Po najnovejši raziskavi genov imajo ženske več možnosti za svetle lase od moških

1. 5. 2018
Deli
Po najnovejši raziskavi genov imajo ženske več možnosti za svetle lase od moških (foto: profimedia)
profimedia

Z doslej največjo raziskavo genov in barve las so znanstveniki ugotovili, da imajo ženske dvakrat več možnosti za svetle lase kot moški.

Za razumevanje genetskih korenin barve las so raziskovalci obdelali več kot 300.000 vzorcev DNK, zbranih v britanski biobanki, zasebni firmi 23andMe in akademskem konzorciju Visigen. Osredotočili so se izključno na vzorce ljudi evropskega porekla, saj so bolj raznovrstni od afriških, azijskih in izvornih ameriških las, ki so tipično črni.

Mednarodna znanstvena ekipa je odkrila 124 genov, ki imajo pomembno vlogo pri barvi las, nenadejano pa so ugotovili še, da je med ženskami dvakrat več naravnih plavolask in da je pri moških trikrat več možnosti, da bodo imeli črne lase.

»Zadnja dva podatka sta za nas skrivnostna in vzbujata radovednost, saj raziskave nismo začeli z namenom, da bi iskali pogostnost barve las po spolu. Najprej smo pomislili, da gre za predsodke, a se je izkazalo, da nimajo nič opraviti s tem. V vsaki podskupini smo našli iste rezultate,« je za televizijsko mrežo BBC povedal vodja skupne raziskave profesor Tim Spector.

Avtorji raziskave so priznali, da ne vedo, zakaj je toliko več blondink kot blondincev, strinjajo pa se, da ti podatki odpirajo povsem novo področje, ki ga bo treba raziskati. »Mislili smo, da ima to nekaj opraviti z ženskami, ki jih po naravi privlači temnejša koža moških in obratno, a vendarle geni niso nič drugačni. Predvidevamo, da se geni obnašajo različno. Kolikor nam je znano v tem trenutku, imata oba spola ob rojstvu gene za svetle lase, a pri ženskah ostanejo, medtem ko pri moških izginejo,« je še povedal Spector.

Ob raziskavi, objavljeni v reviji Nature Genetics, so znanstveniki prišli do zanimivega spoznanja. Izsledki te študije bi lahko odprli nove metode zdravljenja številnih bolezni. Obsežna obdelava pigmentacije bo s pridobljenimi podatki pripomogla k boljšemu vpogledu v kožne bolezni, bolezni mod ter raka na prostati in jajčnikih. Odpirajo se tudi možnosti za predvidevanje Chronove bolezni in drugih črevesnih zapletov.

Vir: Independent

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ