Raziskovalna skupina profesorja Kwang-Hyun Choja je pred kratkim zbudila zares veliko pozornosti zaradi svojega dela na razvoju izvirne tehnologije za zdravljenje raka, ki ne ubije rakavih celic, ampak 'samo' spremeni njihove značilnosti, da jih obrne v nazaj stanje, podobno normalnim celicam. Tokrat jim je prvič uspelo razkriti, da se v genetskem omrežju skriva molekularno stikalo, ki lahko sproži obrat raka v trenutku, ko se normalne celice spremenijo v rakave.
KAIST, katerega predsednik je Kwang-Hyung Lee, je 5. februarja objavil, da je raziskovalni skupini profesorja Kwang-Hyun Choja z Oddelka za biološki in možganski inženiring uspelo razviti temeljno tehnologijo, s pomočjo katere so ujeli kritičen tranzicijski fenomen v trenutku, ko se normalne celice spremenijo v rakave celice, in to uspeli analizirati tako, da so odkrili molekularno stikalo, ki rakave celice lahko spremeni nazaj v normalne celice.
Trenutek kritičnega prehoda
Kritična tranzicija ali kritičen prehod je pojav, pri katerem pride do nenadne spremembe stanja snovi v določenem trenutku, t.j. kot v primeru, ko se voda spremeni v paro pri 100 ℃.
Ta kritičen prehodni pojav se pojavi tudi v procesu, v katerem se normalne celice spremenijo v rakave celice v določenem trenutku zaradi kopičenja genetskih in epigenetskih sprememb.
Raziskovalna skupina je odkrila, da lahko normalne celice preidejo v nestabilno kritično prehodno stanje, kjer normalne celice in rakave celice sobivajo, tik preden se spremenijo v rakave celice med tumorigenezo, proizvodnjo ali razvojem tumorjev, in analizirala to kritično prehodno stanje z metodo sistemske biologije, da bi razvila tehnologijo za identifikacijo molekularnega stikala za celično preobrazbo, ki nato lahko obrne proces raka.
To tehnologijo so nato uporabili na rakavih celicah debelega črevesa in s poskusi na molekularnih celicah nato tudi dejansko potrdili, da rakave celice lahko obnovijo značilnosti normalnih celic.
Ta izvirna tehnologija s pomočjo podatkov sekvenciranja enocelične RNA samodejno sklepa po principu računalniškega modela genetske mreže in sistematično najde molekularna stikala za reverzijo raka s simulacijsko analizo.
Pričakuje se, da se bo ta tehnologija v prihodnosti uporabljala za razvoj reverzijskih terapij tudi za druge vrste raka.
"Odkrili smo molekularno stikalo, ki lahko spremeni rakave celice nazaj v normalno stanje tako, da ujame trenutek kritičnega prehoda, to je tik preden se normalne celice spremenijo v ireverzibilno rakavo stanje," je o odkritju povedal profesor Kwang-Hyun Cho in nadaljeval: "S to študijo na ravni genetskega omrežja nam je nato uspelo še odkriti, kakšne spremembe se dogajajo znotraj celic v ozadju procesa razvoja raka, kar je do zdaj veljalo za skrivnost."
Poudaril je še: "To je prva študija, ki razkriva, da je pomemben namig, ki lahko obrne usodo tumorigeneze, skrit v tem zelo kritičnem trenutku sprememb."
A groundbreaking study by researchers at the Korea Advanced Institute of Science and Technology (KAIST) has revealed a "molecular switch" that could potentially reverse the fate of cancer cells, returning them to a normal statehttps://t.co/msjE5WaYfe
— raincheckblog⚡ (@raincheckblog) March 29, 2025
Povzeto po News Medical Net.