Raziskava o zadovoljstvu s plačo je potekala prek platforme Paylab.
Samo petina delavcev na Hrvaškem je zadovoljna s svojo plačo, medtem ko skoraj polovica resno razmišlja o zamenjavi službe v naslednjih šestih mesecih, kažejo rezultati raziskave, ki jo je v ponedeljek objavil portal MojPosao. Gre za mednarodno raziskavo, ki jo je februarja in marca letos izvedlo podjetje Alma Career, družba s področja zaposlovanja v srednji in vzhodni Evropi, ki je na Hrvaškem poznana po blagovni znamki MojPosao. Raziskava o zadovoljstvu s plačo je potekala prek platforme Paylab.
V raziskavo je bilo vključenih skoraj 15.000 anketirancev iz devetih držav – Hrvaške, Bosne in Hercegovine, Severne Makedonije, Češke, Slovaške, Estonije, Litve in Latvije. Rezultati so pokazali, da je le 27 odstotkov sodelujočih zadovoljnih s svojo trenutno plačo, medtem ko se jih 56 odstotkov počuti podplačane, je povedal direktor za odnose z javnostmi in komunikacije skupine Alma Career Jozef Plško.
Ta občutek je, kot je navedel, izrazitejši med anketiranci v baltskih in balkanskih državah, medtem ko anketiranci iz Češke, Slovaške in Estonije izkazujejo nekoliko višjo raven zadovoljstva. Dodaja tudi, da kar 77 odstotkov anketirancev razmišlja o zamenjavi službe v naslednjih šestih mesecih, pri čemer je pripravljenost na spremembo zaposlitve posebej visoka v balkanskih državah, kjer dosega celo 90 odstotkov.
Na Hrvaškem z aktualno plačo zadovoljnih le 21 % anketirancev
Rezultati so pokazali, da je le 21 odstotkov hrvaških anketirancev zadovoljnih s trenutno plačo – pri čemer sta samo dva odstotka popolnoma zadovoljna, 19 odstotkov pa pretežno zadovoljnih. Na drugi strani je 41 odstotkov hrvaških delavcev nezadovoljnih s svojim dohodkom – 16 odstotkov jih je izrazito nezadovoljnih, 25 odstotkov pa pretežno nezadovoljnih.
Preostalih 38 odstotkov anketirancev zavzema nevtralen odnos in navaja, da "niso ne zadovoljni ne nezadovoljni".
Pri primerjavi zadovoljstva s plačo glede na spol je raziskava pokazala, da so ženske v povprečju manj zadovoljne s svojimi prihodki kot moški – le 24 odstotkov žensk je navedlo, da so zadovoljne s plačo, medtem ko je ta delež pri moških nekoliko višji, in sicer 30 odstotkov.
Več kot polovica anketirancev iz vseh držav (56 odstotkov) je navedla, da se počutijo podplačane, kar je za tri odstotne točke več kot leta 2023. Hkrati 21 odstotkov anketirancev meni, da je njihova trenutna plača sorazmerna z vloženim delom, kar predstavlja upad za pet odstotnih točk v primerjavi z lanskim letom.
Kar 89 % Hrvatov razmišlja o menjavi službe
Na Hrvaškem kar 65 odstotkov zaposlenih meni, da je njihova plača prenizka glede na njihove delovne naloge in prispevek k organizaciji. Le 17 odstotkov hrvaških anketirancev meni, da so njihovi prihodki "razumni" in skladni z njihovim angažmajem.
Po raziskavi bi bilo 38 odstotkov hrvaških delavcev zadovoljnih s povišanjem plače med 11 in 20 odstotki, medtem ko jih 37 odstotkov meni, da bi za občutek zadovoljstva potrebovali povišanje med 21 in 50 odstotki. Dodatno bi bilo 16 odstotkov hrvaških državljanov zadovoljnih z rastjo plače med 6 in 10 odstotki, le 3 odstotki zaposlenih pa bi si želeli podvojiti svoje prihodke.
Na vprašanje, ali v naslednjih šestih mesecih načrtujejo iskanje nove, bolje plačane službe, je kar 89 odstotkov anketirancev iz Hrvaške odgovorilo pritrdilno – 45 odstotkov jih resno razmišlja o menjavi, 44 odstotkov pa meni, da je to možno. Le 11 odstotkov anketirancev je navedlo, da zagotovo ne bodo iskali nove službe.
Na ravni vseh devetih držav, zajetih v raziskavi, razmišlja o menjavi službe 77 odstotkov anketirancev.
- Preberite si tudi: Vozniki teh avtomobilov najbolj preklinjajo: Raziskava razkriva nepričakovanega 'zmagovalca'