Pozor! Dobro si oglejte bankovce za 20 in 50 evrov v vaši denarnici – nekateri so ponarejeni!

25. 2. 2025
Deli
Pozor! Dobro si oglejte bankovce za 20 in 50 evrov v vaši denarnici – nekateri so ponarejeni! (foto: Profimedia)
Profimedia

Vse več ponarejenih bankovcev v obtoku, morda je kakšen takšen tudi pri vas.

Po podatkih nemške Bundesbanke je bilo lani v Nemčiji zaseženo toliko ponarejenih bankovcev, kot jih niso zasegli že vse od leta 2017. Še bolj zaskrbljujoče je, da se kvaliteta ponaredkov ni bistveno izboljšala, stara prevara pa še vedno uspeva. Toda, kako velika je dejanska nevarnost ponarejenega denarja? In kako lahko na prvi pogled prepoznate ponarejene bankovce?

Od kod prihaja ponarejen denar?

Ponarejanje denarja obstaja odkar obstajajo bankovci, vendar je dostop do ponarejenih bankovcev lažji kot kdajkoli prej zahvaljujoč internetu. Ponarejen denar pogosto prihaja iz vzhodnoevropskih držav ali Azije, kjer nelegalne tiskarne izdelujejo ponaredke v velikih količinah. Analiza Bundesbanke kaže, da je bilo v Nemčiji leta 2024 zaseženih 72.413 ponarejenih bankovcev s strani policije, trgovcev in bank. To je 28 odstotkov več kot prejšnje leto, podoben porast pa je bil zabeležen tudi od leta 2022 do 2023.

Še posebej pogosto so bankovci označeni kot "filmski denar" ali "rekviziti". Kriminalci uporabljajo te bankovce iz filmskih rekvizitov, da bi prevarali potrošnike. Takšni ponaredki pogosto končajo v obtoku - pogosto preko ljudi, ki jih imajo za pravi denar. Burkhard Balz, vodja Bundesbanke, opozarja: – celo tiskovine, ki spominjajo na bankovce in se lahko zamenjajo z resničnim denarjem, so nezakonite. V Nemčiji je skoraj petina (17 odstotkov) vseh zaseženih ponaredkov prav tak denar z oznakami kot "filmski denar" ali "rekviziti".

Kateri ponarejen denar se najpogosteje pojavlja v obtoku?

Najpogosteje so ponarejeni bankovci za 20 in 50 evrov, ki se pogosto uporabljajo v vsakodnevnih plačilih. Samo bankovec za 50 evrov predstavlja 40 odstotkov vseh zaseženih ponaredkov v Nemčiji. Prav tako je vse več ponarejenih kovancev za 2 evra, čeprav v manjšem obsegu. Število zaseženih ponarejenih euro bankovcev v Evropi je naraslo za 18,6 odstotka v primerjavi s prejšnjim letom, na skupno 554.000. Eden glavnih dejavnikov tega porasta je širjenje filmskega denarja. Konec oktobra je Europol izvedel koordinirano policijsko akcijo v 18 evropskih državah, med katero je bilo zaseženih 174 paketov s ponarejenim denarjem. Večina jih je bila prav tako označena kot "filmski denar" z nominalno vrednostjo 14 milijonov evrov.

“Zabeležili smo porast števila ponarejenih bankovcev tako v Nemčiji kot v evroobmočju,” zaključuje Balz. “Vendar to ne pomeni, da so ponaredki postali boljši: večina jih je še vedno primitivnih in se jih brez večjih težav prepoznavna.”

Kako prepoznati ponarejen denar?

Da bi prepoznali ponarejen denar, bodite pozorni na varnostne elemente euro bankovcev, kot so vodni znak, hologram in varnostni trak. Dodatno obstajajo posebni označevalci za preverjanje denarja, ki prikazujejo kemijsko reakcijo na tisk bankovcev. Če se oznaka potemni, gre za ponaredek.

Kako veliko je tveganje, da imate v denarnici ponarejen denar?

Bundesbank pomirja: čeprav številke rastejo, tveganje za potrošnike ostaja relativno nizko. Statistično gledano, je devet ponarejenih bankovcev na 10.000 prebivalcev. Če ste pozorni in seznanjeni z varnostnimi elementi, se v večini primerov lahko zaščitite pred prevaro.

Kako se zaščititi pred ponarejenim denarjem?

Najpomembnejši nasvet: dobro si oglejte bankovec in v primeru dvoma preverite. Posebna previdnost je potrebna pri večjih gotovinskih transakcijah. Če kljub temu prejmete ponarejen bankovec, je edini zakoniti način ukrepanja prijava policiji ali Bundesbanki – saj je nadaljnje predajanje ponarejenega denarja, tudi nenamerno, kaznivo. Če prejmete ponarejen bankovec, ostajate v minusu. Zato velja pravilo: bolje je enkrat več preveriti kot na koncu ostati z brezvrednim papirjem.

Preberite še: Niti slučajno ga ne kupujte: V mesnici nam želijo podtakniti takšno meso, pojdite daleč stran od njega

Novo na Metroplay: Perica Jerković o družinskih trenutkih, delu komika in čisto prvem nastopu