Kemikalije, ki se uporabljajo za izdelavo običajnih plastičnih predmetov v gospodinjstvu, bi lahko bile vzrok za srčne bolezni in več sto tisoč smrti.
Kemikalije, imenovane ftalati, se nahajajo v tubah in kozmetiki, razpršilih, detergentih in topilih ter jih je mogoče zaužiti, potem ko se razgradijo na mikroskopske delce kot del vsakodnevne uporabe predmetov.
Po mnenju skupine znanstvenikov z Univerze v New Yorku (NYU) bi lahko bila 'vsakodnevna izpostavljenost' tem predmetom 'povezana z več kot 356.000 smrtnimi primeri zaradi srčnih bolezni po vsem svetu v letu 2018', pri čemer je bila večina smrti v Indiji, na Kitajskem in v Indoneziji.
Več dokazov o škodljivosti plastike
"Z osvetlitvijo povezave med ftalati in vodilnim vzrokom smrti po vsem svetu naše ugotovitve dopolnjujejo vse večje število dokazov, da te kemikalije predstavljajo veliko grožnjo za zdravje ljudi," je dejala Sara Hyman z Medicinske fakultete Grossman Univerze v New Yorku.
Po mnenju ekipe NYU so prejšnje študije povezale te kemikalije 's povečanim tveganjem za bolezni, od debelosti in sladkorne bolezni do težav s plodnostjo in raka'.
"Druge študije so pokazale, da izpostavljenost spodbuja preaktiven imunski odziv (vnetje) v srčnih arterijah, kar je sčasoma povezano s povečanim tveganjem za srčni infarkt ali možgansko kap," je ekipa zapisala v študiji, objavljeni 29. aprila v eBiomedicine, reviji, ki jo izdaja The Lancet, britanska medicinska založba.
"Synthetic chemicals called phthalates, found in consumer products such as food storage containers, shampoo, makeup, perfume & children’s toys, may have contributed to more than 10% of all global mortality from 💔 disease in 2018 among men/women ages 55 to 64, a new study found." pic.twitter.com/9znAL6OIvf
— Matthew L. Bonnstetter (@MLBinWA) April 30, 2025
Neenakomerna porazdelitev tveganja
"Plastika predstavlja znatno tveganje za povečano umrljivost zaradi srčno-žilnih bolezni, kar nesorazmerno prizadene regije z razvijajočimi se sektorji proizvodnje plastike," je ekipa zapisala v svojem članku.
Onesnaženje s plastiko in s tem povezano širjenje delcev v človeška telesa sta povezana s številnimi zdravstvenimi težavami, nedavne raziskave pa kažejo, da tako imenovana mikroplastika in nanoplastika najdeta pot v kri, možgane, posteljico, genitalije in se med nosečnostjo prenašata z matere na nerojenega otroka.
- Preberite si tudi: Šampon, milo in ... možganske spremembe? Študija povezuje vsakodnevne izdelke z motnjami v razvoju dojenčka