Pariz - mesto, ki nikoli ne spi!

21. 11. 2016 | Vir: Jana
Deli
Pariz - mesto, ki nikoli ne spi! (foto: Shutterstock)
Shutterstock

Romantično evropsko mesto, ki nikoli ne spi.

Zabava

Za miren večer ob dobri glasbi in s čudovitim razgledom je Peniche Marcounet prav gotovo ladjica na Seni, ki se jo ob večernih urah splača obiskati. Koncerti so večinoma brezplačni, pijača pa ni nič kaj dražja kot drugje v centru Pariza. Za bolj avanturistično noč lahko po koncertu od ladjice zavijete desno, prečkate prvi most, na katerega naletite, prečkate cesto in vstopite v prvi lokal na vogalu, ki ga vidite. Imena ne poznam, vem pa, da če v labirintu nadstropij in vrat, ki jih zakrivajo črne zavese, najdete kadilnico, si lahko brezplačno ogledate stare francoske filme.

Hrana

V centru mesta lahko po ugodnih cenah dobite kosila, ki niso omejena le na popoldanske ure, temveč jih velikokrat ponujajo ves dan. Polži resnično niso tako slabi, v resnici so boljšega okusa od školjk, tudi žabje krake se splača poskusiti, vendar boste zanje odšteli malo več denarja, nasitili pa vas ne bodo. Za njihovo ljubo pašteto iz račjih jeter potrebuje jezik malo več časa, da se navadi, za prašičji rilec in ušesa pa je potreben nekoliko močnejši želodec. Zaradi hitrega tempa življenja Parižani večinoma sami pač ne kuhajo.

Park Bios De Vincennes

Daleč najlepši in tudi največji park mesta je nekoliko oddaljen od centra, in sicer je lociran na predelu, ki ga Parižani imenujejo predmestje, saj je izven obroča njihove obvoznice. Pot do tja je še vedno zelo enostavna, saj do parka Bios de Vincennes peljejo redne linije metroja. Ustvaril ga je Napoleon III., nekje med letoma 1855 in 1866, danes pa lahko tam opazujete labode, se sprehajate ob obrežju jezera in zaidete v gozd. Že zrak tega predela lepše diši.

Domovanje slavnih

Ogromno pokopališče Pere Lachaise je destinacija v Parizu, kjer se lahko sprehajate po ure in naletite na najbolj veličastne spomenike, ki skrivajo neverjetne zgodbe. Ob vhodu si lahko na zemljevidu pogledate, kje se najdejo grobovi Jima Morrisona, Oscarja Wilda, Molliera, Chopina in še mnogo drugih slavnih oseb. Priskrbite si lahko tudi vodnika, ki vas bo popeljal naokoli in vam povedal skrivne zgodbe več kot 2.000 družin, ki so tam pokopane.

Polnoč v Parizu

Pariz lahko ponudi točno to, kar je Woody Allen v sicer malo pretirani obliki predstavil v svojem filmu Polnoč v Parizu. Morda ne spoznate Hemingwaya osebno, toda če se odločite namesto uporabe metroja ali – še huje – hop on busov mesto prehoditi, vas zlasti v nočnem času čakajo presenečenja na vsakem koraku. Lahko se znajdete na najboljši zabavi z džezovsko glasbo, ki jih po navadi vidite v starih filmih, ali pa odkrijete underground galerije, kjer lahko igrate packmana na igralni stroj iz 90. let. Vašemu okusu bo nekaj prišlo nasproti, če mu daste priložnost.

Knjigarna

Shakespeare&Company je prav gotovo ena izmed točk, kjer lahko ljubitelji knjig preživijo cele dneve. Ta ljubka knjigarna, ustanovljena leta 1919, je vredna obiska že zaradi svoje domače notranjosti, vonja po knjigah, nežne melodije angleških pesmi z začetka prejšnjega stoletja, ki prihaja iz radia, in atmosfere, ki obiskovalca popelje v čas Ezre Pounda, Ernesta Hemingwaya, Djune Barnesa in Jamesa Joycea. Nobena skrivnost ni, da so se ravno te znane osebe v svojem času nenehno zadrževale v tej knjigarni.

Novo na Metroplay: Aljoša Bagola in Matej Šarc│1, 2, 3 ... bis! Podkast Slovenske filharmonije