Zanimivosti Promocijsko sporočilo

Ne mučite se z lakoto! To je pravi način, kako izgubiti kilograme (nasvet strokovnjaka)

27. 11. 2020
Deli
Ne mučite se z lakoto! To je pravi način, kako izgubiti kilograme (nasvet strokovnjaka) (foto: Profimedia)
Profimedia

Za svoje zdravje moramo poskrbeti dovolj zgodaj in na več ravneh. Poleg telesne pripravljenosti je treba misliti tudi na ustrezno prehrano. Kaj pa se zgodi, če skrbimo za oboje in se kljub temu poškodujemo?

Doc. dr. Mitja Bračič je strokovnjak za funkcionalno diagnostiko in rehabilitacijo, ki sodeluje s športnimi zvezami in olimpijskimi komiteji doma in v tujini. Z njim smo se pogovarjali o dietah in pomenu ustrezne prehrane, pa tudi o telesni pripravi, ki lahko prepreči športne poškodbe.

Bi lahko izpostavili kakšen mit o zdravi prehrani, ki po vašem strokovnem mnenju ne drži?

Glede mitov o zdravi prehrani bi na podlagi svojih 20-letnih izkušenj rekel takole: prehrana posameznega človeka je odvisna od njegove genetike. Se pravi, mi nosimo nek genetski zapis svojih prednikov in diete, ki jih preizkušamo na svojem telesu, se delijo na pozitivne in negativne. Mi sami sebi torej samo z načinom razmišljanja ne moremo določiti, ali bomo vegani, torej bomo ukinili meso, ali bomo jedli samo meso ali pa bomo jedli samo žitarice. Ker imamo nek genetski zapis, ki ga lahko že diagnosticiramo, se pravi lahko neke okvire pri človeku že ugotovimo na podlagi krvnih testov, alergenih testov in intolerance na hrano.

Zelo natančno lahko določimo personaliziran način prehrane. Razmišljanje v smislu, da jaz ne bi jedel mesa, da bom vegan ali karkoli drugega, se meni zdi lahko kontraproduktivno in ljudje, ki se odločajo za določene diete, kot so LHCF, veganska, presna in podobno, lahko zelo zgrešijo in tudi okvarijo svoje zdravje.

Če se nekdo loti tega, da bi izgubil kakšen kilogram, želi postati aktiven in najame športnega trenerja, je po drugi strani pomembna tudi prehrana. Kaj naj poje za zajtrk, kosilo in večerjo, da bo optimalno?

Za vsakega človeka je treba ugotoviti, kakšna prehrana ustreza njegovi genetiki. Zjutraj naj bi ljudje jedli visokokalorično hrano, bogato z ogljikovimi hidrati, ki jih potem potrebujemo skozi cel dan.

Pri prehrani bi svetoval naslednje: v sodobni družbi imajo ljudje zelo veliko težavo, da nimajo časa jesti. Nekateri preskočijo zajtrk, ne jedo do malice ob desetih ali enajstih, ali celo do kosila. Tukaj naredimo največjo napako. Če bi mi zjutraj pojedli zajtrk, bi imeli potem neko kalorično zalogo do kosila, tako pa črpamo naše zaloge, kar ni dobro za naše zdravje. Kosilo naj bi bilo bogato z beljakovinami, pojedlo naj bi se dosti zelenjave. Potem je pomembno tudi, da kaj pojemo kakšno uro pred vadbo, da na vadbo ne pridemo lačni.

Predvsem je pomembno, da smo konsistentni, da imamo določene obroke v dnevu, ki jih ne izpuščamo. Vsaj štirikrat na dan zaužijmo določen obrok v zmerni količini. Tu vidim še eno pogosto težavo; ne jejmo do sitosti, ampak pojejmo določeno količino hrane, ker naš organizem potrebuje od deset do petnajst minut, da zazna, da smo nekaj pojedli in nam izklopi občutek lakote.

Za izgubo odvečne teže se ljudje pogosto odločijo za vključitev v obliko skupinske vadbe. Tam pa so pogoste preobremenitve, ki imajo lahko za posledice kronične bolečine, na primer v kolenih. 

Velikokrat pridejo k meni pacienti, poškodovani po skupinskih vadbah, kot je na primer bootcamp, cross fit, zumba, kjer je veliko dvigovanja uteži, skokov in podobno. Za tovrstne telesne vadbe je treba biti telesno pripravljen. Človeku s prekomerno telesno težo nikoli ne bi svetoval skupinske vadbe. Ta je privlačna z vidika druženja. S tega vidika bi morali pristopiti tudi trenerji in ne obravnavati vadbe kot nekega visoko intenzivnega treninga, kot je trening HIIT. To je ameriška marketinška poteza, zaradi katere se je poškodovalo veliko ljudi ali bilo pretreniranih.

Človeku, ki se želi vključiti v skupinsko vadbo, vedno priporočam, da začne z nekaj meseci treninga pod strokovnim nadzorom, da se telesno pripravi, izgubi kakšen odvečen kilogram, okrepi mišice in se potem začne ukvarjati s skupinsko vadbo enkrat in nato dvakrat na teden.

Kako se izogniti kroničnim bolečinam?

Kaj pa je najpomembneje, če kljub predpripravam pride do poškodbe? Kaj naj rekreativci naredijo v takem primeru?

Glede na izkušnje poškodovancev, ki sem jih obravnaval in so bili k meni napoteni, lahko rečem, da če pride do poškodbe, je poleg kakovostnega zdravljenja pomembno imeti tudi dobro zavarovanje, ki bolniku omogoči hitrejšo obravnavo pri specialistu, s tem pa večje možnosti za hitrejše in bolj celovito okrevanje. Torej, poleg dobre telesne priprave pred športno aktivnostjo je pomemben tudi hiter odziv, če kljub pripravi pride do poškodbe.

Z Zdravstveno polico hitreje do specialista

Z Vzajemninim zavarovanjem Zdravstvena polica si lahko zagotovite dostop do zdravstvenih storitev v samo nekaj dneh in kritje stroškov samoplačniških zdravstvenih storitev. V primeru bolezni ali poškodbe bodo za vas dobro poskrbeli, saj sodelujejo z izbranimi zdravniki in ustanovami, ki dosledno zagotavljajo vrhunske storitve. V mrežo zanesljivih in strokovnih izvajalcev zdravstvenih storitev je trenutno vključenih več kot 50 domačih in okoli 30 tujih partnerjev.

V asistenčnem centru Varuha zdravja za zavarovance v celoti pripravijo načrt zdravljenja in vas vodijo skozi specialistično zdravljenje od začetka do konca. Brez čakanja, s popolno organizacijsko podporo. Poskrbijo tudi za morebitno organizacijo operativnega posega – doma ali v tujini. S storitvijo Dr. Posvet, ki je vključena v zavarovanje, pa lahko zdravniku prek izbrane aplikacije za klepet kadarkoli zastavite vprašanje, če ste v skrbeh.

Več o Zdravstveni polici preberite TUKAJ.

Foto: Profimedia, promocijsko gradivo Vzajemna