Poziv moškim iz društva OnkoMan: "Bodi moški, spregovori!"

15. 11. 2018
Deli
Poziv moškim iz društva OnkoMan: "Bodi moški, spregovori!" (foto: profimedia)
profimedia

Se še vedno čudite, zakaj an ulici srečate tako veliko število moških z brki? Nič ne de, mesec November oz. Movember je tisti čas v letu, ko moški z rastjo brk osveščajo javnost in predvsem moške, o raku prostate in mod ter splošnem moškem zdravju.

V društvu OnkoMan so se tako odločili za prav posebno akcijo “Bodi moški, spregovori.”

Kot je poudaril Gregor Pirc, predsednik društva OnkoMan, so moški navzven pravi frajerji in mačoti, znotraj pa šibki in mehki. Vsaj kar se obiska zdravnika tiče. “Ni problem splezati na najvišjo goro, ali rešiti mačka s strehe, ampak zdravnik je tisti, ki nas bo spravil v grob. Vem, da nas je strah bolečine in da se bojimo smrti, ampak strah je tudi ženske, pa gredo vseeno k zdravniku. In zakaj moški ne gremo k zdravniku? Ker če bi priznali, da imamo problem in da potrebujemo pomoč, bi priznali našo šibkost in nemoč, in v očeh naših otrok in družine bi izpadli slabiči. Ampak verjemite mi, da če bomo šli pravočasno k zdravniku, bomo v očeh družine in otrok večji frajerji, kot si sami mislite. Poiskati pomoč je znak moči, in ne nemoči.”

“Pa še nekaj je ključno,” je poudaril Pirc. “To je ODGOVORNOST. Zavedajte se odgovornosti, do družbe, sebe in najpomembneje do družine in otrok. Ni hujšega, če otrok ostane brez očeta, ali vnuk brez dedka.”

Moški obolevajo pogosteje kot ženske in tudi umirajo pogosteje kot ženske (55% - 45%). Tudi odzivni so zelo slabo. V Sloveniji obstajajo številni presejalne programe, DORA, ZORA IN SVIT. Prav pri slednjem so moški za 10% slabše odzivni kot ženske. Zelo pomembno pa je poudariti, da slovenska onkologija pozdravi že 60% bolnikov, in da nas v Sloveniji živi že okrog 100.000 pozdravljenih. “Verjamem, da lahko s skupnimi močni in odgovornostjo te številke še zvišamo, samo pamet dajmo v roke in naj nas naš ego ne povozi,” je še dejal Pirc. “Ker če imamo resen problem, bomo v vsakem primeru prišli k zdravniku. Samo, da ne bo prepozno. Zgodnje odkrivanje bolezni pomeni manj agresivno zdravljenje in večje možnosti za uspeh, ter posledično še veliko lepih dni preživetih z družino in prijatelji.”

Doc. Dr. Mirjana Rajer, spec. Onkolog, strokovna vodja društva pa je poudarila: »Fantje imajo res jajca, da so si upali stopit v javnost in povedati, imel sem raka, prebolel sem raka in sedaj sem u redu. Moški v Sloveniji obolevajo pogosteje in tudi umirajo pogosteje kot ženske. Tudi za evropskim povprečjem zaostajamo. Zato je delo fantov še toliko bolj neprecenljivo. Veliko je faktorjev za obolelost, ampak eden je pa še posebej za izpostavit, na katerega lahko vplivamo. To je, da odidemo k zdravniku pravočasno,« je še dejala.

Pomena zdravja se dobro zaveda tudi Mercator, kjer so z veliko vnemo pristopili k projektu »Bodi moški, spregovori.« »Društvo OnkoMan obolelim za rakom in njihovim najbližjim stoji ob strani v najtežjih trenutkih. Plemenite cilje podpiramo tudi v Mercatorju. Skupaj z Atlantic Grupa smo jim donirali 2.000 evrov in s tem podprli njihove človekoljubne aktivnosti,« so zapisali pri najboljšem sosedu.

Aktivnosti v novembru:

16.11. dobrodelna predstava stand up Brade v SiTi teatru, Društvo OnkoMan

21.11. predavanje v Društvu študentov medicine Maribor – Dotik življenja – ob 18. uri

24.11. sodelovanje na Movember teku na Prešernovem trgu v Ljubljani, v organizaciji Pulz šport; na Ljubljanskem gradu izobešen logotip društva

29.11. sodelovanje na Movember licitaciji vin, v organizaciji Gibanja Movember

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ