Plavalka Anja Klinar prvič kuhala z očetom v gostilni Pod strehco

23. 9. 2017 | Vir: Jana
Deli
Plavalka Anja Klinar prvič kuhala z očetom v gostilni Pod strehco (foto: Goran Antley)
Goran Antley

Plavalka Anja Klinar je sprejela enodnevni izziv Zavoda Pod strehco in se pridružila kuharski ekipi ljudske kuhinje na Zaloški 42 v Ljubljani, kjer je glavni kuhar njen oče Roman.

Ob vstopu v gostilnico na vhodnih vratih gosta najprej pozdravi napis: Iščemo prostovoljce za pomoč in strežbo v kuhinji. Glavnemu kuharju namreč pri pripravi in postrežbi hrane v ljudski kuhinji vsak dan pomagajo pridne roke prostovoljcev.

V dnevni kuharski ekipi je do 17 prostovoljnih članov. Tretjina so stalni kuharjevi pomočniki, druga mesta v ekipi vsakih nekaj mesecev zapolnijo novi prostovoljci. Delo v kuhinji se začne že okoli 6. ure zjutraj. Tako lahko kosila začnejo izdajati ob 10. uri, ko gostilnica odpre vrata gostom. Na kosilo v ljudsko kuhinjo lahko pride vsak. Gost za kosilo plača polno ceno 3,50 evra in s tem nekomu iz skupine socialno šibkejših omogoči enak obrok za 60 centov.

S kredo popisana tabla v jedilnici kaže, katere tridnevne menije je vrhunska športnica ob prvem obisku v ljudski kuhinji pomagala pripraviti svojemu očetu: testenine z mesno omako, rateške krape z žajblovim maslom in dnevno ponudbo mesa s krompirjem. Ko je čas kosil že v polnem teku, pri postrežnem pultu nastaja največja gneča. Nekateri gostje na svojih pladnjih k blagajni prinašajo polne krožnike, drugi napolnjene plastične posodice, da bodo hrano lahko odnesli domov. Glavni kuhar na krožnike nalaga testenine, njegova hči jih spretno preliva z mesno polivko.

Anja Klinar o kuharski izkušnji Pod strehco:

»To je zelo lepa služba, ampak fizično in psihično zelo naporna.«

Šele ko gneča za postrežnim pultom nekoliko popusti, se Anja lahko usede za prosto mizo v jedilnici in zbere prve vtise. »Jedi, ki jih je danes kuhal oče, še nisem pripravljala, tako da mu verjetno nisem bila v veliko pomoč. Zase sem dobra kuharica, vendar si doma kuham predvsem športno prehrano, večinoma testenine, riž in piščanca. Očeta sem zato danes bolj opazovala pri kuhanju in malo mešala. Vseeno sem vesela, da sem lahko tukaj v podporo socialno ogroženim družinam,« skromno strne svojo prvo izkušnjo v gostilniški kuhinji.

Preprosta 29-letnica ne daje vtisa, da je kot plavalka že večkrat osvojila evropski vrh, nastopila na štirih olimpijskih igrah in dvakrat prejela naslov slovenske plavalke leta. Ekipi ljudske kuhinje se je pridružila v zadnjem prostem tednu pred začetkom nove plavalne sezone. »To je zelo lepa služba, vendar je tudi psihično in fizično zelo naporna. Še najbolj preprosto delo je zgodaj zjutraj, ko je treba pripraviti vse jedi. Veliko težje je potem vso hrano pravočasno postaviti na krožnik in gosta v najkrajšem možnem času postreči,« pravi Jeseničanka. Odkar s fantom živi v Ljubljani, si domače kuhinje ne deli več z očetom. Povabilo Zavoda Pod strehco ji je omogočilo, da ga je prvič lahko opazovala kuhati v njegovi službi in voditi tako veliko ekipo. »Že vse življenje vem, da je dobrosrčen in topel človek. Mislim, da mu je ta služba res pisana na kožo. V njem vidim veliko strasti in delu se res posveti,« glavnega kuharja v ljudski kuhinji opiše njegova prvorojenka.

Roman Klinar o vlogi glavnega kuharja Pod strehco:

»Sem človek, ki ne potrebuje več nobenih potrditev.«

Roman Klinar je vodilno mesto za štedilnikom ljudske kuhinje prevzel novembra lani. Pred tem je 30 let pripravljal á la carte jedilnike v restavracijah in hotelih. »Če pogledam nazaj, se ne da primerjati kuhanja po naročilu in ljudske kuhinje. Včasih sem bil vsak dan izpostavljen stresu in delal sem po 300 ur na mesec. V ljudski kuhinji je delo predvsem bolj sproščeno. Pomočniki mi res znajo polepšati dan, že vsako jutro se nasmejimo. Sem človek, ki ne potrebuje več nobenih potrditev. Tukaj res uživam,« pravi izkušeni kuhar, ki upa, da bo Pod strehco lahko delal do upokojitve. Največji izziv mu je priprava dnevnih jedilnikov, ker ne more vnaprej predvideti, katere sestavine bo v tistem dnevu imel na voljo. V ljudski kuhinji večinoma uporabljajo le sestavine, ki jih ob koncu dneva trgovci odpišejo, a so za še dovolj kakovostne za uporabo. »Vsak dan dobimo novo zalogo hrane. Mogoče danes dobimo 50 kilogramov paradižnika, ki ga bo treba koristno porabiti, da se ne pokvari. Pri tem moramo biti dovolj iznajdljivi, da se jedilniki ne ponavljajo in da gostom lahko vselej ponudimo raznovrstno hrano,« pravi Klinar.

Ljudska kuhinja potrebuje donacije

V Zavodu Pod strehco si želijo več gostov privabiti v ljudsko kuhinjo, da bi s tem lahko toplo kosilo omogočili večjemu številu socialno ogroženih ljudi. V povprečju jo na dan obišče 350 gostov. Polovica vseh plača polno ceno kosila, druga polovica so socialno ogroženi upravičenci do subvencioniranega obroka.

Delovanje dobrodelnega zavoda lahko podpre vsak, ki se oglasi v ljudski kuhinji, tudi če si privošči le kos torte ali kavo. Veliko k delovanju pripomorejo tudi donatorji. V ljudski kuhinji trenutno zbirajo denar za nov hladilnik ter dodatne mize in stole, ki jih nameravajo postaviti na prenovljeni vrt. Na vse to so Pod strehco želeli opozoriti z organizacijo enodnevnega kuharskega izziva, ki ga je sprejela Anja Klinar. In kako se je izkazala kot kuharska pomočnica? »Moram reči, da zelo dobro. Je že tako zelo srčna in skromna. Doma nikoli ni pokazala preveč zanimanja za kuho. Tukaj pa mi je pomagala in se z zanimanjem poglobila v hrano. Moram jo pohvaliti,« jo je ocenil njen oče in glavni kuhar Pod strehco.

Besedilo: Petra Košič
Fotografije: Goran Antley

Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču