Nekaj ​​čudnega se dogaja z glodavci na ulicah Chicaga: Najbolj prizadeti so ušesa in zobje

2. 7. 2025
Nekaj ​​čudnega se dogaja z glodavci na ulicah Chicaga: Najbolj prizadeti so ušesa in zobje (foto: profimedia)
profimedia

Raziskovalci iz ZDA so odkrili, da se deli telesa nekaterih mestnih živali hitro manjšajo, drugi pa rastejo – in mislijo, da vedo, zakaj. Odkritje velja še posebej za glodavce, ki živijo v Chicagu: hitro se spreminjajo in razvijajo, da bi lahko živeli v urbanih razmerah, trdi nova študija, ki temelji na muzejskih primerkih glodalcev, starih več kot 100 let, poroča Discoverwildlife.

Pri pregledu lobanj vzhodnih veveric in vzhodnih travniških voluharjev, zbranih v regiji Chicaga v zadnjih 125 letih (hranijo jih v muzeju Field v Chicagu), so ugotovili, da se nekatere živali hitreje prilagajajo pokrajinam, ki jih je spremenil človek.

"Obstajajo ostanki, ki so stari več kot 100 let in so v tako dobrem stanju kot tisti, ki so bili zbrani dobesedno letos," pravi Stephanie Smith, mamologinja in direktorica laboratorija XCT v muzeju Field.

Študija, objavljena v reviji Integrative and Comparative Biology, je izkoristila obsežne muzejske zbirke naravoslovja, ki vključujejo več kot 245.000 primerkov sesalcev: raziskovalcem so omogočile, da so opazovali razvoj skozi generacije in spremljali fizične spremembe pri dveh pogostih vrstah glodalcev, ki živijo v Chicagu in okolici.

Slepa potnica prekinila vzlet. "Če je ne bi ujel, bi morali letalo razdreti"

Vzhodne zemeljske veverice – sorodniki zemeljskih veveric – in vzhodne travniške voluharice, ki so podobne hrčkom in živijo večinoma pod zemljo, imajo drugačno biologijo in se lahko različno odzivajo na stres urbanizacije.

Skrbno so izmerili 132 lobanj veveric in 193 lobanj voluharjev, zabeležili dolžine lobanj in velikosti zob, z uporabo geometrijske morfometrije pa so naredili podrobne 3D-skene številnih primerkov. Vse to je omogočilo digitalno primerjavo oblik lobanj teh glodalcev iz različnih obdobij.

Ugotovitve so bile presenetljive. V preteklem stoletju je čikaška veverica postajala večja, vendar so se njeni zobje manjšali, kar je verjetno povezano z vrsto hrane, ki jo uživa. Jedo prehrano, podobno človeški, zaradi česar so večje, vendar ne bolj zdrave.

Voluharji so pokazali drugačen vzorec sprememb. Koščene strukture v njihovih notranjih ušesih so se sčasoma skrčile, kar je lahko posledica prilagajanja na nenehen hrup mestnega življenja, saj manjše kosti bolje absorbirajo prekomerni hrup iz okolice.

Nekaj ​​čudnega se dogaja z glodavci na ulicah Chicaga: Najbolj prizadeti so ušesa in zobje
profimedia

Da bi raziskali, kaj bi lahko povzročalo te spremembe, je ekipa analizirala satelitske posnetke in zgodovinske podatke o rasti mest od 40. let prejšnjega stoletja naprej.

Ugotovljena je bila močna povezava med stopnjo urbanizacije in spremembami v strukturi lobanje glodalcev, medtem ko podnebne spremembe same po sebi niso pojasnile opaženih prilagoditev.

Študija ponuja redek vpogled v evolucijo v realnem času in poudarja, kako tesno so divje živali povezane z okoljem, ki ga oblikujejo ljudje: celo majhne spremembe na telesih živali lahko odražajo velike spremembe v njihovem okolju. Te ugotovitve jasno kažejo, da imajo okoljske motnje opazen vpliv na divje živali.

Vir: Telegraf