Norveški moštven duh slavi ideal velike družine, v kateri so "kreteni" prepovedani!

16. 2. 2018 | Vir: STA
Deli
Norveški moštven duh slavi ideal velike družine, v kateri so "kreteni" prepovedani! (foto: profimedia)
profimedia

Norveška, država z okoli pet milijoni prebivalcev, ima tudi eno najmanjših moštev v smučarskem svetovnem pokalu. Kljub temu žanje izjemne uspehe, med drugim zaradi skrbnega negovanja moštvenega duha, zgrajenega na petih načelih. Ta so smučarje, ki skupaj preživijo okoli 250 dni na leto, zbližala do točke, da si pogosto delijo kar zakonsko posteljo.

Pristop norveške moške ekipe, ki ima med prvo četverico v svetovnem pokalu trenutno tri tekmovalce in navdušuje tudi na olimpijskih igrah v Pyeongchangu, precej izstopa v časih, ko se zdijo ostali vrhunski športniki obsedeni s samopromocijo in družabnimi omrežji.

Kot so razkrili za New York Times, je to tudi posledica etosa, ki so ga zgradili nekdanji norveški smučarski junaki, kot sta Lasse Kjus in Kjetil Andre Aamodt. Temelji na petih načelih, začenši s prepovedjo "kretenov".

"Mislimo, da ni pravega razloga ali opravičila za to, da si, če si odličen športnik, lahko kreten ... Zato tovrstnega vedenja v našem moštvu preprosto ne dovoljujemo," je povedal 32-letni Kjetil Jansrud, ki je v Pyeongchagu osvojil srebro v smuku in bron v superveleslalomu.

Drugo načelo je odsotnost hierarhične strukture, kar se je na primer pokazalo, ko je danes 25-letnega Aleksandra Aamodta Kildeja na prvi večerji z reprezentanco pričakalo mesto na čelu omizja, za katerim sta sicer sedela tudi Jansrud in Aksel Lund Svindal, dobitnika 19 medalj z olimpijskih iger in svetovnih prvenstev.

"Ko sem se pridružil reprezentanci, sem bil najstnik s posterjem Aksela v svoji sobi ... V ekipi ni začetnikov ali šampionov, vsi smo enaki," je povedal Aamodt Kilde, trenutno 13. v skupnem seštevku svetovnega pokala.

Tretja maksima moštva, ki skuša čim pogosteje obedovati skupaj, je negovanje tesnih vezi. "V 250 dneh, ki jih preživimo skupaj, se splača imeti zelo visoko kvaliteto bivanja tudi, ko nisi na snegu," je pojasnil Svindal, ki je poudaril, da pridejo dnevi, ko samega smučanja ni več kot nekaj minut.

K dobrim odnosom pripomore tudi četrto načelo. "Pravimo, da se je bolje pogovarjati drug z drugim kot drug o drugem," je povedal kondicijski trener moštva Lars Maeland.

Zadnje pravilo je bolj neformalno, narekuje pa skupno druženje ob pripravljanju in uživanju takosov ob petkih, kar je postala prava tradicija na Norveškem na splošno. Ko so na skupnih pripravah - praviloma dele poletij preživijo v gorah na južni polobli - je vsak petek druga kuharska ekipa zadolžena za pripravo mehiških priboljškov. Če je možno, se pridružijo tudi partnerice, ki menda prav tako prijateljujejo.

Jansrud je povedal, da ekipni duh pripomore k večji motivaciji in da v moštvu ni sebičnosti: "Nimamo skrivnosti, ko gre za taktike in tehniko, delimo si vse, kar vemo."

Pojasnil je, da sta za to enotnost veliko naredila Kjus in Aamodt, norveška šampiona iz 90-ih, ki sta mu, ko se je pridružil reprezentanci, povedala, da bo ta vedno njegov dom. "Dejala sta, da to ni kot NBA moštvo ali kaj podobnega - ne boš zamenjan ali prodan drugemu moštvu," se je spominjal Jansrud in dodal, da je to zapuščino zdaj potrebno zgolj negovati.

Slalomist in veleslalomist Leif Kristian Nestvold-Haugen je spregovoril tudi o tem, da so norveški smučarji ostali trdno na tleh. Medtem, ko bi si kaj takšnega na primer težko predstavljali za prej omenjen svet NBA, si Norvežani redno delijo ne le hotelske sobe ampak brez težav tudi zakonske postelje. "Včasih je v sobi samo zakonska postelja. Takrat si pač dva moška deliva posteljo. To se nam ne zdi nič posebnega."

Novo na Metroplay: Alya o trenutkih, ki so jo izoblikovali, odraščanju in ljubezni do mnogih stvari v življenju