Patricija Fašalek (Janina kolumna) o nadomestljivosti človeške delovne sile

10. 1. 2017 | Vir: Jana
Deli

Pravijo, da bomo čez 15 let večinsko ostali brez služb. Zamenjali nas bodo računalniki in roboti, tako kot je včasih človeško delovno silo nadomestil stroj.

Pravijo, da kapitalizem ne zdrži napredka današnje tehnologije in vzpostaviti se bo moral nov trg delovanja, ki bo temeljil na mreženju. Network socializem ali post-kapitalizem?

O tem, kako bo tehnologija prevzela naš svet, uničila delovna mesta in nas naredila povsem zamenljive, bojda tudi na področju kreativnega izražanja in pisanja, ne govorijo le 'norci' ali 'skrajneži' ali 'določeni akademiki'. Niti ne gre za moralno paniko, saj se o tem skoraj ne govori. O tem opozarjajo številni strokovnjaki, intelektualci, nagrajeni znanstveniki. Stephen Hawking bi bil najbolj odmevno ime, ki mu je iznajdba novih programov in tehnologije omogočila komunikacijo s tem svetom, pa vendar ga skrbi, kako ustvarjamo nekaj, iz česar ne bomo znali izstopiti.

Situacija na trgu se izboljšuje. Nezaposlenost se manjša, recesije je bojda konec. Pa si res lahko počasi oddahnemo, doštudiramo in začnemo na prihodnost gledati bolj optimistično? Skoraj nepredstavljivo se zdi, da bi se celoten sistem lahko spremenil – ampak če se je že tolikokrat do sedaj, zakaj se ne bi ponovno?

Znanstveniki so razvili robota, ki bo namesto nas opravljal hišna opravila. Še malo bolj ga morajo naučiti, da so robovi oblek lepo poravnani, pa bo naprodaj. Avtomobili, ki se vozijo sami, so že zdavnaj na cestah in na preizkušnji. Umetna inteligenca, ki sama tvita, je bila umaknjena zaradi pokvarjenega sveta, saj je po vzoru ljudi na Twitterju začela objavljati žaljivke in neprimerne komentarje. Glasbena industrija tone, založniške hiše so bile nadomeščene s Kindlom.

Vprašanje je, ali bomo čez 15 let res brez služb ali ne. Ne želim verjeti temu, hkrati pa vse kaže na to.

Novo na Metroplay: Vidnost in varnost v prometu: "Zgoditi se mora 'aha moment', da spremenimo svoje navade"