Ta seznam vsekakor velja upoštevati.
Nicola Andrews, onkologinja iz Washingtona, je navedla 5 živil, ki jih ne priporoča v prehrani, predvsem zaradi splošnega zdravja in potencialnih dolgoročnih zdravstvenih tveganj.
Alkohol
Andrews pravi, da je abstinenca od alkohola dobra za zdravje. Po podatkih Centra za nadzor in preprečevanje bolezni telo alkohol razgradi v kemično snov acetaldehid, ki lahko vpliva na DNK in prepreči telesu, da bi popravljalo poškodbe.
Predelano meso
Andrews se izogiba mesnim delikatesam, hrenovkam, salamam in drugim mesnim predelanim izdelkom. Svetovna zdravstvena organizacija je leta 2015 razglasila predelano meso za kancerogeno s poudarkom, da obstaja "dovolj dokazov iz epidemioloških študij, da uživanje predelanega mesa povzroča raka."
Gazirane pijače
Gazirane pijače je treba izogibati zaradi visoke vsebnosti sladkorja, vendar tudi dietne gazirane pijače niso boljša izbira, saj običajno vsebujejo umetna sladila. Prav tako se je izkazalo, da uživanje sladkih ali umetno sladkanih pijač povečuje tveganje za srčne bolezni.
Kofeinske pijače
Kava ima številne zdravstvene koristi. Zmerno uživanje kave lahko zmanjša tveganje za razvoj sladkorne bolezni, možganske kapi in bolezni srca. Vendar pa so te koristi ogrožene, ko vaša skodelica kave postane sladica. Andrews priporoča nekaj ključnih sprememb, če imate radi sladkane različice kave: "Rada imam ledeno ali stepeno kavo poleti, vendar lahko hitro postane kalorična," pravi.
Rastlinsko mleko
Kljub priljubljenosti alternativnega mleka onkologinja izbira polnomastne mlečne izdelke, bogate s hranili. "Ne pijem rastlinskega mleka, ker ima zelo malo hranil," pojasnjuje. Njen pogled podpirajo strokovnjaki, ki opozarjajo, da rastlinske možnosti niso vedno hranilno enakovredne živalskim. Spojine v mlečnih izdelkih, kot so mleko, sir, maslo in jogurt, aktivirajo T-celice, ki pomagajo imunskemu sistemu v boju proti bakterijam in tumorjem ter ščitijo pred boleznimi.
Novo na Metroplay: "Prebivalec Sardinije in prebivalec Ljubljane se razlikujeta v tisoče stvareh" | Leon Bedrač, 3. del