Uporaba vibratorjev za zdravljenje ženske histerije je zgodovinsko dejstvo in sega v 19. stoletje.
Ženska histerija je bila medicinska diagnoza, ki se je uporabljala za opisovanje različnih težav, kot so tesnoba, razdražljivost, nespečnost, različne bolečine in druge težave, ki jih niso mogli razložiti ali razumeti.
To je bil čas, ko so se medicinski strokovnjaki napačno domnevali, da so te težave posledica prekomernega "nabiranja" ali "preplavljanja" maternice in da bi lahko s spolno stimulacijo dosegle olajšanje. Prvi vibratorji so se pojavili kot medicinska orodja za zdravljenje ženske histerije.
Prvi znani primer takšne naprave je bil "steznik za histerijo", ki ga je izumil ameriški zdravnik George Taylor leta 1869. Sprva so bili ti pripomočki ročno poganjani in so jih uporabljali zdravniki, da bi "pomagali" pacientkam doseči orgazem, kar je bilo domnevno koristno za zdravljenje histerije.
Kmalu so se začeli razvijati električni vibratorji, ki so omogočali bolj učinkovito in manj naporno stimulacijo. Zdravniki in medicinske sestre so jih uporabljali v medicinske namene, vendar so se vibratorji sčasoma začeli pojavljati tudi v domači rabi, saj so ljudje prepoznali njihovo spolno zadovoljstvo.
Najbolj prepoznaven zgodnji vibrator je bil "vibrating massager," ki ga je izdelal ameriški zdravnik Joseph Mortimer Granville leta 1880. Granville ga je zasnoval kot medicinski pripomoček za zdravljenje ženske histerije, vendar je njegova naprava postala priljubljena tudi med ženskami, ki so iskale "terapevtsko" olajšanje doma.
Sčasoma so se vibratorji razvili in postali bolj dostopni in prenosljivi, kar je pripomoglo k spremembi njihovega namena iz medicinskega pripomočka v spolni pripomoček. Danes so vibratorji razširjeni kot spolni pripomočki in niso več povezani z medicinskim zdravljenjem. V 20. stoletju je stigma okoli uporabe vibratorjev za medicinske namene izginila, saj so se razvijali bolj splošno dostopni in sprejemljivi pripomočki za spolno zadovoljstvo. Danes so vibratorji priljubljeni erotični pripomočki in so na voljo v različnih oblikah in velikostih za zadovoljevanje različnih potreb.
Pomembno je poudariti, da je zdravljenje ženske histerije s pomočjo vibratorjev in drugih metod iz preteklosti zdaj razumljeno kot napačno in neetično. Ženska histerija ni bila prava medicinska diagnoza, ampak kulturno in zgodovinsko konstrukt, ki je bil zlorabljen za nadzor ženske spolnosti.
BONUS VIDEO: Jani Brajkovič iskreno o zlorabi športa in bulimiji.
Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj