To so upokojenci, ki imajo najvišje pokojnine in tukaj je razlog zakaj

12. 5. 2025
To so upokojenci, ki imajo najvišje pokojnine in tukaj je razlog zakaj (foto: Profimedia)
Profimedia

Za analizo pokojnin je treba razumeti glavne dejavnike, ki vplivajo na izračun pokojnine

Višina pokojninskih prejemkov v Nemčiji je odvisna od več dejavnikov, med katerimi so posebej pomembni leto rojstva, število let vplačevanja prispevkov in višina dohodkov skozi delovno dobo.

Od česa je odvisna višina pokojnine?

Za analizo pokojnin v Nemčiji je treba razumeti glavne dejavnike, ki vplivajo na izračun pokojnine:

  • leto rojstva
  • število let vplačanih prispevkov
  • dohodki, doseženi med delovno dobo
  • število pokojninskih točk (Entgeltpunkte)
  • predčasna upokojitev (lahko pomeni znižanje pokojnine)
  • dodatne pokojnine, kot so vdovske pokojnine ali invalidska pokojnina

Tisti, ki je imel dolgo delovno dobo in visoke prihodke, ima večjo verjetnost, da bo prejemal visoko pokojnino – morda celo med najvišjimi v državi. Nemški pokojninski sistem temelji na osebnih prispevkih in splošni gospodarski moči države.

Nemški pokojninski sistem (DRV) se večinoma financira iz prispevkov zavarovancev, zato zgoraj omenjeni dejavniki igrajo ključno vlogo. Pokojnine se izračunavajo s točkovnim sistemom – ena pokojninska točka ustreza povprečni letni plači v državi. Tisti, ki v 45 letih dela zbere 45 točk, velja za povprečnega upokojenca (Eckrentner).

Generacija baby boom – zmagovalci pokojninskega sistema

Za primerjavo mlajših in starejših upokojencev se uporablja model “Eckrentner”, ki primerja višino pokojnine s prejšnjo plačo, kar omogoča natančno analizo skozi čas.

Zaključek: Generacija baby boom (rojeni med 1955 in 1969) ima najvišje pokojninske osnove, saj imajo dolgo delovno dobo in večje število pokojninskih točk, kažejo podatki DRV. A to prinaša tudi izzive: »Upokojitev generacije baby boom ustvarja vse večji demografski  pritisk na trg dela in socialne sisteme,« poroča Inštitut za nemško gospodarstvo (IW). Visoke pokojnine se pričakujejo tudi za generacije, rojene med 1970 in 1984, prav tako na podlagi podatkov DRV.

Kljub temu je vsaka pokojnina individualna – vsak posameznik lahko poveča svoj pokojninski znesek z daljšo delovno dobo in višjim številom pokojninskih točk, poudarjajo pri DRV.

Kdo prejema nižje pokojnine?

Starejše generacije (rojene pred letom 1955) v povprečju prejemajo bistveno nižje pokojnine. V tistih časih so bile plače občutno nižje, tudi če upoštevamo inflacijo, kar se neposredno pozna na višini pokojnine. Poleg tega danes upokojenci v povprečju prejemajo pokojnino več kot 20 let, medtem ko je bilo v 60. letih povprečje manj kot 10 let. Od leta 2000 je povprečna pokojnina zrasla s približno 700 evrov na 1.054 evrov, vendar se je tudi število upokojencev povečalo za tri milijone. To je močno obremenilo sistem, saj so se pokojninski izdatki povečali s 136 na 254 milijard evrov.

To povečanje je posledica višjih izplačil in večjega števila upravičencev. Kljub rasti pa višina pokojnin še vedno ostaja prenizka, da bi večini upokojencev omogočala dostojno življenje.

Novo na Metroplay: ""To je moja osebna zgodba, s katero se lahko poistoveti veliko žensk!" | Lenča Malec