Ne glede na status praznika velja za Marijino vnebovzetje posebna zaščitna klavzula.
Praznik Marijinega vnebovzetja je državni praznik v večini mest v nemški zvezni deželi Bavarski. Vendar pa sta se zdaj dve skupnosti znašli v slabšem položaju, ker v njih živi premalo katoličanov. V dveh skupnostih v Zgornji Frankoniji, Seßlach in Marktschorgast, Marijino vnebovzetje ni več državni praznik. To je sporočilo bavarsko ministrstvo za notranje zadeve.
Razlog so rezultati popisa prebivalstva iz leta 2022: po teh podatkih je v teh dveh občinah vse manj katoličanov. Po bavarski zakonodaji je Marijino vnebovzetje državni praznik le v tistih občinah, kjer katoličani predstavljajo večino.
Večina krajev ohranja status nespremenjen
Šest drugih občin se lahko veseli: v Marktrodachu (Zgornja Frankonija), Baiersdorfu in Weisendorfu (Srednja Frankonija), v Schwebheimu (Spodnja Frankonija), v Memmingerbergu (Švabska) in v Oettingenu, bo Marijino vnebovzetje zdaj državni praznik.
V vseh preostalih 2.048 občinah v Bavarski bo klasifikacija ostala nespremenjena, je dejal minister za notranje zadeve Joachim Herrmann. Marijino vnebovzetje se praznuje vsako leto 15. avgusta.
Kaj še vedno velja – tudi brez državnega praznika?
Ne glede na status praznika velja za Marijino vnebovzetje posebna zaščitna klavzula: V občinah, kjer ni državnega praznika, so po 4. členu Zakona o praznikih glasne dejavnosti v bližini cerkva prepovedane med 7. in 11. uro, če bi lahko motile bogoslužje. Poleg tega katoličani – tudi v župnijah brez državnega praznika – lahko izostanejo z dela med bogoslužjem. To lahko pomeni izgubo plačila, vendar po zakonu ne smejo trpeti nobenih nadaljnjih negativnih posledic, poročajo nemški mediji.
- Preberite si tudi: Ali je več vadbe vedno bolje? Finska študija dvojčkov izpodbija mite o dolgoživosti