Praznovanje rojstnega dne ali praznike v številnih domovih "polepšajo" s francosko solato.
Gre za prilogo, ki je pri nas precej priljubljena in skoraj vsakdo, ki jo redno pripravlja, ima kakšen svoj posebni dodatek (ob drugih sestavinah). Zaradi imena marsikdo misli, da ta priloga izhaja iz Francije, a to pravzaprav ne drži. Prihaja iz Rusije in zato ima tudi drugo ime - ruska solata.
V Rusiji je znana kot kjer je znana kot solata Olivier, zimska ali mesna solata, je navedeno na spletni strani ruscina.com. Sicer pa je solata dobila ime po belgijskem kuharju Lucienu Olivieru, ki je v 60. letih 19. stoletja v Moskvi vodil restavracijo francoske kuhinje.
Preberite še: Pozimi jejte veliko te hrane: bolj zdrava je, kot ste mislili
Natančen recept je bil Lucienova strogo varovana skrivnost, znano pa je, da je bil v njej goveji jezik, kaviar, zelena solata, jastogov rep, kapre in dimljeno račje meso. Ob tem je izvirni recept vseboval še Lucienovo majonezo, ki jo je naredil iz francoskega belega vina, gorčine, olivnega olja iz Provanse in še nekaj (seveda skrivnih) sestavin.
Sestavine so bile v njegovih časih težko dostopne, prvi (verjetno približni) recept za to solato je bil objavljen marca 1894 v ruskem časopisu "Naša hrana", glasil pa se je takole:
- dva krompirja
- ena manjša kisla kumarica
- trije do štirje listi zelene solate
- trije veliki repi rakov
- ena četrtina skodelice na kockice narezanega aspika
- ena kavna žlička kaper
- od tri do pet oliv
- ena jušna žlica majoneze
View this post on Instagram
Ko je solata postajala česalje bolj priljubljena med ljudmi, so sčasoma bile sestavine zamenjane s cenejšimi in dostopnejšimi sestavinami. Ko se je solata razširila zunaj ruskih meja, so drugi narodi recept še bolj prilagodili svoji kulinariki. Tako so dodali korenje, ponekod tudi koruzo, namesto raka se je pojavili piščančje belo meso, pozneje pa šunka.