največ vode na vrtu. Pomembno je, da veste, kaj je pomembno pri zalivanju trate. Nasveti in zvijače, ki jih obvladajo strokovnjaki, vam bodo prišli prav; pri negi trate pazite na nekatere posebnosti.

Zalivanje trate odloča o tem, ali boste imeli gosto in zeleno trato ali ne. Vzorna zelenica je čisti umetniški izdelek, katerega številne, gosto rastoče travne bilke potrebujejo posebno nego. To velja za gnojenje (trikrat na leto) in tudi za zalivanje trate.

Kdaj trata potrebuje vodo?

Trato je treba zaliti, če se bilke ne postavijo pokonci po 15 do 20 minutah po tistem, ko ste stopili nanje. Trate ne razvajajte z majhnimi požirki, ki prodrejo le nekaj centimetrov v tla. Potem se travam sploh ne ljubi pognati korenin globlje v tla, kjer bi lahko črpale zalogo vode tudi iz globljih plasti. Razvajena trata v suši popolnoma omaga, že po krajšem dopustu je lahko uničena. Travo prisilite k tvorbi dolgih korenin, če jo zalivate redkeje, vendar obilneje; v ilovnatih tleh enkrat na teden, na peščenih tleh pa vsake štiri dni.

Pravi čas za zalivanje trate

Načeloma trato lahko zalivate čez cel dan, tudi v vročem soncu, kar jo celo ohladi. Trata ne bo utrpela škode. Življenjska doba kapljic je prekratka. Če voda ne ponikne dovolj hitro v tla, del vode neizkoriščen izpari, zato so jutranje ure po izkušnjah idealne za zalivanje trate.

Pomembna so tla

Različne vrste tal zahtevajo različno zalivanje trate. Če trata raste na peščenih tleh, ta ne morejo zadržati vode in jih suša bolj prizadene. Trata na ilovnatih tleh preživi tudi daljšo sušo in nato znova voljno požene. Tega ne dovolite, ker žejno trato hitro prerastejo pleveli, ki veliko bolje prenašajo sušo in se zelo hitro razbohotijo. Na peščenih tleh lahko ustvarite dodaten prostor za shranjevanje vode in hranilnih snovi s sredstvi, kot je betonit. Fini prah potresite na trati in pustite, da jo deževnica spere v tla.

Količina vode

Trata potrebuje poleti dobrih 15 litrov vode na kvadratni meter. Ta količina navlaži tla 15 do 20 centimetrov globoko. Ne moremo reči pavšalno, kako dolgo mora delovati razpršilnik. To je odvisno od pritiska vode, izdelave pršilnika in vrste tal. Čas zalivanja zelenice lahko dobro ocenite: namestite merilnik dežja in opazujte, koliko časa mora delovati vaš pršilnik, da razprši 15 litrov vode. Alternativno lahko z lopato izrežete kos tal piramidne oblike in preverite, v kolikšnem času se bodo tla premočila 15 centimetrov globoko. Trate pred vročinskim valom ne kosite dalj časa. Bilke učinkujejo kot majhni senčniki in preprečijo izparevanje vode iz tal.

Sredstva za popolno zalivanje trate

Cev ali razpršilnik? To vprašanje se pojavlja le na majhni površini trate. Večjih površin nihče ne zaliva s cevjo, ampak so se uveljavili razpršilniki. Obstaja veliko različic, od preprostih do visokotehnoloških, trdno nameščenih ali mobilnih. Ni pomembno, ali pri tem zalijete tudi grede, ki mejijo na trato. Le na cvetove naj ne padajo vodne kaplje.

Pogreznjeni pršilniki

Trdno nameščene, praviloma pogreznjene razpršilnike oskrbujejo pod zemljo speljane vodne cevi. Če pipo odprete, pomeni, da voda teče, in pogreznjeni pršilniki s primernim vodnim pritiskom avtomatično poženejo iz tal. Razpršilnike lahko povežete z računalnikom za zalivanje, integrirate z vodljivimi moduli v pametno zalivanje in upravljate z aplikacijo celo z dopusta. Pogreznjeni pršilniki so prirejeni za določeno površino. Če spremenite uporabnost ali bi radi preoblikovali vrt, jih morate namestiti na novo. Če za vas pride v poštev avtomatično zalivanje, je odvisno od zmogljivosti vodovoda. Če ima premalo pritiska, morate različna območja vrta zalivati drugega za drugim. Pritisk lahko določite sami, tako da izmerite, koliko časa traja, da se napolni desetlitrsko vedro pod vodno pipo. Če traja dlje od 30 sekund, zna biti na tesno.

Pazite na posebnosti

Klasični pravokotni in okrogli pršilniki

Pri izboru razpršilnikov se praviloma ravnajte po velikosti površine in obliki trate. Za skoraj pravokotno obliko trate je primeren klasičen pršilnik, za okrogle pa okrogli. Oboje je mogoče namestiti po sektorjih, tako da zalivajo le enostransko ali določeno območje. Obstajajo tudi visokotehnološki modeli razpršilnikov, pri katerih tako kot pri Gardeninem modelu AquaContour lahko nastavite različne domete in ki se trati čim bolj prilagodijo. Celo nepravilno oblikovane površine trate se zalivajo do roba, ne da bi morali napravo prestaviti. Okrogli pršilniki z vrtljivimi ročaji pokrijejo večje površine kot štirikotni. Posebne oblike so rosilniki, ki izmetavajo poplavo vodnih kapelj in so idealni za trato na strmini, ker voda lahko pronica počasi in ne odteče neuporabljena na površini. Rosilniki zalivajo le manjše površine. Impulzni pršilniki imajo pri ustreznem vodnem pritisku večji domet, vendar ne smejo stati v neposredni bližini rastlin. Pri teh modelih je šoba nameščena na osrednji vrtilni sklep.

Robustna trata

Če želite urediti novo trato in porabiti čim manj časa za zalivanje, morate staviti na robustne mešanice trate. Seme za trato je vedno mešanica različnih vrst trave, ki s svojim deležem posameznih vrst določajo lastnosti trate. Obstajajo posebne mešanice trat z visokim deležem trav z globokimi koreninami, ki bolje shajajo z vročino kot druge vrste. Barva teh trav je vsekakor nekoliko svetlejša.

Besedilo: Jasna Milinković // Fotografije: Shutterstock

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol