Glede na študijo iz leta 2020 avtoimunske bolezni nesorazmerno prizadenejo ženske – predstavljajo skoraj 80 odstotkov primerov.
Ločena študija iz leta 2021 je pokazala, da se ženske soočajo tudi z višjo stopnjo anksioznosti, post-travmatske stresne motnje in anoreksije.
"Kot nekdo z avtoimunsko boleznijo in anksioznostjo se mi je ta informacija zdela fascinantna," za Independent zapiše novinarka Chloe Laws in nadaljuje.
"Kot mnoge ženske sem imela težave z izražanjem jeze. Terapija mi je pomagala spoznati, kako globoko je zakoreninjena ta težava – ženske so pogosto spodbujane k samozatajevanju in skrbi za druge, medtem ko ostajajo tihe in vljudne. Zlasti jeza velja za moško čustvo, vendar je nekaj, kar vsi doživljamo in bi ga morali znati izraziti na zdrave, regulirane načine. Če tega ne izrazimo, ali se potem v našem telesu manifestira kot bolezen?"
V poznih osemdesetih letih prejšnjega stoletja je psihologinja Dana Jack zaznala jasen vzorec med svojimi pacientkami:
- nagnjenost k 'samoutišanju',
- zatiranje potreb,
- ugajanje drugim
- in izogibanje konfliktom.
To vedenje je povezala s povečanim tveganjem za depresijo.
Pred kratkim je študija Univerze v Pittsburghu pokazala, da je potlačena jeza pri temnopoltih ženskah povezana s 70-odstotnim povečanim tveganjem za aterosklerozo, kar posledično povečuje tudi tveganje za bolezni srca.
Primer Sarah iz Londona
Miselnost, da bi lahko zatajena jeza vplivala na fizično zdravje, je zadnja leta postala lastna mnogim ženskam.
Sarah, 37, iz Londona, so pri 21 letih po boju z anoreksijo diagnosticirali perniciozno anemijo. Kasneje, pri 34 letih, so ji po številnih čustvenih in fizičnih travmah diagnosticirali fibromialgijo.
"Ponavljajoča se tema je bil močan občutek, da me ne slišijo," pravi. "Bolj ko sem se borila za podporo, manj sem je prejela, zaradi česar sem se umaknila v tišino. Jeza, ki sem jo čutila – do prijateljev, družine, storilcev in družbe – ni imela kam iti. Naselila se je v mojem telesu in se kazala kot bolečina v črevesju, prsih, ramenih in grlu. Spoznala sem, da je ta bolečina somatska, fizična manifestacija nepredelanih čustev. Da bi jo sprostila, sem se zatekla k ekstatičnemu plesu, masaži, dihanju s trebušno prepono, skeniranju telesa in tehnikam ozemljitve. Včasih, po kakšni intenzivni seansi, jokam in fizično čutim, kako ujeto čustvo zapušča moje telo.”
Zdaj Sarah aktivno uporablja ta orodja, da bi preprečila kopičenje starih in novih bolečin. "Če tega ne storim, se moje telo ugasne; razširjena bolečina, občutljivost kože (alodinija), glavoboli, napetost čeljusti, ekstremna utrujenost, spominska megla in čustvena nestabilnost. Čeprav moj specialist za fibromialgijo predpisuje zdravila proti bolečinam, fizioterapijo in homeopatsko zdravilo, se oba strinjava, da je fizično somatsko delovanje najboljši način za obvladovanje mojega stanja."
Primer Dilly iz Londona
29-letna Dilly, prav tako iz Londona, ima Hashimotov tiroiditis, avtoimunsko bolezen, pri kateri imunski sistem napade ščitnico in upočasni metabolizem.
"Imam bolečine v mišicah, izpadanje las, intoleranco na mraz in suho kožo. Moje črevesje se upočasni, kar vodi v pridobivanje teže, a kar je najslabše, vpliva na moje razpoloženje in energijo."
Njeni simptomi so se poslabšali po posebej stresnem letu, ki je vključevalo osebne in službene težave.
"Takrat sem končno poiskal zdravniško pomoč in postavili so mi diagnozo. Moj osebni zdravnik je sumil, da je bila moja ščitnica več let neaktivna, ne da bi se tega zavedala."
Dilly, ki se trenutno izobražuje za zdravnico, si je vzela čas za to, da sprejme svoje diagnoze in se posveti reguliranju svojih pred tem zanemarjenih čustvenih stanj.
Tlačenje čustev je povezano s stresom
Nekateri strokovnjaki verjamejo, da obstaja povezava med potlačenimi čustvi in telesno boleznijo.
Dr. Jolene Brighten, certificirana naturopatska endokrinologinja, pojasnjuje: "Tlačenje čustev, zlasti jeze, je bilo povezano s povečanim stresom, nereguliranim delovanjem imunskega sistema in kroničnim vnetjem, kar lahko prispeva k razvoju ali poslabšanju avtoimunskih bolezni."
Opozarja tudi na raziskave, ki kažejo, da lahko čustvena represija sproži dolgotrajno aktivacijo osi hipotalamus-hipofiza-nadledvična žleza, kar vodi do disfunkcije imunskega sistema. To lahko poslabša stanja, kot so revmatoidni artritis, lupus in multipla skleroza.
Povzeto po Independent.
- Preberite si tudi: 30-letna študija odkrila najboljšo dieto, s katero boste zdravi dočakali najmanj 70 let