Nekaj mest je zelo blizu nas in v primeru hudega potresa, bi ga prav gotovo čutili tudi pri nas.
Posebej ogrožena so mesta, ki ležijo v bližini razpok v Zemljini skorji. Glede na raziskave strokovnjakov je nekaj hrvaških mest še posebej izpostavljenih tveganju za potrese, poroča Večernji list. Zagreb je ranljiv zaradi svojih starih zgradb v središču mesta in bližine razpok v Zemljini skorji. Sisak velja za območje, kjer so potresi zelo pogosti, enako pa velja za Petrinjo, ki jo je pred časom prizadel celo uničujoč potres.
In kje na Hrvaškem še lahko pričakujemo potrese? Dubrovnik – zaradi zgodovinskih stavb in lege. Split – kombinacija starih zgradb in potresno občutljivih tal. Kaj pa drugod po Evropi? Evropa ni povsod enako izpostavljena potresom, največje tveganje pa obstaja na nekaj glavnih območjih.
Mediteran je eno od območij, kjer so potresi najpogostejši, še posebej ogrožene pa so Italija, Grčija in Turčija. Tudi Balkan pogosto prizadenejo potresi zaradi zapletene strukture tal. Najbolj ogrožene države so Albanija, Romunija in Hrvaška. Kavkaz pa je tretje pomembno območje s pogostimi potresi zaradi številnih razpok v Zemljini skorji.
Ključni dejavniki pri oceni potresne nevarnosti:
- Bližina razpok v Zemljini skorji
- Starost in tip gradnje objektov
- Vrsta tal
- Zgodovina potresov na območju
Kako se pripraviti?
Čeprav ne moremo natančno napovedati, kdaj se bo potres zgodil, se lahko nanj pripravimo na več načinov:
- Gradnja po posebnih standardih za odpornost proti potresom
- Krepitev obstoječih stavb
- Izobraževanje prebivalstva
- Razvoj sistemov za zgodnje opozarjanje
- Potresi predstavljajo resnično nevarnost za velik del Evrope, še posebej za sredozemsko regijo in Balkanski polotok. Hrvaška kot država, ki leži na potresno dejavnem območju, mora nameniti posebno pozornost pripravljenosti na potrese, predvsem v mestih s starimi zgradbami in tistih, ki ležijo blizu razpok v Zemljini skorji.
Redno spremljanje potresov in gradnja po sodobnih standardih sta ključna za zmanjšanje škode in posledic potresov.