Doslej smo vam že postregli z dvema super predstavnikoma zeli, ki se lepo bohotita v poletnem času, črna detelja in ognjič. Tokrat nadaljujemo z rastlinama, ki sta povsem zeleni, a zelo posebni in jih imate zagotovo na svojem vrtu.
Melisa (Melissa officinalis)
Njeno ime melissa v latinščini pomeni 'čebela', saj so to prijetno dišečo rastlino na področju Sredozemlja poznali in gojili že pred več kot dva tisoč leti. Bila je pomembna rastlina za privabljanje in hranjenje čebel, ki so jim od nekdaj naklonjeni tudi naši predniki. V srednjem veku so jo v arabskem svetu predpisovali proti tesnobi in depresiji, in če jo povonjate, vam bo zelo jasno, zakaj je tako. Je namreč zelo lahkotna, dišeča, izprazni naš um in ga umiri ter obenem osredišči, da smo lažje zbrani tudi dalj časa. Predvsem pa s svojo lahkotnostjo elementa zraka daje nov elan in privablja srečo. Če se boste želeli umiriti in sprostiti, si pripravite blagodejen melisin čaj ali pa se v njej okopajte. Tudi eterično olje, ki ga dodate svojemu baznemu olju, bo enkratno vplivalo na vaše razpoloženje. Tule pa vam ponujamo še recepturo za napitek za 'napete živce'.
Zavrite pol litra vode in dodajte 2 žlici bodisi svežih bodisi suhih melisinih listov. Pokrito naj stoji približno 10 minut, nato precedite in po želji lahko malce ohladite, da bo v vročih dneh bolj osvežilno. Tak napitek je povsem varen tudi za otroke, na splošno je melisa ena od najbolj čislanih rastlin za boleče otroške trebuščke, poleg kamilice.
Melisin čaj deluje namreč protibolečinsko, zato ga imamo ženske zelo rade v dneh z menstruacijo, zavira tudi viruse, zato ga je dobro pripraviti pri prehladih. Izredno blagodejni so melisini listi tudi pri piku insektov; takrat bo najbolje melisin list kar malce pregnesti in namazati po mestu vboda. Srbenja skoraj ne bo.
Ima tudi hladilni učinek, zato vam priporočam melisin hidrolat, takrat ko vam je res prevroče in bi se želeli na hitro osvežiti; samo popršite se od glave do peta in uživajte v hlajenju ter vonju. In seveda v izjemno visoki energetski frekvenci, ki jo melisa ima. Tako namreč deluje na celotno avrično polje.
Peteršilj (Petroselinum crispum)
Verjetno se niti ne zavedate, kako vsestranski je tudi peteršilj in še kako potreben našemu organizmu, saj deluje zelo očiščevalno na celoten organizem. Izvira iz Turčije in tam ga boste zasledili, kako lepo divje raste, stari Grki so ga ravno tako nabirali zunaj na travnikih in iz njega izdelovali vence, da so z njimi okrasili grobove pokojnikov, da bi jih dobro zaščitili pred zlimi demoni. V davnini so ga imeli radi tudi zato, ker naj bi bili po konzumiranju naši živci močnejši. Torej, če ste pred pomembnimi sestanki, izpiti, bi bilo dobro požvečiti vejico peteršilja.
Tudi v parfumeristiki ga radi uporabljajo, saj je njegov vonj topel in prijetno vpliva na naš um.
Poleg umirjenosti naj bi pomagal tudi pri preveč kisline v urinarnem traktu. Seveda, ker je dober diuretik, vas žene bolj na vodo, zato veliko nečistoč na povsem naraven način spravi iz telesa. Ima veliko vitaminov K in C, bogat je z beta karotenom, zato je naravni dvigovalec imunskega sistema. Tule pa še recept, če se zbujate z zabuhlimi očmi in podočnjaki: Vejico peteršilja narežite in zmešajte z žličko jogurta. Potapkajte pod očmi ali pa namažite na bombažno vatko in denite na oči. Privoščite si 10-minutni odmor. To naredite dvakrat tedensko oziroma po potrebi.
Super pa se obnese tudi osvežilni tonik, ki ga pripravite iz snopa peteršilja, ki ga na drobno narežete, dodate izvirsko vodo ali hidrolat (50–100 ml), žličko limoninega soka, 3 kapljice eteričnega olja čajevca in 3 kapljice eteričnega olja rožmarina. Dobro premešajte in shranite v temni razpršilki v hladilniku. Tak tonik bo razjasnil misli, napojil vašo kožo, uravnal pH kože, deloval proti aknam, celil odrgnine in nasploh pomlajeval vašo kožo. Tak tonik lahko poprišite tudi po lasišču, saj pohitri rast las. Peteršilj naj bo obvezen dodatek solatam, juham, rižotam in drugim prikuham, seveda pa ga vedno dodajte na koncu. Deluje protivnetno, protibakterijsko, pomagal naj bi tudi v delovanju proti raku, izboljšuje delovanje ledvic in jeter, pomaga pri menopavznih in vseh ostalih hormonskih težavah, regulira nivo holesterola, odpravlja anemičnost, urejuje prebavo, ščiti pa tudi srce.
Besedilo: Nina Kasandra Klun
Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču