Osebnostna prenova: Odpravimo 7 kritičnih pasti

1. 10. 2017 | Vir: Jana
Deli
Osebnostna prenova: Odpravimo 7 kritičnih pasti (foto: Shutterstock)
Shutterstock

Kako narediti osebnostno prenovo, je preprosto, odločiti se morate, kaj bi radi, in odkriti, kaj vam preprečuje, da bi to dosegli.

Seveda je to zelo lahko reči, nekaj povsem drugega pa je to narediti v praksi. Osebnostno prenovo lahko dosežete, če ste iskreni v svojem iskanju in pripravljeni nadaljevati korak za korakom. Prvi korak, ki ga je treba storiti, je ugotovitev, kakšne narave so življenjske pasti, v katere ste ujeti. Če niste zadovoljni z življenjem, ki ga živite, je treba preveriti, kaj v vašem življenju ne deluje. Kritična za osebnostno prenovo je sposobnost izbirati modro med realnim in nerealnim vedenjem, po domače povedano, uporaba zdravega razuma. Ta proces je povezan s prepoznavanjem 7 kritičnih pasti in njihovo odpravo.

Osebnostna prenova je oblika samoterapije, ki vam pomaga živeti življenje, ki si ga želite. Tudi če se odločite, da si pomagate s terapevtom, vas bo ta zagotovo usmerjal v odgovorno in realistično sprejemanje odločitev in vam pokazal pomen sprejemanja takojšnjih 'žrtev', zato da dosežete dolgoročno zadovoljstvo. Terapevt pogosto izhaja iz predpostavke, da imate 'probleme', ker niste sposobni zadovoljiti svojih osnovnih potreb. Vsi imamo iste potrebe, vendar se razlikujemo po sposobnosti, da jih izpolnimo. Težavnost vaših negativnih simptomov v življenju je neposreden odsev vaše nesposobnosti, da jih uspešno razrešite. Kakršnikoli že simptomi so, bodo izginili nemudoma, ko boste svoje potrebe uskladili z realnostjo in jih uspešno zadovoljili. Eno izmed pogostih izhodišč pri psihoterapiji je skrb za izpolnitev dveh osnovnih potreb, ki sta:

Potreba, da ljubiš in si ljubljen.

Potrebujemo vsaj eno osebo v življenju, da jo ljubimo in da nam tudi ona vrača ljubezen. Brez te ključne osebe nisi sposoben zadovoljiti svojih osnovnih potreb.

Potreba, da se cenimo in da nas cenijo drugi.

Da bi vzdrževali zdravo samopodobo, moramo vzdrževati svoje vedenje na zadovoljivi ravni in se popraviti, kadar naredimo kaj napačno. Če je naše vedenje pod našim standardom in ga ne popravimo, bomo trpeli. Naše potrebe moramo zadovoljiti na takšen način, da ne oropamo drugih, da zadovoljijo svoje potrebe.

Ko se odločite, katera vedenja vas ne podpirajo, se zavedajte, da bo trenutna sprememba v vedenju vodila do spremembe vašega odnosa. Ni treba, da spremenite svoje občutke o nečem, da bi na to vplivali, če ste se pripravljeni spremeniti. Uporaba samodiscipline za izvajanje takojšnih sprememb v vašem vedenju bo pripeljala do sprememb v odnosu. Aktivnost takoj vpliva na odnos, izboljšani odnos bo vplival na zadovoljitev potreb in še na večje izboljšanje vedenja, kar bo dvig­nilo vašo samopodobo.

7 kritičnih pasti

Zavedanje o 7 kritičnih pasteh, v katere se v življenju ujamemo, je osnova za osebnostno prenovo. Večino težav boste lahko našli in stopili na pot rešitve, če ste si pripravljeni iskreno postaviti pravilna vprašanja, povezana s 7 kritičnimi pastmi, in raziskati svojo preteklost. Za reševanje večjih težav se lahko odločite za delo s terapevtom. V vsakem primeru boste veliko novega odkrili in ozavestili o sebi. V nadaljevanju se bomo podrobneje seznanili s kritičnimi pastmi in kako jih čim prej ozavestiti.

1. Prepričanja

Prepričanja so posploševanja, ki jih uporabljamo v okolici, v kateri živimo, in pri delujočih načelih v njej. So del naše zavedne pozornosti in niso zakopana globoko v nezavednem, vendar nastanejo kot posledica nepreverjanja, ker jih sprejmemo kot dejstva. V resnici ni veliko dejstev v življenju, tisto, kar mi sprejmemo kot realnost, je predvsem skupek prepričanj, kakšne stvari so in kakšne bi morale biti. Negativna prepričanja, ki najpogosteje temeljijo na strahu, so najbolj razdiralna. Vaša prepričanja so kot nevidni zidovi, ki vas obdajajo in omejujejo vaše življenje. Če hočete zidove podreti, morate prepoznati, da obstajajo in da niste svobodni. Ne morete spremeniti nečesa, česar se ne zavedate, ko pa se enkrat zavedate negativnih prepričanj, lahko začnete proces osebnostne prenove z različnimi postopki. V današnjem času se pogosto uporabljajo posneta subliminalna (pod pragom zavednega) sporočila, ki se poslušajo leže v sproščenem stanju, da dosežemo hipnotični trans. Delujejo tako, da s posnetimi besedami v dvoje nezavedno vnesemo pozitivna prepričanja.

2. Napačne domneve

Ti dejavniki so pogosto prisotni v našem življenju, vendar se jih redko zavedamo. Rečemo si na primer: »V službi lahko napredujem do mesta šefa oddelka, nisem pa sposoben biti šef celotnega sektorja.« V povezavi z odnosi si rečemo: »Če bom neposredna in iskrena v komuniciranju, bom izgubila vse svoje prijatelje.« Običajno so napačne domneve neposredno povezane z našo samopodobo in veličino naše vizije. Dokler se ne zavedamo svojih omejitev, je nemogoče, da jih presežemo. Prepoznati moramo, da so napačne domneve samopostavljena prepričanja, ki niso resnična. Naslednji korak, da presežemo omejujoče razmišljanje, je, da razjasnimo svoj namen. Natančno raziščemo, kaj si želimo, zakaj si želimo in kaj smo za to pripravljeni storiti.

3. Biti žrtev in obtoževanje

Lažje je biti žrtev in obtoževati druge za svoje okoliščine kot prevzeti odgovornost za svoje življenje. Metafizični pogled na svet razlaga, da smo na zemljo prišli, da bi se učili, in sami smo si postavili okoliščine kot test, da presodimo svojo stopnjo zavedanja. Ker smo si sami sebi postavili lekcijo, nima smisla koga drugega obtoževati za nekaj, kar smo izkusili. Torej, pomislite na ljudi, ki naj bi iz vas naredili žrtve: vaše starše, ki niso dovolj skrbeli za vas, vaše nekdanje partnerje, ki so se ločili od vas, prijatelje, ki so vas izdali. Nima smisla, da jih krivite, omogočili so vam priložnosti, ki ste jih potrebovali, da pridobite izkušnje. Lahko se jim zahvalite! Samopomilovanje je negativno programiranje vašega nezavednega uma, torej je dvojno uničujoče. Prepoznajte jalovost obtoževanja in igranja biti žrtev, s tem škodite samo sebi, ko živite v iluziji. Prevzemite odgovornost za svoje življenje in odstranili boste nekoristno doživljanje vseh teh negativnih emocij v vlogi žrtve.

4. Maske

Kadarkoli nosite masko, se poskušate izogniti bolečini. Mislite, da niste dovolj dobri ali prijazni ali zadosti ljubeči, zato se pretvarjate, da ste vse to bolj, kot sicer ste. Mogoče se nočete zameriti drugim, zato nosite masko ustrežljivosti. Maska družabnosti se pogosto uporablja za to, da se izogneš resničnemu stiku in intimnosti. Obstaja na tisoče mask, vsem pa je skupna potlačitev emocij, kar ni nič drugega kot strah. Ni pravega načina, da bi uspešno prikrili, kdo ste. To je, kot da bi nenehno držali gumijasto žogo pod vodo. Dokler ste jo pripravljeni držati pod vodo, bo tam ostala, prej ali slej pa se boste utrudili in bo žoga splavala na površino. Mož lahko potiska jezo pred svojo ženo doma, zato pa se bo v službi znesel nad zaposlenimi. O tem, kako deluje nošenje mask na naše zdravje, se je pošalili znani igralec in režiser Woody Allen, ki je rekel: »Nikoli ne zapadem v depresijo, namesto tega dobim raka.« Njegova šala pa vsebuje veliko resnice, dolgoročno potiskanje čustev povzroča zdravstvene težave in povrhu nošenje maske zahteva ogromno porabo živčne energije. Potisnjena čustva pridejo vedno na plan!

  1. Vprašajte se, zakaj nosite masko? Kakšen strah se skriva za lažnim obrazom?
  2. Preverite, ali še drži razlog, da jo nosite. Pogosto ga ni več.
  3. Raziščite, kakšna je cena, da nosite to masko. Kako se to kaže v vašem življenju?
  4. Spoznajte, da potrebujete samo neposrednost in iskrenost v komunikaciji, da odvržete masko.

5. Nezdružljivost ciljev in vrednot

Če vaši cilji in vrednote niso združljivi, boste nezavedno onemogočili sami sebe pri doseganju cilja ali pa boste spremenili svoje vrednote, da bodo združljive z vašimi cilji. Recimo, da je vaša vrednota biti svoboden in uživati v prostem času, vaš cilj pa je napredovati v službi in zaslužiti več. Če boste hoteli doseči ta cilj, boste morali več delati in službeno potovati in vam bo manj časa ostalo za vas same. Prepoznajte nezdružljivost ciljev in vrednot.

  1. Naredite seznam svojih ciljev od ena do deset z najpomembnejšim na vrhu.
  2. Enako naredite z vrednotami.
  3. Prevelika odstopanja med enim in drugim seznamom bodo pokazala, da morate spet razmisliti, da dosežete uskladitev in se izognete konfliktu med svojimi cilji in vrednotami.

6. Upiranje tistemu "kar je"

Upiranje tistemu, 'kar je', povzroča vaše trpljenje. Svoboda leži v sprejemanju tistega, 'kar je', ker ko spoznate in sprejmete stvari takšne, kot so, nehate trošiti mentalno in fizično energijo s poskušanjem spremeniti nekaj, česar se ne da spremeniti. So stvari, ki jih imate možnost spremeniti, in to tudi naredite in jih spremenite. Toda so stvari, ki jih ne morete spremeniti (npr. ne morete spremeniti druge osebe, partnerja, vremena), torej začnite prepoznavati ta področja in nehajte zapravljati energijo. Predvsem ustavite ustvarjanje negativnih nezavednih programov zaradi frustracij, ki jih doživljate, ko hočete vplivati na tisto, na kar nimate vpliva. Stara molitev jasno razloži razliko, ko pravi: »Bog, obdari me z mirnostjo, da sprejmem stvari, ki jih ne morem spremeniti, pogumom, da spremenim stvari, ki jih lahko, in modrostjo poznati razliko med obema. Sprejmite neizpodbitna dejstva, logiko in realnost življenja. Pravzaprav nimate izbire, kot da sprejmete, 'kar je'. Edino, kar imate na izbiro, je, kako se boste odzvali na tisto, 'kar je'.

7. Zrcaljenje

Pozitivne in negativne kvalitete, na katere se odzivate pri drugih, so odsev istih kvalitet znotraj vas samih. Drugi ljudje so ogledalo za vas, in če se tega zavedate, se lahko učite na ta način. Če vidite strah v drugem, prepoznavate strah v sebi. Če se vam zdi nekdo zelo sebičen, bodite pozorni na sebičnost v sebi. Katerakoli kvaliteta druge osebe, ki vas zelo moti ali privlači, obstaja tudi v vas. Preverite svoje odzive na druge z iskanjem sorodnih lastnosti pri sebi. Če je vaša reakcija negativna, je osnovana na strahu, in vaša naloga je, da ga razrešite. Na ljudi, ki jih ne marate, glejte kot na ogledala, in ne kot na sovražnike.<

Besedilo: Igor Gregorc 
Fotografije: Shutterstock

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord