Gre za čudovite rože, ki so okras številnih domov. A žal se včasih zgodi, da ne znamo ustrezno poskrbeti za njih.
Rešitev pa vsekakor obstaja! Za orhideje velja, da so rože uspešnih ljudi, simbolizirajo pa ljubezen. Številni so naravnost zaljubljeni v njih, predvsem v čudovite cvetove. Vsaka vrsta orhidej ima različne zahteve, ko gre za cvetenje, in večinoma so nadvse preprosti.
Orhideje, ki rastejo na soncu ali pa tam, kjer občasno vlada suša, imajo debele liste z voščeno prevleko, ki jih ščiti prez izsušitvijo. Tiste vrste, ki rastejo v senci, pa imajo bolj dolge in tanke liste. Za tiste, ki jih imamo doma, pa je treba ustrezno skrbeti - samo tako nas bodo razveseljevale s svojimi nežnimi cvetovi, s katerih je težko umakniti pogled.
Če imate težave pri negi orhidej, obstaja več trikov, ki vam bodo pomagali pri tem. Ste bili prepričani, da jih je najbolje zalivati z vodo? No, motite se. Najbolje jih je zalivati z zelenim čajem. Pri tem pa je pomembno, da čaj ni premočen in da ga pri zalivanju ne uporabite preveč. Dovolj bo dve žlici na dan. Dovolj bo, da jo z zelenim čajem zalivate pet dni v tednu, dva pa ne.
Pomagalo jim bo tudi naravno gnojilo, ki ga lahko pripravite sami. Gre za jabolčni olupek, ki je lahko zelo koristen za naravno gnojenje orhidej. Vsebuje veliko kalija, fosforja in kalcija, ki so ključni pri pospeševanju rasti rastlin. Raztopina iz jabolčnih olupkov (če je pravilno pripravljena) pomaga pri ohranjanju zdrave mikrobiološke aktivnosti v zemlji, kar je za orhideje zelo pomembno.
Recept pa je tak:
- temeljito operite dve do tri jabolka in jih olupite.
- V stekleno ali keramično posodo dajte olupke in jih prelijte z litrom vode.
- Olupke pustite v vodi 24 ur - na sobni temperaturi. Gre za proces, ki omogoča, da se hranljive snovi iz olupkov prenesejo v vodo.
- Po tem, ko ste olupke namakali 24 ur, precedite raztopino skozi cedilo. Tako boste odstranili čvrste dele olupkov. Dobljeno tekočino lahko uporabljate kot naravno gnojilo.
S tem naravnim gnojilom orhidejte zalijte enkrat na mesec. Preden jo uporabite, se prepričajte, da je res sobne temperature, da rastlina ne bi doživela temperaturnega šoka. S to tekočino lahko pognojite še afriške vijolice.
Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču