Najdražji jugoslovanski projekt: Tajna vojaška baza in podzemno letališče danes privabljata avanturiste

11. 9. 2024
Deli
Najdražji jugoslovanski projekt: Tajna vojaška baza in podzemno letališče danes privabljata avanturiste (foto: Profimedia)
Profimedia

Še danes je zanj veliko zanimanja.

Podzemno letališče Željava, pod kodnim imenom Objekt 505, na meji med Hrvaško in BiH, blizu Plitviških jezer na eni strani in Bihaća na drugi, še naprej vzbuja zanimanje. Vojaški velikan s tuneli, dolgimi 3.500 metrov, širokimi 20 in visokimi osem metrov, je največje podzemno letališče na Balkanu. Gradnja se je začela leta 1955, leta 1968 pa je bila kreacija Dragoslava Sobotke pripravljena za Jugoslavijo.

Preberite še: Živilo, ki so ga v preteklih dneh kupili mnogi, je zdaj doživelo odpoklic

Za najdražji jugoslovanski projekt so namenili milijarde dolarjev, da bi lahko sprejel kar 120 letal s posadkami in celoten arzenal orožja, pa tudi ogromne zaloge goriva, hrane, zdravil in vsega, kar je bilo potrebno v primeru katastrofe. S lastnimi viri elektrike in vode bi vojska lahko preživela mesec dni v popolni izolaciji od zunanjega sveta. Vojaška trdnjava je bila zasnovana tako, da bi prenesla jedrsko bombo.

Željava je bila uporabljena tudi med vojno na Balkanu, po kateri je postala le kup betona, obdanega z minskimi polji. Na začetku vojne v Bosni in Hercegovini se je JLA odločila uničiti podzemni kompleks in je leta 1992 nastavila 56 ton eksploziva. Bihać se je zatresel, grom iz globin Plješevice pa je napovedal kataklizmične prizore ognja in dima na obzorju.

Zanimanje za Željavo ne pojenja niti danes, radovednost pa dodatno podžigajo tuneli, ki so v nevarnosti pred zrušitvijo, polni toksičnih in radioaktivnih snovi. Pred nekaj leti je dokumentarni film "Houston, imamo problem" slovenskega režiserja Žige Virca ponovno obudil skrivnosti, povezane z Željavo in eno največjih teorij zarote hladne vojne in Jugoslavije.

Dokumentarec se ukvarja s temo, kako naj bi Tito ameriški vladi prodal jugoslovanski vesoljski program, ki so ga v največji tajnosti razvili v podzemlju letališča – in nato poslali prvega človeka na Luno. Po tej teoriji naj bi bila Željava največji skriti vesoljski center v Evropi. NASA je to zgodbo odločno zanikala in poudarila, kako absurdno je verjeti, da bi takratni predsednik John Kennedy kupil karkoli od Jugoslavije, kaj šele vesoljski program.

Kljub nevarnosti min, strupenih plinov in policije Željava še vedno privlači avanturiste, ki sevvozijo po vzletnih stezah in vstopajo v tunele. Nekateri menijo, da bi letališče v prihodnosti lahko postalo prizorišče za koncerte ali druge dogodke.

Napovedujemo: Prihaja priljubljena 7. Cosmo konferenca z naslovom: "(Za)štekaj svoje telo"

Novo na Metroplay: Ninna Kozorog prekinila molk | N1 podkast s Suzano Lovec