Posadite te rože februarja, imeli boste najlepši balkon: Cvetele bodo kot nore do jeseni

6. 2. 2025
Deli
Posadite te rože februarja, imeli boste najlepši balkon: Cvetele bodo kot nore do jeseni (foto: Profimedia)
Profimedia

Vsi vam bodo zavidali, ko bodo videli, kako lep balkon imate in kako noro vam cvetijo rože.

Po izročilu petunije v hiši, kjer jih gojijo, lahko prinesejo le srečo in blagostanje. Če jih želite lepo negovati, pazite, da jih zalivate ob posebnem času dneva. Petunija je zelo priljubljena enoletna cvetlica, ki krasí mnoge balkone, terase in dvorišča. Odlikuje se z dolgim obdobjem cvetenja, ustvari množico cvetov, z izbiro sorte pa lahko izbiramo obliko, velikost in barvo cveta. Zahvaljujoč križanju so ustvarjene sorte in hibridi, katerih enojni ali dvojni cvetovi so lahko enobarvni ali pa jih krasijo različne kombinacije barv.

Glede na naše želje in pogoje, ki jih lahko ponudimo rastlinam, bomo izbrali petunije z večjimi ali manjšimi cvetovi, tiste, ki bolje prenašajo dež ali tiste, ki so bolj odporne na sušo. Večina sort in hibridov ima rada, da jih posadite na sončno mesto, vendar jim bo med vročim poletjem bolj prijalo polsenčno mesto.

Sejanje v februarju

Med februarjem in marcem poteka setev petunij. Izbrano posodo je treba napolniti s substratom, ga rahlo stisniti in zaliti. Semena petunij čim bolj enakomerno razporedite po površini. Ker je zelo drobno, ga lahko predhodno pomešamo s peskom, da ga lažje posadimo. Seme ni potrebno dodatno prekriti s substratom ali pa ga samo rahlo potresemo s substratom. Setev je podobna setvi bazilike, semena petunij pa se obnašajo enako kot semena bazilike. Posejano seme poškropite z vodo, posodo pa prekrijte s prozorno folijo. Tako se površinski sloj ne bo hitro izsušil in to bo zagotovilo uspešno kalitev in rast mladih rastlin. Posodo hranite na okenski polici, saj je potrebno zagotoviti dovolj svetlobe in toplote. Izberite okna na južni strani.

Znanstveniki ugotovili, kje v telesu čutimo čustva – od strahu do ljubezni

Optimalna temperatura za kalitev in rast je 25°C, medtem ko lahko temperatura pod 20°C ogrozi uspeh kalitve in rasti. Če ne morete zagotoviti optimalne temperature in svetlobe, posodo s posejanimi semeni lahko hranite pod namizno svetilko. Preverite stanje posevka in izvedite prezračevanje z odstranitvijo folije, če je substrat preveč vlažen. V optimalnih pogojih se bodo mlade rastline pojavile že po tednu dni, nato je potrebno temperaturo znižati na 20°C.

Najbolje je, da zalivanje opravite preko pladnja. Mlade rastlinice so zelo občutljive na pomanjkanje vode, pa tudi na presežek. Zato je najbolje, da zalivanje opravite preko pladnja in da substrat sam vleče toliko vode, kolikor jo potrebuje.

Počasna začetna rast mladih rastlinic je pogojena z razvojem koreninskega sistema. Če ste semena pregosto posejali, s pinceto odstranite odvečne rastline. V gosto posejanem posevku hitro pride do podaljševanja rastlinic, pa tudi do ležanja in propadanja. Mlade rastlinice presadite v ločene lončke, ko razvijejo dva prava listka. Presajanje se izvaja na klasičen način, podobno kot presajanje mladih paprik ali paradižnikov. Če opazite pojav podaljševanja rastlinic, znižajте temperaturo na 15°C in nadaljujte z negovanjem mladih rastlin, rednim zalivanjem in gnojenjem.

Da bi dobili dobro razvito grmičasto rastlinico, je potrebno izvesti rezanje nad petim pravim listkom. To bo spodbudilo razvejanje in oblikovanje novih vejic, kar bo rastlini dalo videz cvetočega grma. Pri nakupu se izogibajte podolgovatim, tankim in lomljivim rastlinam. Izberite nižje, kompaktnejše rastline z temneje obarvanimi listi.

Preberite še: Niti slučajno ga ne kupujte: V mesnici nam želijo podtakniti takšno meso, pojdite daleč stran od njega

Novo na Metroplay: Tilen Artač o tem, zakaj je bilo težko imitirati Roberta Goloba in kako v resnici nastane vrhunska imitacija