Pesniška zbirka Ujeta v sebi kot potopis osebne preobrazbe Mojce Bukovnik

19. 3. 2019
Deli
Pesniška zbirka Ujeta v sebi kot potopis osebne preobrazbe Mojce Bukovnik (foto: chiara)
chiara

»Težko je biti sam med množico ljudi, a pridejo trenutki, ko ljudje izginejo in ostane samo še množica njihovih src.«

Pri založbi Chiara je pred dnevi izšla pesniška zbirka, v kateri po mnenju prof. dr. Tanje Repič Slavič pesmi ne le zgolj govorijo, temveč nekatere naravnost kričijo: »Vsaka zase pove zgodbo. V njih je močan čustveni naboj;  polno groze, strahu, srha, hrepenenja in čakanja, tesnobe, žalosti, iskanja miru v sebi ... Bralca se globoko dotaknejo in če si dovoli, lahko v njem prebudijo notranjega otroka.  Kljub vsem bolečinam, ki puščajo sled v večini pesmi, avtorica ne pozablja na upanje, na moč sedanjosti in odločitve, da je danes lahko drugače, boljše, lepše.«

V iskanju lastnega izraza

Avtorica zbirke je Mojca Bukovnik, ki je pesmi pričela pisati v drugi polovici leta 2017.

Najprej jih je pisala sama sebi, da bi se naučila bolje izraziti svoje čustva: »To mi je predstavljalo velik izziv, saj sem postala prava mojstrica na področju tlačenja čustev. Znala sem povedati, kakšne krivice mi delajo drugi, nisem pa znala ubesediti, kaj jaz pri tem čutim, kako se s tem počutim in nisem znala samo občutiti občutkov, brez da karkoli naredim z njimi.«

Mojca se je torej na trnovo pot samospoznavanja podala kar s peresom v roki.

Vedela je, da se mora najprej naučiti čutiti sebe, da bi lahko sočustvovala z drugimi. In s pomočjo verzov ji je nazadnje to tudi uspelo. Odkrila je novo pot do sebe skozi izražanje, olajšanje, sprejemanje, razumevanje in spoznanja, ki so procesu sledila.

O tem, kako posebne so Mojčine pesmi, je moč zaslutiti tudi skozi vrstice psihologa Gregorja Jenka, ki je za zbirko Ujeta v sebi spisal spremno besedilo. V njem je med drugim zapisal: »Mojco sem spoznal kot zelo senzibilno in čutečo osebo. Od nje sem se naučil, da moč preobrazbe deluje tudi takrat, ko na zunaj morda ni videti sprememb. V življenju ni nič tako, kot se zdi na prvi pogled. Iz izkušenj svetovalnega dela vem, da se ljudje v procesih preobrazb lahko znajdejo v situacijah, ki navidezno blokirajo ali zaustavljajo napredek v življenju. Kar je včasih videti kot blokada, je lahko del procesa ozaveščanja nezavednih prepričanj. Odkrivanje in spreminjanje teh prepričanj ni vedno lahko delo. Gre za raziskovanja skritih globin in senc lastne duševnosti, kamor svetloba še ni prodrla. Je kot potovanje v preteklost, kjer nikoli ne vemo, katere demone bomo obudili. To zahteva drznost, vztrajnost in veliko poguma. Pričujoča zbirka pesmi dokazuje, da Mojca to poseduje.«

Z naslednjih nekaj izposojenih verzov iz pesniške zbirke Mojce Bukovnik, ki ji je uspelo ubesediti dolga leta dela na sebi in osebi preobrazbi, vas želimo spodbuditi k temu, da bi knjigi Ujeta v sebi dali priložnost. Ne dvomimo namreč, da vas bo nagovorila k lastnemu iskanju dušnega mira.

pesem

Priporočamo v branje!

Mojca Bukovnik: Ujeta v sebi

  • »Ujeta v sebi je veliko več kot le naslov zbirke pesmi avtorice Mojce Bukovnik. Je pot do njene globlje resnice, za katero verjamem, da je trnova in osvobajajoča hkrati. V marsičem je to tudi resnica vseh nas, čeprav vsem ni dano spoznati njenih uvidov. Kljub temu, da so človeške zgodbe tako različne in enkratne, imajo eno skupno točko. Bolečina, ki si jo dovolimo občutiti v vsej svoji neposrednosti, vedno spodbudi osebno preobrazbo. Njene pesmi so plod take preobrazbe in to tudi odražajo. Sam jih vidim kot smerokaze do njenih skritih darov, ki jih nosi v sebi.« - Gregor Jenko, psiholog

Ob prebiranju Mojčinih pesmi vam bo kmalu postalo jasno, zakaj je založnik to majhno knjigico, ki jo krasijo lucidne ilustracije Mance Žitnik, uvrstil v zbirko ’Knjiga kot zdravilo®’.

Vabljeni k branju!

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord