Novih 100 resničnih zgodb o uporniških puncah Francesce Cavallo in Elene Favilli!

22. 11. 2018
Deli
Novih 100 resničnih zgodb o uporniških puncah Francesce Cavallo in Elene Favilli! (foto: Felix, Učila)
Felix, Učila

Po izjemnem uspehu prve knjig Zgodb za lahko noč za uporniške punce, ki je dosegla sam vrh lestvice prodajnih uspešnic New York Timesa, deklicam po vsem svetu pa prinesla navdih, da sanjajo drzneje, si zastavljajo višje cilje in se še bolj zagrizeno borijo, prihaja k nam že njeno nadaljevanje. Tu so Zgodbe za lahko noč za uporniške punce 2.

Da je prvih 100 zgodb o izjemnih ženskah, ki sta jih Francesca Cavallo in Elena Favili uvrstili v svojo prvo knjigo o upornicah, doživelo zares lep sprejem pri bralstvu, pričajo ne le prodajni podatki, ampak tudi odzivi, s katerimi so avtorici zasuli hvaležni bralci in bralke.

»... prvo knjigo Zgodb za lahko noč za uporniške punce ima na nočni omarici že približno tri milijone ljudi. Otroci in odrasli po vsem svetu se pogovarjajo o svojih najljubših upornicah. Učitelji o teh pionirkah načrtujejo učne ure. Politiki knjigo prebirajo na političnih srečanjih, mlade ženske jo odprejo, da bi se razvedrile po napornemu dnevu, bodoči očetje pa jo kupujejo kot dobrodošlico za svoje hčerke.«

Opogumljene z uspehom prve knjige sta se Francesca Cavallo in Elena Favilli, italijanski umetnici, ki živita v Los Angelesu, tako odločili izbrati novih 100 izjemnih žensk, ki so usodno zaznamovale zgodovino in še vedno sooblikujejo našo sedanjost.

Zapisali sta njihove zgodbe in jih objavili v knjigi, ki jo lahko v prevodu Maje Kogej odslej beremo tudi v slovenskem jeziku. Knjiga je tako kot njena predhodnica izšla pri založbi Učina International.

Zgodbe za lahko noč za uporniške punce 2 je popolnoma nova zbirka stotih zgodb za lahko noč, ki pripovedujejo o izjemnih ženskah – od Nefretete in Rosalind Franklin do Beyoncé in J. K. Rowling. V knjigi boste našli kraljice in aktivistke, baletke in odvetnice, piratke in računalniške znanstvenice,

astronavtke in izumiteljice – same osupljive ženske, ki vzbujajo razburljiv občutek, da je mogoče prav vse. Oziroma kot je zapisala Melinda Gates: »Ta čudovita knjiga deklicam dokazuje, da lahko postanejo, kar koli želijo.«

Sto izjemnih žensk 2

Nekatere ženske poznamo iz šolskih učbenikov zgodovine, za nekatere smo izvedeli iz medijev, za nekatere pa slišimo sploh prvič. Določene so dosegle svetovno slavo, druge so umrle v anonimnosti. “Saj so jih ne glede na to, kako pomembna so bila njihova odkritja, kako drzne njihove pustolovščine ali kako sijajen njihov um, neprestano omalovaževali; včasih so nanje pozabili, v nekaterih primerih pa so jih skoraj izbrisali iz zgodovine,” pravita avtorici knjige.

A prav vse predstavljene ženske, ki so v knjigi zaživele v čudovitih ilustracijah petdesetih umetnic z vsega sveta, so s svojim delovanjem kršile ustaljene vzorce in predvidene načine obnašanja in delovanja žensk.

Bile so (in so še – saj so v knjigo vključene tudi sodobnice) izjemne posameznice, ki so izstopile iz povprečja, se zoperstavile uveljavljenim pogledom na ‘mesto žensk’ in s svojim delovanjem usodno zaznamovale zgodovino človeštva.

Med stotimi novimi zgodbami o izjemnih ženskah, ki sta jim avtorice namenile časten prostor v njuni drugih knjigi slavnih upornic, boste med drugim našli tudi:

  • Agatha Christie

Danes jo vsi dobro poznamo po njenih kriminalnih romanih, v katerih sta oživela priljubljena lika gospodične Marple in Hercula Poirota, na začetku njene pisateljske kariere pa še zdaleč ni bilo tako. Agatha, ki je že kot deklica rada pisala, si je nadvse želela postati pisateljica. Ko pa je svoje zgodbe pričela pošiljati revijam, jih uredniki niso sprejeli. Pisma z zavrnitvijo so se kopičila in kopičila, vendar Agathe to ni odvrnilo od novih poskusov. Potem se je nekega dne odločila napisati detektivsko zgodbo. V njeni knjigi Skrivnostna zadeva v Stylesu je nastopil Hercule Poirot, belgijski detektiv z veličastnimi brki. Številni založniki so rokopis zavrnili, nazadnje pa ga je nekdo le sprejel. Ko je knjiga izšla, pa je čez noč postala velika uspešnica.

  • Audrey Hepburn

Vsi poznamo slavno igralko, ki je osupljala s svojo brezčasno lepoto, le malo pa jih ve, da je Audrey kot deklica živela na Nizozemskem in tam jedla tulipane. Jedla jih je zato, ker je bila tako zelo lačna. Med drugo svetovno vojno je bilo namreč življenje na Nizozemskem zelo težko, zaradi pomanjkanja pa je bilo veliko ljudi lačnih. In čeprav čebulice tulipanov niso bile dobrega okusa, jih je je Audrey jedla zgolj zato, da si je vsaj malo napolnila trebušček. Ko je Audrey odrasla se je preselila v Anglijo in postala slavna filmska igralka. Najbolj je zaslovela po črni obleki, dolgih rokavicah in diamantni tiari. Po premieri njenega najslavnejšega filam z naslovom Zajtrk pri Tiffanyju je postal ’videz Audrey Hepburn’ tako priljubljen, da je dobila številne posnemovalke po celem svetu. Audrey pa je želela biti še več, kot le lepa in slavna igralka. Posvetila se je delu za Unicef – organizaciji, ki je med vojno pomagala tudi njej, ko je bila še majhna.

  • Elen Degeneres

Znana ameriška komičarka in televizijska voditeljica je nekoč sanjala o ptici v kletki. Ptica v njenih sanjah je spoznala, da je med rešetkami dovolj prostora, da mukne skoznje in odleti v prostost. In Ellen je že takrat dobro vedela, kaj te sanje pomenijo. Navkljub nasprotovanju svojim nadrejenim se je odločila, da bo svojim oboževalcem razkrila resnico. Resnico o tem, da je lezbijka. To je storila kar med nadaljevanko, v kateri je igrala, in sicer tako, da je svoji terpavtki, ki jo je igrala Oprah Winfrey, povedala, da je lezbijka. Prvič v zgodovini televizije se je zgodilo, da je glavni lik nadaljevanke odkrito priznal istospolno usmerjenost. Nato je Ellen gledalcem povedala, da je tudi sama lezbijka. Ob njenem priznanju so ameriški mediji osupnili, nadaljevanko pa so ukinili. Ellen se je kmalu zatem borila z depresijo, ker je ostala brez službe, in dolga leta ni dobila več nobene ponudbe za delo. Nekega dne pa je vendarle zazvonil telefon in danes je Ellen superzvezdnica. Za svoj pogum je od predsednika prejela celo odlikovanje, njeno pogovorno oddajo pa si vsak dan ogleda na milijone ljudi.

  • Gloria Steinem

Danes dobro znana ameriška aktivistka je kot deklica s starši veliko potovala v prikolici, ko je odrasla, pa je potovala z letali, vlaki, avtobusi in celo na slonih, če je bilo potrebno. Vsako leto je prepotovala več deset tisoč kilometrov zgolj zato, da bi ljudem predala naslednje sporočilo: »Ženske in moški bi morali biti enakopravni!« Prepričana je bila, da bi morale imeti ženske pravico, da se odločijo, ali bi rade imele otroke. Trdila je tudi, da bi morale imeti enake plače kot moški in da jih možje ne bi smeli zlorabljati. Gloria je bila namreč feministka, ki ni skrivala, da se ji zdijo neumna prepričanja mnogih o tem, da ženske brez moških nekako niso popolne. Pogosto se je šalila, da je ženska brez moškega kot riba brez kolesa. Gloria ženskam po svetu še danes prinaša navdih, da se borijo za svoje pravice. »Včasih pravica razjezi,« priznava, »toda na koncu te bo osvobodila.«

  • Madonna

Slavna pevka se je rodila v majhnem mestecu, skozi katero je tekla reka. Bila je zelo bistra deklica, ki je v šoli dobivala same odlične ocene, a se od nekdaj zavedala, da je nekako drugačna od drugih. Opazila je, da so se ljudje včasih njene moči in odločnosti kar malo bali. Potem pa se je pri dvajsetih z le petintridesetimi dolarji v žepu preselila v New York, kjer se je najprej preživljala kot pevka v nočnih klubih in natakarica v kavarnah. Neprestano je poskušala uspeti kot pevka. In čeprav v tistih časih ženske niso mogle uspeti same od sebe, temveč so si morale poiskati moškega menedžerja, pri Madonni ni bilo tako. »Jaz sem sama svoj eksperiment,« je izjavila. »Sama svoja umetnina sem.« Danes Madonna s svojo glasbo navdihuje na stotine milijonov ljudi, pri čemer je do danes ostala zvesta sama sebi.

Priporočamo!

Zgodbe za lahko noč za uporniške punce 2

  • “Nepogrešljivo branje za punce, pa tudi za fante. Otroci, ki bodo to knjigo prebirali pred spanjem, si lahko obetajo velike in navdihujoče sanje.” – Fiona Noble, The Guardian

uporniceKnjiga zgodb o uporniških puncah predstavlja pravi založniški fenomen, saj je bila do danes že prevedena v več kot 40 jezikov in že povzročila pravo ‘uporniško gibanje’. Avtorici ne dvomita, da bo podoben uspeh doživela tudi druga knjiga, za izid katere sta sredstva znova v rekordnem času zbrali na platformi za množično financiranje Kickstarter.

Francesca Cavallo in Elena Favilli sta odrasli v Italiji. Kot pisateljici sta se uvrstili na lestvico prodajnih uspešnic časopisa New York Times, njuna dela pa so prevedena v več kot štirideset jezikov. Sta ustanoviteljici medijskega podjetja Timbuktu.

ELENA FAVILLI je podjetnica v svetu medijev in novinarka. Delala je za Colors magazine, McSweeney’s, RAI, Il Post in La Repubblico ter vodila digitalne redakcije na obeh straneh Atlantskega oceana. Ima magisterij iz semiotike z univerze v Bologni, na univerzi v Berkeleyju pa je študirala digitalno novinarstvo. Leta 2011 je začela izdajati Timbuktu, prvo otroško revijo za tablice. Elena je ustanoviteljica in izvršna direktorica podjetja Timbuktu Labs.

FRANCESCA CAVALLO je pisateljica in gledališka režiserka. Njene predstave, za katere je prejela več nagrad, uprizarjajo po vsej Evropi. Francesca je kot zavzeta socialna inovatorka ustanovila Sferracavalli, mednarodni festival trajnostne domišljije v južni Italiji. Leta 2011 je združila moči z Eleno Favilli; skupaj sta ustanovili Timbuktu Labs, kjer zdaj dela kot kreativna direktorica.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord