endar pa se lahko potrošniki z nekaj znanja o bančnih računih učinkovito zaščitijo pred najpogostejšimi oblikami prevar.
Potrošniki lahko z enostavnim trikom prepoznajo sumljive bančne račune. Koda IBAN takoj razkrije, ali je potrebna previdnost. Prevaranti postajajo vse bolj prefinjeni in uporabljajo različne metode za pridobivanje denarja svojih žrtev. Medtem ko trenutno kroži opozorilo vsem strankam banke ING, nevarnosti prežijo tudi pri običajnih bančnih nakazilih. Vendar pa se lahko potrošniki z nekaj znanja o bančnih računih učinkovito zaščitijo pred najpogostejšimi oblikami prevar.
Nikoli ne nakazujte denarja na te bančne račune
Pred vsakim nakazilom naj potrošniki skrbno preverijo IBAN – še posebej, če gre za nenadne račune ali zahteve za plačilo s strani neznanih pošiljateljev. Enostaven pregled bančnega računa pogosto zadošča za prepoznavo poskusa prevare.
Najpomembnejši del IBAN-a za hitro preverjanje sta prvi dve črki – oznaka države. Te takoj razkrijejo, v kateri državi je bil račun odprt. Primeri IBAN kod:
- DE: Nemčija (22 številk)
- AT: Avstrija (20 številk)
- CH: Švica (21 številk)
- FR: Francija (27 številk)
- GB: Združeno kraljestvo (22 številk)
- ES: Španija (24 številk)
- IT: Italija (27 številk)
- NL: Nizozemska (18 številk)
Sumljive IBAN kode prepoznajte s tem preprostim trikom
Če prejmete zahtevek za plačilo z IBAN-om iz nepričakovane države, naj to sproži alarm. Posebno previdnost zahtevajo primeri, ko domnevna nemška podjetja uporabljajo tuje bančne račune. Ugledna nemška podjetja običajno uporabljajo račune pri nemških bankah.
Opozorilne so tudi oznake IBAN, kot sta TR (Turčija) ali CF (Srednjeafriška republika), zlasti če se pojavljajo v kontekstu storitev, ki jih naj bi ponujala nemška podjetja. Takšne kombinacije pogosto nakazujejo na poskus prevare.
Črni seznam potrošniške organizacije: Ti bančni računi so znani kot prevarantski
Verbraucherzentrale Brandenburg (nemška zveza za varstvo potrošnikov) vodi t. i. črni seznam bančnih računov, povezanih s prevarami, ki ga redno posodabljajo. Na seznamu so računi lažnih agencij za izterjavo, ki poskušajo izsiliti denar na podlagi neobstoječih dolgov. Preden potrošniki plačajo nenaden račun, naj preverijo to bazo podatkov. Spletni črni seznam takoj pokaže, ali nekdo določen račun že uporablja za prevare – kar lahko prepreči finančno izgubo.
Preverjanje izterjav: Kako se zaščititi pred neutemeljenimi zahtevki?
Opozorila s strani inkasnih agencij pogosto vsebujejo grožnje s sodnimi postopki, izvršbami ali blokado plače, kar številne potrošnike prestraši in jih pripravi do plačila – brez preverjanja upravičenosti dolga. Verbraucherzentrale ponuja brezplačno spletno orodje za preverjanje zahtevkov izterjav. Uporabniki lahko skozi nekaj vprašanj pridobijo pravno oceno, ali je zahtevek sploh upravičen in ali so stroški realni. Po potrebi lahko prenesejo tudi predlogo pisma za izpodbijanje zahtevka.
En pogled na IBAN in drug na vire potrošniške organizacije je lahko dovolj, da se izognemo prevari. Splošno pravilo: če imate dvome, denarja ne nakazujte takoj, ampak najprej preverite informacije – vendar ne preko kontaktnih podatkov iz sumljivega sporočila, temveč prek uradnih in preverjenih kanalov komunikacije.
- Preberite si tudi: Ali sok iz kumaric zares lahko pomaga pomiriti krče v nogah?