Gojenje paradižnika na balkonu je odličen način, kako si lahko zagotovite sveže in okusne plodove, tudi če nimate vrta.
Paradižnik je priljubljena vrtnina, ki jo je relativno enostavno gojiti, če le upoštevate nekaj ključnih korakov. Lepo bo uspeval tudi na mestnem balkonu in veselje ob svežih plodovih bo zagotovo toliko večje, če veste, da ste jih pridelali sami.
Ko gojite paradižnik na balkonu, je prvo pravilo, da izberete pravo sorto paradižnika. Nekatere sorte so bolj primerne za gojenje v posodah kot druge. Priporočamo naslednje sorte:
- Češnjev paradižnik: Ti manjši paradižniki hitro zorijo in so odlični za sveže prigrizke.
- Pritlikavi paradižnik: Manjše rastline, ki so idealne za gojenje v manjših posodah.
Sadike paradižnika posadite globoko, tako da so spodnji listi tik nad površino zemlje. Tako bo rastlina razvila močnejši koreninski sistem. Po sajenju zemljo rahlo potlačite in dobro zalijte. Paradižnik potrebuje veliko sonca za optimalno rast. Posode postavite na sončno mesto, kjer bodo rastline prejele vsaj 6-8 ur neposredne sončne svetlobe na dan. Če je vaš balkon senčen, razmislite o uporabi odsevnih površin, da povečate količino svetlobe.
Paradižnik potrebuje redno zalivanje, še posebej v vročih poletnih mesecih. Pazite, da zemlja ostane vlažna, vendar ne preveč mokra, saj lahko prekomerno zalivanje povzroči gnitje korenin. Zalivajte zgodaj zjutraj ali pozno zvečer, da zmanjšate izhlapevanje vode.
Paradižnik je hvaležen za redno gnojenje. Uporabite organsko gnojilo ali tekoče gnojilo za paradižnike vsakih 2-3 tedne med rastno sezono. Gnojenje bo zagotovilo rastlinam potrebna hranila za močno rast in obilno pridelavo.
Paradižnik potrebuje podporo, da se izogne lomljenju vej pod težo plodov. Uporabite paradižnikove kletke, bambusove palice ali vrvico, da podprete rastline. Podporo namestite že ob sajenju, da ne poškodujete korenin kasneje. Odstranjevanje stranskih poganjkov pomaga rastlini usmeriti energijo v rast plodov. Prav tako odstranjujte odmrle liste in poganjke, da omogočite boljše kroženje zraka in zmanjšate tveganje za bolezni.
Na balkonu je manj škodljivcev kot na vrtu, vendar bodite vseeno pozorni na znake bolezni in škodljivcev, kot so listne uši in pršice. Redno pregledujte rastline in po potrebi uporabite naravne insekticide ali domače pripravke.
Preberite še:
- Aleš Valič (Skrito v raju) še nikoli tako odkrito o svoji soprogi, razkril je, kako mu je pomagala
- Sredi boja z rakom je Kate Middleton prekinila molk, vsi se sprašujejo, kaj se dogaja!
- Zakonca že tretjič na križarjenje s svingerji, svojo izkušnjo sta posnela in pokazala vse!
Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj