Po sledovih pesmi Sveta noč

24. 12. 2017 | Vir: Jana
Deli
Po sledovih pesmi Sveta noč (foto: www.salzburgland.com)
www.salzburgland.com

Mehki toni in tolažilne besede pesmi Sveta noč se dotikajo src že skoraj 200 let. Pesem vedno znova obljublja tolažbo in podarja upanje. Stoletja je premagovala meje in krize ter nas povezuje s časom, v katerem je nastala.

Na božično noč leta 1818 sta salzburški duhovnik Joseph Mohr in učitelj Franz Xaver Gruber iz Zgornje Avstrije pesem prvič zapela v cerkvi sv. Nikolaja v Oberndorfu pri Salzburgu. Mohr je napisal besedilo in prosil prijatelja Gruberja, naj ga uglasbi. Pevske družine iz doline Zillertal so pesem nekaj let pozneje ponesle iz Avstrije v Evropo in svet. Zdaj jo prepevajo že v skoraj 300 jezikih in narečjih.

Praznovanje dvestoletnice

Najslavnejša božična pesem, ki je na Unescovem seznamu nesnovne kulturne dediščine in ki jo v Avstriji izvajajo le 24. in 25. decembra, bo prihodnje leto praznovala 200-letnico, kar je dober razlog, da smo se podali po njenih sledovih v avstrijskih zveznih deželah Salzburg, Tirolska in Zgornja Avstrija. Kar 13 avstrijskih krajev obeležuje delovanje obeh avtorjev pesmi. Ker sta se precej selila, je zelo težko izbrati najbolj idealno pot in zajeti čisto vsako prizorišče, ki skriva zelo zanimive zgodbe. Naše potovanje smo začeli na zahodu Avstrije in se premikali proti vzhodu.

Začetek ture ob jezeru Achen na Tirolskem

V kraju Achenkirch na Tirolskem, uro vožnje iz Innsbrucka proti severovzhodu, stavijo na turizem. Pri Fischerwirtu, v gostilni blizu jezera Achen, strežejo slastne domače jedi, imajo še zlasti velik izbor rib. Kosilo nas je dobro okrepčalo; vedeli smo, da nas čakata še veliko dogodivščin in naporna tura. Nasproti Fischerwirta stoji Muzej Sixenhofen, 700 let stara hiša, nekoč dom pevske družine Ludwiga Rainerja, ki je pesem leta 1839 ponesla celo v New York. Figure naravne velikosti, živa krava, osel in štiri ovce vdihujejo življenje stoletja staremu hlevu, v katerem pripovedujejo alpsko različico Kristusovega rojstva. Štirinajst razstavnih prostorov muzeja med drugim prikazuje nekdanje prebivališče kmetov s tradicionalno okrašenim božičnim drevesom in enimi najstarejših jaslic v dolini Achen.

Pol ure vožnje proti jugu je v kraju Fügen na ogled muzej Windumspfiste z dokumentacijo o širjenju pesmi, ki je iz doline Zillertal šla v svet. Po nadaljnje pol ure vožnje proti jugu smo prispeli v Mayrhofen, kjer v vasi Laimach-Hippach 129 stoji hiša Strasserjevih (Strasser-Häusl), ki so jo zgradili davnega leta 1714 in je spomeniško zaščitena. Slovi po čudoviti zbirki kmečkih starin, predvsem pa po dejstvu, da je družina Strasser leta 1832 od tod ponesla pesem Sveta noč najprej v Leipzig in pozneje po vsem svetu.

Po sledovih pesmi Sveta noč

Dve uri vožnje proti vzhodu je Wagrain, kjer je Joseph Morh služboval kot duhovnik in pustil za seboj veliko pomembnih sledi. Zelo se je zavzemal za napredek šolstva ter skrbel za brezdomce in starejše ljudi. Nasproti Mohrovega doma za starejše zdaj stoji sodobna zgradba. Kulturni sprehod po Wagrainu nas je popeljal po zgodovini Josepha Mohrja, Karla Heinricha Waggerla in kraja. Mimo župnišča, kjer je bival Mohr, se pride do šole Josepha Mohra, ki jo je ustanovil leta 1838 in so jo pozneje tudi poimenovali po njem. Le nekaj korakov proč je župnijska cerkev in ob njej grob Josepha Mohrja, ki je umrl 4. decembra 1848. Na poti do cerkve stoji tudi hiša Karla Heinricha Waggerla, znanega pesnika, ki je več kot 50 let živel v Wagrainu in v njem spisal svoja literarna dela. Muzej Sveta noč v Wagrainu je prava zakladnica podatkov o pesmi, njenem nastajanu in širjenju po svetu. Vsako leto pripravijo advent kultur, na katerem vsakič gostijo drugo državo – letos so Švedsko – in pri tem predstavljajo običaje in jedi tiste države, dogajanje pa popestri koncert pevskega zbora iz gostujoče države. V turističnem kraju ne manjka hotelov in gostišč, med najbolj zanimivimi sta hotela Alpina Aktiv v Wagrainu in Guggenberger v Kleinarlu, kjer med drugim izvrstno pripravijo kuhano govedino z zelenjavo in praženim krompirjem.

Joseph Mohr se je rodil v Mozartovem mestu

Iz zasneženega Wagraina smo se podali na poldrugo uro vožnje proti severu, proti Salzburgu. Na Steingasse 31 se je 11. decembra 1792 kot nezakonski otrok rodil Joseph Mohr, obiskoval semenišče, kar mu je omogočil bogat boter, in leta 1815 postal duhovnik. V Stolnici je bil krščen, tako kot 36 let pred njim Wolfgang Amadeus Mozart. V Salzburškem muzeju ob Stolnici hranijo rokopis pesmi Sveta noč. Obisk muzeja v Novi rezidenci na Mozartovem trgu je vedno pravo doživetje. V njem načrtujejo središčno deželno razstavo o Sveti noči od 29. septembra 2018 do 2. februarja 2019. Kar devet krajev in muzejev iz prej omenjenih treh avstrijskih dežel bo prikazalo ozadja in zgodovinske podatke o pesmi in njunih avtorjih, hranjenje dokumentacije in mednarodno širjenje ter predstavilo tudi kraje. Ko stopite iz muzeja, se že po nekaj korakih znajdete sredi božičnega sejma, kjer kar mrgoli ljudi z vseh koncev sveta. V slikoviti kulisi ob vznožju utrdbe privablja sejem vsako leto veliko obiskovalcev v adventno Mozartovo mesto. Na približno sto stojnicah že od leta 1491 prodajajo predvsem predmete regijske umetne obrti in adventne dobrote. Domačini pravijo, da je Salzburg najbolje obiskati od januarja do marca, ko se mestne ulice vendarle precej umirijo. V restavraciji samostana sv. Petra, najstarejši restavraciji v Evropi, ki obratuje od davnega leta 803, je vedno gneča in mizo je treba rezervirati. V predbožičnem času radi postrežejo govejo juho ter purana z rdečim zeljem in zdrobovimi cmoki.

Po sledovih pesmi Sveta noč

Kapela Svete noči v Oberndorfu

Znova je sledilo pol ure vožnje na sever do Oberndorfa, ki slovi po Kapeli Sveta noč, pred katero se rad fotografira vsak obiskovalec. Leta 1818 je Mohr prosil prijatelja Gruberja, naj sklada melodijo za pesem. Po polnočnici 24. decembra 1818 v cerkvi sv. Nikolaja v Oberndorfu sta pesem Sveta noč izvedla premiero. Mohr je pel tenor in igral kitaro, Gruper pa pel bas. Staro župnišče so obnovili in zdaj je v njem veliko predmetov iz tistih časov.

Naslednja postaja je bila sosednja občina Arnsdorf, kjer stoji najstarejša, še vedno dolujoča šola v Avstriji, ob njej pa se bohoti čudovita romarska cerkev Maria Mösl, ki zvoni po taktih Svete noči. V Arnsdorfu je Gruber živel od leta 1807 do 1829 ter delal kot učitelj, organist in cerkovnik. V tej osnovni šoli naj bi skladal melodijo za Sveto noč. Muzej Franza Xaverja Gruberja je v zgornjem nadstropju, prostori so deloma opremljeni z inventarjem in izvirnim pohištvom iz tistega časa.

Po pol ure vožnje z avtobusom smo prispeli v Hochburg-Ach v Zgornji Avstriji, kjer stoji spominska hiša Franza Xaverja Gruberja. Tukaj se je rodil 25. novembra 1787 kot otrok tkalcev in se po zaslugi takratnega župnika smel učiti igranja na orgle. Zdajšnja hiša je po slogu, obliki in ureditvi identična rojstni hiši, ki je bila za začetku 19. stoletja uničena in zdaj je urejena kot muzej. Prikazuje kmečki bivalni in delovni svet tistega obdobja, poleg tega so v hiši tudi spominski predmeti. Zelo zanimiva zamisel je mirovna pot Franza Xaverja Gruberja. Na poti srečujemo skulpture, vsaka simbolizira eno celino, vsaka celina nosi verz Svete noči ter informacije o Gruberju (umrl je 7. junija 1863 v Halleinu) in razširjenosti pesmi. Zadnje postajališče je posvečeno Gruberju in Mohrju.

Po dolgih poteh napoči tudi noč in čudovito prenočišče ponuja hotel Burgblick v Hochburg-Achu, iz katerega je edinstven pogled na zgodovinsko staro jedro Burghausna in najdaljši grad na svetu, ki leži na nemški strani reke Salzach. Zadnjo potrditev, da ste res v Avstriji, lahko dobite na večerji v lovski hiši Schmidhammer v Geretsbergu, kjer strežejo krepke jedi, značilne za regijo Innviertel. Jedačo med drugim lahko zalijete s pivom Sveta noč.

Steyr na sotočju dveh rek

Četrto jutro smo se podali na dveurno vožnjo do Steyrja na sotočju rek Enns in Steyr. Med ogledom mesta se lahko ustavite na vsakem koraku in vsaka hiša ima posebno zgodovino. V tem mestu je imel gostilno praded Josepha Mohra. V mestni bolnišnici, najstarejši stavbi v mestu, domuje prvi božični muzej v Avstriji s 14 tisoč predmeti iz obdobja od 1830 do 1945, narejeni so iz stekla, porcelana, kovine, lepenke in paprija. V muzeju je tudi 200 lutk. Posebna privlačnost je vožnja z doživljajskim vlakom mimo številnih pogradov, na katerih lutke prikazujejo avstrijske in mednarodne božične običaje.

V Steyrju imajo eno zadnjih še delujočih lutkovnih gledališč v nemško govorečem prostoru. Na spodnjem odru s hlevom prikazujejo verske prizore. Na srednjem odru so prikazane delavnice rokodelcev in obrtnikov. Zgornji oder prikazuje Steyr kot bidermajersko mesto in je prizorišče svetovnih dogajanj. Posebnost božičnega programa je kovaški božič, na katerem več kot 40 kovačev iz regije kaže svojo spretnost ob odprtem ognju po celem mestnem jedru. Ko ste lačni, se lahko okrepčate v sodobni restavraciji Orangerie v grajskem parku. Dunajski zrezek, kuhan krompir in mešana solata so izvrstni, prav tako tudi čokoladne in sadne sladice.

Besedilo: Jasna Milinković // Fotografije: www.salzburgland.com, www.tirol.com, www.oberoesterreich.com