Ste med njimi tud vi?
Štiri številke, ki jih vsi dobro poznamo, so PIN za naše kartice. Čeprav vse več ljudi plačuje prek mobilnih telefonov, kjer uporabljajo prstni odtis ali PIN za odklepanje, je poznavanje PIN-a kartice še vedno nujno, če izvajate kakršnekoli transakcije prek spletnega bančništva, POS naprav ali pa dvigujete denar na bankomatu.
Preberite še: Zaradi nje je drastično spremenil svoje življenje: Kdo je ženska, ki je bila z Boro Čorbo do smrti?
Toda, ali veste, da obstajajo številčne kombinacije, ki so pogostejše od drugih in jih je zato lažje uganiti? Raziskava, ki jo je opravil Nick Berry iz Data Geneticsa, je razkrila, da je "1234" še vedno najpogostejši PIN na svetu.
Čeprav bi se zdelo, da je kombinacija številke kartice in 4-mestnega PIN-a dovolj za zaščito dostopa do kartice, kibernetski kriminalci dokazujejo, da temu ni tako. Deset tisoč možnih kombinacij bi moralo otežiti delo, vendar uporabniki, ki izbirajo pogoste številčne kombinacije, olajšajo delo kriminalcem.
Tako je že dobro znano, da se za PIN ne smejo uporabljati dobro znane kombinacije številk, kot so datum rojstva ali štiri enake številke. Kljub temu so ravno take kombinacije najpogostejše, piše ZIMO. Raziskava temelji na 3,4 milijona PIN številkah, ki so bile ukradene v enem izmed hekerskih napadov. Po skrbni analizi je stran Information is Beautiful ustvarila grafiko, ki prikazuje, kako pogoste so nekatere številčne kombinacije v PIN-ih.
Kljub vsem opozorilom je "1234" še vedno najpogosteje uporabljan PIN in predstavlja skoraj 11 odstotkov vseh analiziranih PIN-ov. Drugi najpogostejši je "1111", sledijo pa "0000" in "1212". Druge pogoste kombinacije so "7777", "1004", "2000", "4444", "2222" in "6969".
Zakaj je to pomembno? Ker bi hekerju za uporabnike s temi PIN-i zadostovalo le 61 poskusov, da bi razbil tretjino vseh analiziranih PIN-ov. Potreboval bi le pet poskusov, da bi odkril 20 odstotkov PIN-ov. Po drugi strani pa je raziskava odkrila, kateri PIN-i so najmanj pogosto uporabljani. Na primer, "8068" je bil uporabljen v samo 25 primerih od 3,4 milijona analiziranih šifer.
Druge "nepriljubljene" kombinacije so bile "8093", "8398", "7638", "8428" in "8285". Če je vaš PIN na tem "nepriljubljenem" seznamu, čestitamo. Imate večje možnosti, da ga heker ne bo uganil. Če pa je na "priljubljenem" seznamu, bi morda morali razmisliti o njegovi spremembi. Kar zadeva bančne kartice, večina bank omogoča spremembo PIN številke prek spletnega bančništva ali na bankomatu. Kako je to urejeno pri vaši banki, preverite neposredno pri njih.
Kateri PIN torej izbrati? Pomembno je, da so številke naključne, a hkrati smiselne za vas. Eden od nasvetov je izbrati kombinacijo številk, ki sestavlja lahko zapomljivo besedo. Tisti, ki se spomnijo starih mobilnih telefonov, vedo, da so se SMS sporočila pisala s kombinacijo večkratnih pritiskov na določeno tipko, da so prišli do želene črke. Podoben princip uporabite tudi na bankomatu. Ob številkah so pogosto navedene tudi črke, zato, če sestavite besedo, kot je "DANI", se to lahko prevede v PIN "3264". Lahko uporabite tudi besedo, kot je "ZIMO", in dobite kombinacijo "1466".
Pomembno je, da je beseda lahko zapomljiva in da si jo zapomnite, da ne boste imeli težav pri uporabi kartice. Strokovnjaki za varnost pravijo, da je dobro občasno zamenjati PIN, da povečate raven zaščite. In seveda, PIN-a ne delite z nikomer in bodite pozorni, kje ga vpisujete.
Novo na Metroplay: Peter Prevc iskreno o težkih trenutkih kariere in o očetovstvu | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem