Najnovejše raziskave kažejo, da imajo te pijače veliko slabši učinek na naše telo kot alkohol.
Za razliko od alkohola za sladkane gazirane pijače ni določene starostne omejitve, so pa to ravno tiste pijače, ki po novih raziskavah najbolj škodijo jetrom.
Do takšnega zaključka so prišli raziskovalci z Medicinske univerze v Bostonu in to objavili v reviji Clinical Gastroenterology and Hepatology.
Sklep je utemeljen na delu serije študij, ki so jih od leta 1948 izvajali v Framinghamu v Massachusettsu v okviru t.i. Framingham Heart Study, ki od takrat proučuje učinke življenjskega sloga, kot sta kajenje in prehrana, na zdravje.
V eni od zadnjih tozadevnih raziskav so subjekte opazovali od leta 2002, v povprečju pa so bili ti stari 48 let (oz. ob zaključku že 63). Nekaj več kot polovica opazovancev je bila žensk.
Prostovoljci so povedali, kako pogosto pijejo sladkane gazirane pijače, strokovnjaki pa so preučevali, kako pogost je nealkoholni steatohepatitis ali zamaščena jetra.
Nealkoholna bolezen zamaščenih jeter lahko povzroči cirozo jeter, a tudi bolj benigne težave, kot so povečana jetra, ki povzročajo bolečino.
Brezalkoholni steatohepatitis je mogoče preprečiti z opustitvijo sladkih pijač.
Za pogosto uživanje se šteje kar koli od enkrat ali večkrat na dan do enkrat ali večkrat na teden. Ljudje, ki občasno pijejo sladkane pijače, torej enkrat na mesec ali redkeje kot enkrat na teden, so imeli nekoliko več nakopičenega maščobnega tkiva v jetrih kot ljudje, ki takih pijač ne pijejo.
- Preberite si tudi: 30-letna študija odkrila najboljšo dieto, s katero boste zdravi dočakali najmanj 70 let